1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Agnieszka Chylińska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Agnieszki Chylińskiej

Agnieszka Chylińska jest polską piosenkarką i autorką książek dla dzieci. Urodziła się 23 maja 1976 roku w Gdańsku.

Kariera muzyczna

Swoją przygodę z rynkiem muzycznym rozpoczęła w szkole średniej, występując na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Podczas konkursu poznała członków zespołu Second Face, którego została wokalistką. Następnie występowała w zespole Skywalker, który wspólnie z resztą grupy przemianowała na O.N.A. W 1995 roku pod nową nazwą wydali swój pierwszy album studyjny zatytułowany Modlishka. Piosenkarka szybko zyskała rozgłos, w tym samym roku wygrała Nagrodę Telewizji Polskiej w kategorii Muzyczna indywidualność. W kolejnych latach wydali jeszcze cztery płyty: Bzzzzz, T.R.I.P., Pieprz i Mrok. Zespół wypromował takie przeboje, jak: Kiedy powiem sobie dość, To naprawdę już koniec, Nienawidzę, Ciągle ty, Jestem silna, Moja odpowiedź czy Niekochana. W 2003 roku zespół O.N.A. rozpadł się, a Chylińska zaczęła karierę solową. Wydała album Winna, a kolejną w 2009 roku zatytułowaną Modern Rocking. Artystka wielokrotnie była nagradzana prestiżowymi nagrodami przemysłu fonograficznego, takimi jak Fryderyki czy Eska Music Award. Piosenkarka słynie z charyzmatycznego głosu i kontrowersyjnego stylu.

Kariera pisarska

W 2012 roku Chylińska zaliczyła swój debiut literacki, wydając książkę dla dzieci zatytułowaną Zezia i Giler, która okazała się początkiem serii o przygodach 8-letniej Zezi. Kontynuacja pierwszej książki Chylińskiej pojawiła się w 2013 roku. Rok później na rynek trafił Labirynt Lukrecji. W 2015 roku Agnieszka Chylińska powróciła do przygód Zezi w trzeciej już książce z serii zatytułowanej Zezia i wszystkie problemy świata.

Pozostałe działalności

Chylińska obok kariery muzycznej i pisarskiej zajmuje się także karierą telewizyjną. W 2008 roku została jurorką talent show Mam talent!, a w 2015 w programie Mali giganci. Prowadziła także audycję Wszystkie numery Agnieszki Chylińskiej w RMF FM. Spróbowała także swoich sił w aktorstwie, występując w filmach Musisz żyćOstatnia misja oraz jednym z odcinków serialu Niania.

Życie prywatne

Pierwszym mężem artystki był Krzysztof Krysiak. Para wzięła ślub w 2002 roku, jednak ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu i rozpadło się już po roku. Niedługo po tym Chylińska ponownie wyszła za mąż, ale tym razem media nie znają dokładnie tożsamości jej wybranka. Wiadomo, że para ma wspólnie trójkę dzieci.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 12 = 22

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Bieniecki Piotr.