1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Michał Bajor życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Michała Bajora

Michał Bajor jest polskim piosenkarzem i aktorem. Urodził się 13 czerwca 1957 roku w Głuchołazach.

Dzieciństwo

Artysta wychował się w Opolu. Już w dzieciństwie związany był ze środowiskiem scenicznym. Jego tata, Ryszard, był bowiem aktorem w teatrze lalek i kilkuletni Michał często obserwował jego pracę. W dzieciństwie uczył się tańca i gry na fortepianie. Jak sam przyznaje, jego przeznaczeniem było zostanie artystą. Ma młodszego brata, Piotra, który również ukończył szkołę teatralną. Wspólnie zagrali w filmie Filipa Bajona pt. Limuzyna Daimler-Benz.

Początki kariery muzycznej

Gdy miał 13 lat zadebiutował w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a trzy lata później wziął udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1975–1976 występował razem z orkiestrami Henryka Debicha i Stefana Rachonia. Szesnastoletni Michał wystąpił na festiwalu piosenki radzieckiej w Zielonej Górze. W latach 1984 i 1986 wystąpił na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Rok później nagrał swoją pierwszą płytę, którą zatytułował Michał Bajor Live. Na płycie znalazły się takie przeboje jak Ogrzej mnie czy Walc na tysiąc pas. W 1989 roku artysta wydał kolejny album – Michał Bajor Nowe Piosenki. Jego charakterystyczny styl pokochały rzesze fanów na całym świecie. W 1993 roku Bajor wydaje nową płytę, Michał Bajor '93. Dwa lata później pojawia się kolejne wydawnictwo muzyka o nazwie Michał Bajor '95. Piosenki, które się na nich znajdują są w większości rezultatem współpracy artysty z Piotrem Rubikiem i Andrzejem Ozgą. Płyta zawierała takie utwory jak Nasza niebezpieczna miłość czy Na granicy łez. W kolejnych latach artysta nawiązywał nowe współprace i wydawał płyty. Sam muzyk określa gatunek, jaki wykonuje mianem „popu literackiego", Bajor łączy bowiem poezję i literaturę śpiewaną, ale także muzykę i melodię. Mimo niekomerycjnego gatunku, jaki wykonuje nie jest artystą niszowym – bez problemu zapełnia opery, teatry i filharmonie podczas swoich koncertów.

Kariera aktorska

Drugą, ale nie mniej ważną, pasją Michała Bajora jest aktorstwo. Zadebiutował jako siedemnastolatek, kiedy zagrał w filmie Wieczór u Abdona w reżyserii początkującej w branży Agnieszki Holland u boku Beaty Tyszkiewicz. Po ukończeniu liceum dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jeszcze podczas studiów wystąpił w sztuce pt. Equus w warszawskim Teatrze Ateneum. Brał udział w recitalach i musicalach. W 1993 roku zagrał w spektaklu Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza pt. Bajor w Buffo w Teatrze Buffo, a rok później w musicalu Evita w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Zagrał też między innymi w sztuce Toma Kempińskiego pt. Odchodzić w reżyserii Andrzeja Rozhina oraz w spektaklu Głosy umarłych w Teatrze Telewizji. W następnych latach równocześnie występował w filmach i koncertował, odnosząc w obu dziedzinach ogromne sukcesy. Bajor zagrał ponad 70 ról filmowych i teatralnych. Wystąpił w takich filmach jak: W biały dzień Edwarda Żebrowskiego, Bez końca Krzysztofa Kieślowskiego czy Przeznaczenie Jacka Koprowicza. Współpracował z największymi polskimi reżyserami. W 1988 roku wziął udział w nominowanym do Oscara filmie Istvána Szabó Hanussen. W roku 2000 wcielił się w rolę Cezara Nerona w filmie Jerzego Kawalerowicza Quo vadis. Artysta nazywany jest przez wielu „najlepszym aktorem wśród piosenkarzy i najlepszym piosenkarzem wśród aktorów” i z wielkim wdziękiem oraz rozmachem łączy oba te światy.

Życie prywatne

Artysta rzadko wypowiada się na temat swojego życia osobistego. Nie kusi go celebrycki świat i błysk fleszy. Ceni sobie spokój i chce być oceniany na podstawie swojej pracy artystycznej. Muzyk nigdy nie założył własnej rodziny, jednak w życiu otacza się najbliższymi osobami – bratem, bratanicą i przyjaciółmi.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

26 + = 28

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.. Autorem jest Ala Siedlok.