1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Piotr Rubik życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym kompozytorem?

Życiorys i biografia Piotra Rubika

Piotr Rubik jest polskim kompozytorem i dyrygentem. Urodził się 3 września 1968 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kariera

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już we wczesnym dzieciństwie od nauki gry na wiolonczeli, do której zamiłowanie zostało mu już na całe życie. Po ukończeniu Akademii Muzycznej zaczął współpracować z prestiżowymi i znanymi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Światowa Jeunesses Musicales, z którą koncertował między innymi w Ameryce Południowej. Współpracował z takimi wybitnymi dyrygentami jak Charles Dutoit czy Vernon Handley. Już jako koncertmistrz wyjechał do Sieny na kursy kompozycji muzyki filmowej prowadzone przez samego Ennio Morricone. Po powrocie do Polski rozpoczął karierę jako producent muzyczny - pod jego okiem powstały płyty Tytusa Wojnowicza, Małgorzaty Walewskiej, Katarzyny Skrzyneckiej, Michała Bajora i Geoginy Tarasiuk. Przez wiele lat nie był postacią znaną w show-biznesie, pozostawał w cieniu, pisząc piosenki polskich artystów, komponując muzykę do filmów oraz tworząc elementy muzyczne do programów telewizyjnych. Pierwszy przełom w jego karierze nastąpił w 1993 roku, gdy napisał utwór Dotyk dla Edyty Górniak oraz pieśni Dove Vai i Co ma przeminąć, to przeminie, promujące film Quo Vadis. Powoli zaczął zyskiwać rozgłos, a jego nazwisko stało się rozpoznawalne. Kompozytor stworzył oprawę muzyczną do specjalnych wydań Wiadomości w TVP1 emitowanych po śmierci Jana Pawła II. Debiutancka płyta z autorskimi kompozycjami Rubika, Świętokrzyska Golgota, została wydana w 2004 roku. Największą rozpoznawalność przyniosła mu natomiast piosenka Niech mówią, że to nie jest miłość wydana na drugiej płycie artysty zatytułowanej Tu Es Petrus w 2005 roku. W 2006 roku ukazał się album Rubikon oraz kolejne słynne dzieło Psałterz wrześniowy. Od tamtej pory ukazały się albumy: Tryptyk Świętokrzyski, Zakochani w Krakowie, Habitat, moje miejsce na ziemi, RubikOne, Santo Subito, Opisanie świata, Pieśni szczęścia oraz Z powodu Mojego imienia. Dzięki swej charyzmie kompozytor zaczął pojawiać się w mediach. W 2012 roku został poproszony o zostanie kapitanem jednej z drużyn w programie Bitwa na głosy. W 2020 roku został jurorem pierwszego półfinału Szansy na sukces na reprezentanta Polski w 18. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

Życie prywatne

O Rubiku i jego życiu prywatnym zrobiło się głośno w 2008 roku. A wszystko to za sprawą jego ślubu z młodszą od siebie o dziewiętnaście lat Agatą Paskudzką. Trzy lata wcześniej, gdy zaczęli się spotykać, media nie dawały ich związkowi szans na przetrwanie i w kolorowej prasie aż huczało od plotek na temat dwójki zakochanych. Negatywne teorie i spekulacje jednak się nie spełniły. Agata i Piotr do dziś są szczęśliwym małżeństwem i mają wspólnie dwie córki: Helenę i Alicję.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

92 − = 84

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Fryta 73