1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ennio Morricone życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym kompozytorem?

Życiorys i biografia Ennio Morricone

Ennio Morricone to włoski dyrygent i kompozytor muzyki filmowej. Napisał ścieżkę dźwiękową do ponad 500 filmów, z czego 40 z nich zdobyło najważniejsze nagrody.

Pochodzenie

Ennio urodził się 10 listopada 1928 r. w Rzymie. Był najstarszym synem Mario i Libery, miał jeszcze czwórkę rodzeństwa – dwie siostry i dwóch braci. Jego ojciec był trębaczem, matka prowadziła dom, a później założyła firmę tekstylną. Mario Morricone był również pierwszym nauczycielem syna.

Młody Ennio określany był jako cudowne dziecko. Swoje pierwsze kompozycje tworzył mając jedynie 6 lat.

Edukacja

Jako 12-latek został uczniem Akademii św. Cecylii – rzymskiego konserwatorium muzycznego. Jego talent dał o sobie znać w pełni, gdy w dwa lata (wg innych źródeł zajęło to jedynie pół roku) ukończył szkolny program rozpisany na cztery lata nauki. Uczył się tam nie tylko gry na trąbce, ale również muzyki chóralnej i kompozycji.

Otrzymał dyplom z trąbki w 1946 r. ale nie był to koniec jego edukacji. Kontynuował naukę aranżacji utworów i kompozycji. Z dziedzin tych uzyskał dyplomy z bardzo wysokim wynikiem odpowiednio w 1952 i 1954 r.

Początki twórczości

Już w trakcie edukacji Ennio komponował muzykę do słuchowisk radiowych, grał też w orkiestrze wykonującej głównie muzykę filmową.

Po studiach był związany z awangardowym środowiskiem Nuova Consonanza. Początki działalności kompozytora to tworzenie melodii do tekstów włoskich poetów. Pisał również muzykę filmową jako ghostwriter i pod pseudonimami. Aby móc zarobić na utrzymanie rodziny, w drugiej połowie lat 50 grał na trąbce w zespole jazzowym. Zaczął współpracować z radiem, a następnie telewizją RAI, a także ze studiem RCA. Tworzył tam aranżacje do piosenek popularnych wówczas wykonawców. W latach 60 piosenki do których Morricone pisał muzykę zyskiwały ogromną popularność zarówno we Włoszech, jak i poza granicami.

Pierwszą ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował w 1961 r. do komedii Faszysta. Lata 60 ubiegłego wieku to dla Ennio czas tworzenia muzyki do spaghetti-westernów, z których najbardziej znanym jest Dobry, zły i brzydki, czy Za kilka dolarów więcej w reż. Sergio Leone. Dwaj Włosi znali się od dzieciństwa, gdyż uczęszczali do tej samej szkoły podstawowej, a w dorosłości często współpracowali ze sobą.

Kariera w Hollywood

Westerny Sergio Leone utorowały Morricone drogę do międzynarodowej kariery. W ciągu swojej długiej pracy zawodowej napisał muzykę do ponad 500 filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych. Do najbardziej znanych należy niewątpliwie Misja, Frantic, Dawno temu w Ameryce, Cinema Paradiso, Nietykalni czy też Nienawistna ósemka.

Był niezwykle pracowitym i płodnym artystą, gdyż w ciągu roku potrafił napisać muzykę do nawet 20 filmów.

Muzyka Ennio ma charakterystyczne elementy i melodię, rozpoznawane przez jego fanów na całym świecie. Niemal każdy zna motyw przewodni z filmu Misja czy Dobry, zły i brzydki. Cechował go monumentalizm, ale też eksperymentowanie z użytymi instrumentami czy odgłosami – gitarami elektrycznymi, gwizdnięciami, odgłosami tupania. Dodawało to amerykańskim filmom egzotyki.

Trasy koncertowe

Morricone kilkukrotnie wyjeżdżał w wielkie trasy koncertowe wraz z orkiestrą symfoniczną. Kilkukrotnie odwiedził Polskę, w tym ostatni raz w 2019 roku w ramach trasy „90th Celebration Concert”. Miała ona charakter podsumowujący życie i twórczość Morricone, który po jej zakończeniu planował poświęcić się już tylko komponowaniu.

Życie prywatne

Morricone ożenił się z Marią Travia 13 października 1956 r. Para doczekała się czwórki dzieci: Marco, Alessandry, Andrea i Giovanniego. Andrea poszedł w ślady ojca i został kompozytorem muzyki filmowej i dyrygentem, z kolei Giovanni związał się z branżą filmową.

Śmierć

Początkiem lipca 2020 r. Morricone trafił do szpitala po groźnym upadku i spowodowanym tym złamaniu biodra. Zmarł o świcie 6 lipca 2020 r. w wieku 91 lat. Jak ogłoszono, pogrzeb kompozytora zgodnie z jego wolą, ma mieć prywatny charakter.

Nagrody i odznaczenia

Jego ostatnim duży projektem muzycznym była współpraca z Quentinem Tarantino przy filmie Nienawistna ósemka. Kompozytor otrzymał za tę ścieżkę dźwiękową otrzymał Złotego Globa i Oscara w 2016 r. Wcześniej otrzymał tę statuetkę w 2007 r. za całokształt pracy. Oprócz tego był siedmiokrotnie nominowany do tej najważniejszej nagrody w branży filmowej.

Poza ww. Złotym Globem Morricone otrzymał tę nagrodę jeszcze dwukrotnie: w 1987 r. za film Misja, a potem w 2000 r. za obraz pt. 1900: Człowiek legenda. Nominowany był natomiast jeszcze 5-krotnie.

Czterokrotnie zdobywał również nagrodę BAFTA (lata 1980, 1985, 1991, 2016).

Morricone był doceniany nie tylko przez branżę filmową. Otrzymał m.in. Order Zasługi Republiki Włoskiej – najwyższe odznaczenie w tym kraju oraz francuski Order Narodowy Legii Honorowej.

Ciekawostki

Był utalentowanym szachistą.

Płyty z jego muzyką filmową sprzedały się na całym świecie w 70 milionach egzemplarzy.

Kilkukrotnie zasiadał w jury różnych festiwali filmowych.

Praktycznie przez całe swoje życie mieszkał w Rzymie, nie opuścił miasta i ojczyzny nawet wtedy, gdy u szczytu kariery zaproponowano mu darmowe mieszkanie w luksusowej willi w Kalifornii.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

29 − = 22

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia Georges Biard