1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Doda życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Dody

Doda, a właściwie Dorota Rabczewska, jest polską piosenkarką i celebrytką. Urodziła się 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie.

Kariera sportowa

Tata Doroty, Paweł Rabczewski, jest polskim sztangistą, medalistą mistrzostw świata i Europy. Początkowo Doda poszła w ślady swojego ojca i postawiła na karierę sportową, rozpoczynając w 1997 roku treningi lekkoatletyczne. Wystąpiła na Mistrzostwach Polski Juniorów, podczas których otrzymała brązowy medal w biegu na 100 metrów. Zdobyła złote medale w wojewódzkich mistrzostwach szkolnych w biegu, skoku w dal i pchnięciu kulą.

Kariera muzyczna i Virgin

Jeszcze podczas treningów sportowych Dorota zaczęła uczęszczać do Studium Wokalnego Elżbiety Zapendowskiej w Warszawie. W 1998 roku została przyjęta do teatru Buffo i wtedy zdecydowała się porzucić sport dla muzyki. Zagrała w słynnym musicalu Metro oraz w spektaklu Przeżyj to sam. W 2000 roku zwyciężyła w castingu na wokalistkę zespołu Virgin. Dwa lata później ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany po prostu Virgin. Na płycie znalazły się między innymi dwa popularne single: Mam tylko ciebie oraz To ty. W tym samym roku zespół został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Nowa Twarz. W 2004 roku swoją premierę miał drugi album zespołu Virgin zatytułowany Bimbo. Płyta osiągnęła duży sukces komercyjny, szybko pokrywając się złotem i znajdując się na szczycie oficjalnej listy sprzedaży. To właśnie z tego albumu pochodzą najbardziej znane przeboje zespołu, Dżaga i Kolejny raz oraz Nie zawiedź mnie. Trzeci album, Ficca, powstał w 2005 roku i pokrył się podwójną platyną. Płytę promowały single 2 bajki oraz Znak pokoju. Dwa lata później, z powodu wewnętrznych konfliktów, Dorota postanowiła odejść z zespołu i rozpocząć solową karierę. Samodzielnie wydała 3 płyty – Diamond Bitch, Siedem grzechów głównych i Dorota. W czasie swojej solowej działalności Doda została nagrodzona wieloma nagrodami i wyróżnieniami. W 2016 roku reaktywowano zespół Virgin z Dorotą w składzie i jeszcze w tym samym roku powstała czwarta płyta zespołu zatytułowana Choni. Album zawierał nowe utwory oraz dotychczasowe największe przeboje grupy. Doda jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce. Jej popularność i talent potwierdzają liczne nagrody. Jest między innymi laureatką dwóch nagród MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca, zdobyła trzynaście statuetek VIVA Comet Awards, cztery nagrody Eska Music Awards, Telekamerę oraz Słowika publiczności na festiwalu w Sopocie. Piosenkarka od początku kariery wzbudza duże kontrowersje zarówno poprzez wizerunek sceniczny, jak i charyzmatyczną osobowość. Może właśnie dzięki temu jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystek w kraju i za granicą. W 2008 roku znalazła się na liście 10 najbardziej znanych Polaków.

Osobowość medialna

Poza działalnością muzyczną Doda jest bardzo aktywna w mediach i programach telewizyjnych. Swoją karierę telewizyjną rozpoczęła od udziału w programie Bar. Wystąpiła w takich produkcjach jak Jazda z Dodą, Shibuya oraz jako jurorka w trzech edycjach programu Gwiazdy tańczą na lodzie. Wspólnie z Tomaszem Karolakiem i Ireną Santor była również jurorką programu Tylko nas dwoje. W 2018 roku postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie, występując w filmie Władysława Pasikowskiego pod tytułem Pitbull. Ostatni pies.

Działalność społeczna i charytatywna

Piosenkarka, która polskim odbiorcom kojarzy się głównie z budzącym kontrowersje zachowaniem scenicznym, odważnymi kreacjami i wypowiedziami jest osobą o wielkim sercu. Gwiazda wykorzystuje swoją popularność, by propagować ideę pomocy. Od samego początku swojej kariery starała się pomagać na wielu frontach. Wielokrotnie zbierała datki, a także wystawiała prywatne pamiątki na licytacje charytatywne. W 2010 roku wygraną w programie Tak to leciało! w wysokości 150 tys. złotych przekazała na rzecz Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. W tym samym roku, podczas swojej trasy koncertowej, propagowała zapisywanie się do banków potencjalnych dawców szpiku. Dzięki Dodzie i jej fanom, w 2010 roku, do bazy dawców w bardzo krótkim czasie zapisało się ponad 100 tysięcy osób. W 2019 roku zainicjowała stworzenie koncertu Artyści przeciw nienawiści, mającego na celu zjednoczenie się wykonawców w celu przeciwstawienia się hejtowi i mowie nienawiści. Artystka zachęca zachęca także do podpisywania oświadczenia woli, które jest zgodą na transplantację organów po śmierci. Od wielu lat jest także sojuszniczką osób ze środowiska LGBT.

Życie prywatne i związki

Doda jest członkiem Stowarzyszenia Mensa Polska po uzyskaniu 156 punktów z testów na inteligencję. Po liceum studiowała psychologię kliniczną, jednak przerwała naukę. Dorota była w kilku poważnych związkach. W 2005 roku wyszła za mąż za bramkarza reprezentacji Polski, Radosława Majdana. Niestety ich związek nie przetrwał próby czasu i trzy lata później małżonkowie podpisali dokumenty rozwodowe. W 2009 roku związała się z wokalistą metalowego zespołu Behemot, Adamem Darskim. Rok później para zaręczyła się, jednak w 2011 roku Darski postanowił zakończyć związek. Jeszcze w tym samym roku Doda związała się z tancerzem i choreografem Błażejem Szychowskim, z którym rozstała się po 10 miesiącach związku. W 2014 roku zaczęła spotykać się z Emilem Haidarem, z którym zaręczyła się już rok później. Niestety ten związek również się zakończył, a Doda została singielką. Ten stan nie trwał jednak długo, ponieważ już w 2017 roku zaręczyła się z producentem filmowym Emilem Stępniem. Rok później para wzięła ślub kościelny.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

57 − = 56

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Serecki.