1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mery Spolsky życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Mery Spolsky

Mery Spolsky, a właściwie Maria Ewa Żak, jest polską piosenkarką. Urodziła się 14 listopada 1993 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Studiowała filologię angielską i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Kariera muzyczna

Jest córką projektantki mody Ewy Jagielskiej-Żak i gitarzysty basowego Arkadiusza Żaka. Zamilowanie do muzyki artystka odziedziczyła więc po ojcu, a jej przygoda z muzyką rozpoczęła się już we wczesnym dzieciństwie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec. Pierwszym zespołem, w jakim występowała Mery był Normal Polish Butterfly, a kolejnym - Makijaż. Następnie wraz z Kubą Bąkałą współtworzyła duet Różowe Okulary. W pierwszych trzech latach swojej muzycznej działalności otrzymała wiele wyróżnień i nagród. W 2014 roku przybrała pseudonim Merry Spolsky i wystąpiła na Festiwalu Marka Grechuty, gdzie otrzymała II nagrodę. Rok później wystąpiła na 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie została wyróżniona za wykonanie swojego utworu Imperium moich czarnych brwi i interpretację piosenki Kiedy mnie już nie będzie z tekstem Agnieszki Osieckiej. Kolejnym sukcesem początkującej wokalistki była wygrana w konkursie Debiuty podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zaprezentowała utwór Cała jesteś w skowronkach. Przełomem okazał się występ na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 2016 roku, gdzie zajęła drugie miejsce i dzięki któremu mogła podpisać kontakt z wytwórnią muzyczną. W czerwcu 2017 roku wydała swój pierwszy singiel Miło było pana poznać zapowiadający debiutancką płytę o tym samym tytule. Płyta osiągnęła wielki sukces i została nominowana do Fryderyków w kategoriach: „Fonograficzny debiut roku” i „Album roku elektronika”. W 2019 roku Mery wydała singiel Fak, promujący drugą płytę artystki zatytułowaną Dekalog Spolsky. Album ponownie okazał się hitem i został bardzo pozytywnie przyjęty zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez fanów. Powtórzył też sukces pierwszej płyty, otrzymując nominację do Fryderyków w kategorii „Album roku elektronika”. W 2020 roku piosenkarka wzięła udział w wielu projektach, współpracując z innymi artystami. Wraz z Kayah nagrała utwór Królestwo kobiet, a w grudniu wraz z Julią Wieniawą i Arkiem Kłusowskim wydali świąteczny singel Wspólna chwila. Popularność Mery stale rośnie, o czym świadczy liczba obsersujących i fanów na jej mediach społecznościowych. Kariera dziewczyny rozwija się w bardzo szybkim tempie, a ona sama występowała już na najważniejszych scenach festiwalowych. Ma za sobą koncert między innymi na Kraków Live Festival, Orange Warsaw Festiwal, Open’er Festiwal, Męskie Granie czy Fest Festival. Wystąpiła także jako support przed znaną piosenkarką Imany.

Życie prywatne

Artystka nie udziela w mediach informacji na temat swojego życia osobistego, skupiając się na swoich planach i projektach zawodowych. Nie wiadomo więc, czy serce Mery jest zajęte i czy aktualnie jest w związku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 + = 50

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Serecki