1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Agustin Egurrola życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie ciekawszym celebrytą?

Życiorys i biografia Agustina Egurrola

Agustin Egurrola jest polskim tancerzem, choreografem i osobowością telewizyjną. Urodził się 8 września 1968 roku.

Pochodzenie

Ojciec Agustina jest Kubańczykiem, a mama Polką. Tuż po urodzeniu Agustina rodzice postanowili wyemigrować na Kubę, gdzie mieszkali do momentu, aż ich syn ukończył 5 lat. W tym czasie rozwiedli się, a matka wróciła z Agustinem do Polski, do Warszawy.

Kariera taneczna

Talent do tańca przejawiał już od dzieciństwa. Profesjonalne lekcje zaczął pobierać dopiero po zdaniu matury, wtedy też zaczęła się jego kariera taneczna. Choreografii uczył się u znanych tancerzy, między innymi u Iwony Pavlović. Naukę tańca nowoczesnego pobierał natomiast w Londynie.

W 1993 roku jako ambitny młody tancerz założył formację taneczną o nazwie VOLT, która trzy lata później mogła już przejść z poziomu amatorskiego na poziom zawodowy, wtedy też zmieniono jej nazwę na: V2. Egurrola ma na swoim koncie wiele sukcesów, między innymi kilkukrotne zwycięstwo w mistrzostwach Polski w tańcach latynoamerykańskich i South-American Show Dance. W zawodach tanecznych zdobył aż 12 tytułów Mistrza Polski i reprezentował nasz kraj w zawodach krajowych i zagranicznych.

Kariera telewizyjna

Kolejnym etapem w życiu Agustina było przygotowywanie choreografii. Tancerz planował choreografie dla takich wydarzeń kulturalnych jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, festiwal w Sopocie, i koncerty z okazji jubileuszów Telewizji Polskiej. Współpracował też przy realizacji teledysków muzycznych oraz pomagał przy realizacji musicalu Chicago w Teatrze Komedia. Działał w ramach programów telewizyjnych Taniec z gwiazdamiThe Voice of Poland oraz Jaka to melodia?, gdzie był odpowiedzialny za oprawę taneczną. Pracował też nad telewizyjnymi programami sylwestrowymi i ceremoniami wyborów Miss Polonia i Miss Polski. Choreograf współpracował też z polskimi gwiazdami muzyki, takimi jak Doda, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska czy Reni Jusis.

Przełomem w karierze i życiu Egurroli było dołączenie do jury programu tanecznego You Can Dance - Po prostu tańcz, gdzie zasiadał razem z Kingą Rusin i Michałem Pirógiem. Zasłynął jako szczery, bezpośredni i wymagający juror, który obecny był na planie dziewięciu edycji talent show. Dzięki sympatii, jaką wzbudzał wśród fanów szybko dostał propozycję dołączenia do kolejnego show - Mam Talent, gdzie w roli jurora występował wraz z Agnieszką Chylińską i Małgorzatą Foremniak. Za swoją działalność jurorską w 2016 i 2017 otrzymał Telekamerę w kategorii „Juror”. Dzięki rozpoznawalności i talentowi do tworzenia choreografii udało mu się otworzyć sieć szkół tańca Egurrola Dance Studio.

Głośny transfer

W 2021 roku o tancerzu zrobiło się głośno z powodu przejścia do stacji TVP i dołączenia do jury trzeciej edycji programu Dance, Dance, Dance, w którym znane pary rywalizowały, prezentując choreografie z najbardziej znanych teledysków, filmów tanecznych i musicali. Jego transfer ze stacji TVN do Telewizji Polskiej wzbudził kontrowersje i wywołał dyskusje oraz liczne krytyczne komentarze zarówno osób pracujących w show-biznesie, jak i widzów.

Życie prywatne

Przez dłuższy czas był w związku z tancerką, Niną Tyrką. Para ma wspólnie córkę, Carmen, która urodziła się w 2008 roku. Związek tancerzy nie przetrwał jednak próby czasu i para się rozstała, pozostając w dobrych stosunkach. Choreograf znalazł nową miłość, a wybranką jego serca jest Diana, którą poślubił w 2020 roku. Rok później parze urodził się syn, Oskar Agustin.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ja Fryta