1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kayah życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Kayah

Kayah, a właściwie Katarzyna Magda Rooijens, z domu Szczot jest polską wokalistką, producentką muzyczną i prezenterką radiową. Urodziła się 5 listopada 1967 roku w Warszawie.

Rodzina

Kayah jest córką Polki i Żyda. Jej ojciec opuścił rodzinę i wyjechał za granicę, gdy miała 11 lat. Od strony ojca ma dwie przyrodnie siostry. Babcia piosenkarki była kuzynką Marii Dąbrowskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Początki kariery

Karierę rozpoczęła w 1988 roku od wydania singla zatytułowanego Córeczko, który otrzymał nagrodę specjalną Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała debiutancki album studyjny pt. Kayah, jednak dopiero kolejna płyta wydana w 1995 roku, Kamień, przyniosła jej rozpoznawalność i rozgłos. Album został bardzo pozytywnie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i całą branżę muzyczną, zdobył status złotej płyty oraz zapewnił Kayah Fryderyka w kategorii Wokalistka Roku. Dwa lata później wydała kolejną płytę zatytułowaną Zebra, która osiągnęła duży sukces komercyjny. Album promowały single Na językach i Supermenka, które okazały się przebojami i należały do najchętniej prezentowanych w radiu piosenek przez wiele kolejnych lat. W 1999 roku ukazał się album zatytułowany Kayah i Bregović, który sprzedał się w ponad milionowym nakładzie (zyskując status diamentowej płyt), zdobył 3 Fryderyki, 4 Superjedynki i tysiące fanów w całej Polsce. Współpraca z bałkańskim muzykiem przyniosła Kayah znakomite recenzje, a ich wspólny album został jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii. W kolejnych latach artystka wydała jeszcze sześć płyt, a z każdą kolejną umacniała swój status na polskim rynku muzycznym. W 2018 roku wraz z Grzegorzem Hyżym nagrała piosenkę Podatek od miłości, która promowała film o tym samym tytule. Obecnie Kayah jest jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek, a oprócz śpiewania zajmuje się także pisaniem tekstów oraz produkcją muzyczną. W 2001 roku Kayah założyła własną wytwórnię płytową oraz agencję koncertową Kayax. Współpracę z tą firmą nawiązali między innymi takie gwiazdy jak: L.U.C, Maria Peszek, Zakopower, Kasia Nosowska, SOFA czy Krzysztof Zalewski.

Działalność społeczno-charytatywna

Kayah jest aktywistką. Współpracowała, między innymi, z Komitetem Ochrony Praw Dziecka, od 2001 roku jest ambasadorką WWF w Polsce, którego naczelnym celem jest walka o środowisko naturalne. Wystąpiła w wielu kampaniach społecznych, takich jak: A wystarczy naprawdę niewiele – wystarczy chcieć Fundacji Polsat czy Rak. to się leczy!. Często występuje podczas koncertów i projektów charytatywnych. W 2018 wsparła akcję „Podaruj wigilię” Stowarzyszenia „Mali bracia ubogich”, a rok później zaangażowała się w projekt koncertowy Pauliny Przybysz „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”. Wzięła także udział w kampanii społecznej Kultura się liczy prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury.

Życie prywatne i związki

W 1998 roku Kayah poznała holenderskiego producenta telewizyjnego Rinke Rooyensa, za którego jeszcze w tym samym roku wyszła za mąż. Para ma wspólnie syna, Rocha. Jednak już w 2002 roku doszło do rozstania, a w 2010 roku do ostatecznego rozwodu Kayah i Rooyensa. Choć od rozwodu minęło już ponad 10 lat piosenkarka wciąż nie wróciła do swojego panieńskiego nazwiska. W latach 2005–2009 pozostawała w związku z wokalistą Zakopower Sebastianem Karpielem-Bułecką, a w późniejszych latach spotykała się z senegalskim muzykiem Pako Sarr. Od 2017 roku jest związana z byłym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych, Jarosławem Grzywińskim.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 4

Komentarze

  1. bardzo trudno sie dostac do pani kayah a przeciez sa jeszcze inne sprawy ktore chcialby czlowiek rozwiazac

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem zdjęcia jest Ja Fryta.