1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Edyta Górniak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Edyty Górniak

Edyta Górniak jest polską piosenkarką. Urodziła się 14 listopada 1972 roku w Ziębicach

Kariera muzyczna

Swoją karierę Górniak rozpoczęła w 1989 roku, kiedy wystąpiła w programie telewizyjnym Śpiewać każdy może. Kilka miesięcy później wzięła udział w koncercie Debiuty podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za piosenkę Zły chłopak. W 1991 roku dołączyła do obsady głośnego musicalu Józefa Stokłosy zatytułowanego Metro. Spektakl odniósł olbrzymi sukces, a jego wykonawcy i aktorzy zostali w 1992 roku zaproszeni do Nowego Jorku, aby zaprezentowali swoją sztukę na deskach Broadwayu. Przełomem w karierze początkującej piosenkarki okazał się występ na Festiwalu Eurowizji w Dublinie, gdzie w 1994 roku zajęła 2. miejsce, śpiewając balladę zatytułowaną To nie ja. Występ ten okazał się wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ był to największy sukces reprezentanta naszego kraju w historii. Jej debiutancki album, Dotyk, ukazał się w 1995 roku i bardzo szybko uzyskał status platynowej płyty. Górniak została za nią nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”. W tym samym roku ukazał się też utwór Kolorowy wiatr ze ścieżki dźwiękowej do filmu Pocahontas. Po sukcesie pierwszej płyty artystka wyjechała do Londynu, by rozpocząć karierę zagraniczną. Rezultatem tego wyjazdu było podpisanie kontraktu z londyńską wytwórnią muzyczną i wydanie anglojęzycznego albumu w 1997 roku, zatytułowanego po prostu Edyta Górniak. Płyta osiągnęła międzynarodowy sukces szczególnie w Portugalii, Szwajcarii i Skandynawii. W 1998 roku artystka ponownie znalazła się na ustach wszystkich, wykonując na potrzeby filmu Ogniem i mieczem duet z Mietkiem Szczęśniakiem zatytułowany Dumka na dwa serca oraz piosenkę Lustro do animacji Disneya pt. Mulan. W 2000 roku Górniak wydała swoją pierwszą płytę koncertową - Live ’99. Dwa lata później wykonała hymn przed meczem piłkarskiej reprezentacji polski na Mistrzostwach Świata w Korei. W 2007 roku wydała płytę E.K.G, a rok później ukazał się świąteczny album o tytule Zakochaj się na święta w kolędach. Ostatnia nagrana przez artystkę płyta to My z 2012 roku. 

Inne przedsięwzięcia

Wielka kariera. rozgłos i rozpoznawalność sprawiły, że Edyta stała się jedną z największych diw polskiej muzyki i świata show-biznesu. Nic więc dziwnego, że wokalistka nieustannie zapraszana jest do różnego rodzaju projektów, kampanii i programów telewizyjnych - najczęściej w roli jurorki. W latach 2007–2009 zasiadała w jury w programie Jak oni śpiewają, w roku 2012 w Bitwie na głosy, w latach 2013–2015 w The Voice od Poland, a rok później w The Voice Kids. Swoją twarzą reklamowała wiele marek i produktów.

Kontrowersyjne wypowiedzi

W 2020 roku o piosenkarce zrobiło się głośno z powodu jej wypowiedzi na temat pandemii koronawirusa. Górniak kilkakrotnie wypowiadała się sceptycznie na ten temat na swoim Instagramie, który śledzi ponad pół miliona obserwujących. Według celebrytki kryzys epidemiczny jest ogólnoświatowym spiskiem, a w szpitalach leżą aktorzy-statyści. Sama też jest negatywnie nastawiona do kwestii szczepień. Opinie Górniak wywołały krytyczną reakcję środowiska medycznego i niektórych polityków.

Życie prywatne

W latach 90-tych Górniak spotykała się, między innymi, z Dariuszem Kordkiem, Robertem Kozyrą i Piotrem Gembarowskim. W 2004 roku artystka urodziła syna, Allana, który był owocem jej związku z Dariuszem Krupą. Para wzięła ślub rok później, jednak ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu i rozpadło się w 2010 roku. Po rozwodzie przez cztery lata była w związku z prawnikiem Piotrem Schrammem. Następnie spotykała się z amerykańskim aktorem Williamem McKinneyem i kierowcą rajdowym Mateuszem Zalewskim. W 2019 roku spotykała się z piłkarzem Tomaszem Mazurkiewiczem. Obecnie nie wiadomo, czy serce gwiazdy jest zajęte.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Telemagazyn