737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Doda życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

 1. Życiorys i biografia Dody

  Doda, a właściwie Dorota Rabczewska, jest polską piosenkarką i celebrytką. Urodziła się 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie.

 2. Kariera sportowa

  Tata Doroty, Paweł Rabczewski, jest polskim sztangistą, medalistą mistrzostw świata i Europy. Początkowo Doda poszła w ślady swojego ojca i postawiła na karierę sportową, rozpoczynając w 1997 roku treningi lekkoatletyczne. Wystąpiła na Mistrzostwach Polski Juniorów, podczas których otrzymała brązowy medal w biegu na 100 metrów. Zdobyła złote medale w wojewódzkich mistrzostwach szkolnych w biegu, skoku w dal i pchnięciu kulą.

 3. Kariera muzyczna i Virgin

  Jeszcze podczas treningów sportowych Dorota zaczęła uczęszczać do Studium Wokalnego Elżbiety Zapendowskiej w Warszawie. W 1998 roku została przyjęta do teatru Buffo i wtedy zdecydowała się porzucić sport dla muzyki. Zagrała w słynnym musicalu Metro oraz w spektaklu Przeżyj to sam. W 2000 roku zwyciężyła w castingu na wokalistkę zespołu Virgin. Dwa lata później ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany po prostu Virgin. Na płycie znalazły się między innymi dwa popularne single: Mam tylko ciebie oraz To ty. W tym samym roku zespół został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Nowa Twarz. W 2004 roku swoją premierę miał drugi album zespołu Virgin zatytułowany Bimbo. Płyta osiągnęła duży sukces komercyjny, szybko pokrywając się złotem i znajdując się na szczycie oficjalnej listy sprzedaży. To właśnie z tego albumu pochodzą najbardziej znane przeboje zespołu, Dżaga i Kolejny raz oraz Nie zawiedź mnie. Trzeci album, Ficca, powstał w 2005 roku i pokrył się podwójną platyną. Płytę promowały single 2 bajki oraz Znak pokoju. Dwa lata później, z powodu wewnętrznych konfliktów, Dorota postanowiła odejść z zespołu i rozpocząć solową karierę. Samodzielnie wydała 3 płyty – Diamond Bitch, Siedem grzechów głównych i Dorota. W czasie swojej solowej działalności Doda została nagrodzona wieloma nagrodami i wyróżnieniami. W 2016 roku reaktywowano zespół Virgin z Dorotą w składzie i jeszcze w tym samym roku powstała czwarta płyta zespołu zatytułowana Choni. Album zawierał nowe utwory oraz dotychczasowe największe przeboje grupy. Doda jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce. Jej popularność i talent potwierdzają liczne nagrody. Jest między innymi laureatką dwóch nagród MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca, zdobyła trzynaście statuetek VIVA Comet Awards, cztery nagrody Eska Music Awards, Telekamerę oraz Słowika publiczności na festiwalu w Sopocie. Piosenkarka od początku kariery wzbudza duże kontrowersje zarówno poprzez wizerunek sceniczny, jak i charyzmatyczną osobowość. Może właśnie dzięki temu jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystek w kraju i za granicą. W 2008 roku znalazła się na liście 10 najbardziej znanych Polaków.

 4. Osobowość medialna

  Poza działalnością muzyczną Doda jest bardzo aktywna w mediach i programach telewizyjnych. Swoją karierę telewizyjną rozpoczęła od udziału w programie Bar. Wystąpiła w takich produkcjach jak Jazda z Dodą, Shibuya oraz jako jurorka w trzech edycjach programu Gwiazdy tańczą na lodzie. Wspólnie z Tomaszem Karolakiem i Ireną Santor była również jurorką programu Tylko nas dwoje. W 2018 roku postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie, występując w filmie Władysława Pasikowskiego pod tytułem Pitbull. Ostatni pies.

 5. Działalność społeczna i charytatywna

  Piosenkarka, która polskim odbiorcom kojarzy się głównie z budzącym kontrowersje zachowaniem scenicznym, odważnymi kreacjami i wypowiedziami jest osobą o wielkim sercu. Gwiazda wykorzystuje swoją popularność, by propagować ideę pomocy. Od samego początku swojej kariery starała się pomagać na wielu frontach. Wielokrotnie zbierała datki, a także wystawiała prywatne pamiątki na licytacje charytatywne. W 2010 roku wygraną w programie Tak to leciało! w wysokości 150 tys. złotych przekazała na rzecz Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. W tym samym roku, podczas swojej trasy koncertowej, propagowała zapisywanie się do banków potencjalnych dawców szpiku. Dzięki Dodzie i jej fanom, w 2010 roku, do bazy dawców w bardzo krótkim czasie zapisało się ponad 100 tysięcy osób. W 2019 roku zainicjowała stworzenie koncertu Artyści przeciw nienawiści, mającego na celu zjednoczenie się wykonawców w celu przeciwstawienia się hejtowi i mowie nienawiści. Artystka zachęca zachęca także do podpisywania oświadczenia woli, które jest zgodą na transplantację organów po śmierci. Od wielu lat jest także sojuszniczką osób ze środowiska LGBT.

 6. Życie prywatne i związki

  Doda jest członkiem Stowarzyszenia Mensa Polska po uzyskaniu 156 punktów z testów na inteligencję. Po liceum studiowała psychologię kliniczną, jednak przerwała naukę. Dorota była w kilku poważnych związkach. W 2005 roku wyszła za mąż za bramkarza reprezentacji Polski, Radosława Majdana. Niestety ich związek nie przetrwał próby czasu i trzy lata później małżonkowie podpisali dokumenty rozwodowe. W 2009 roku związała się z wokalistą metalowego zespołu Behemot, Adamem Darskim. Rok później para zaręczyła się, jednak w 2011 roku Darski postanowił zakończyć związek. Jeszcze w tym samym roku Doda związała się z tancerzem i choreografem Błażejem Szychowskim, z którym rozstała się po 10 miesiącach związku. W 2014 roku zaczęła spotykać się z Emilem Haidarem, z którym zaręczyła się już rok później. Niestety ten związek również się zakończył, a Doda została singielką. Ten stan nie trwał jednak długo, ponieważ już w 2017 roku zaręczyła się z producentem filmowym Emilem Stępniem. Rok później para wzięła ślub kościelny.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Serecki.