1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Beata Kozidrak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Beaty Kozidrak

Beata Kozidrak jest polską piosenkarką. Urodziła się 4 maja 1960 roku w Lublinie.

Kariera muzyczna

Pierwszy kontakt ze śpiewem i muzyką Beata zaliczyła w szkolnych chórkach. Razem z bratem założyli zespół i występowali w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Niedługo potem do rodzeństwa dołączyli gitarzyści: Marek Winiarski, Andrzej Koziara, Andrzej Pietras oraz basista Andrzej Grądkiewicz, tworząc w 1978 roku zespół Bajm. Pierwszym znaczącym sukcesem formacji był występ na konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, gdzie Beata wykonując piosenkę Piechotą do lata zapewniła zespołowi 2 miejsce. Dzięki temu o zespole Bajm zrobiło się głośno, a ich kariera zaczęła w szybkim tempie się rozwijać. Pierwszy album Bajmu, zatytułowany po prostu Bajm, ukazał się w 1983 roku. Od tego momentu zespół Beaty Kozidrak stał się jedną z najważniejszych grup w historii polskiej sceny muzycznej. Od tamtego czasu Beata razem z grupą nagrała ponad sto autorskich piosenek i dziesięć studyjnych albumów. Ostatnia płyta pochodzi z 2012 roku, jednak formacja istnieje do dziś i nadal jest w formie, występując na największych Polskich festiwalach i imprezach, a na swoje koncerty przyciągając rzesze słuchaczy. Przez trzydzieści pięć lat działalności Bajmu, skład zmieniał się wielokrotnie. Równolegle z działalnością zespołu, Beata Kozidrak próbowała kariery solowej. Wśród innych gwiazd wyróżnia się tym, że jest w stanie osiągnąć czterooktawową skalę głosu. W 1994 roku została wyróżniona na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu statuetką Złotej Karolinki za całokształt działalności estradowej oraz „twórczy wkład w rozwój polskiej kultury”, a w 2006 odsłoniła swoja gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. W 1998 roku wokalistka wydała swój pierwszy solowy album Beata. Krążek pokrył się podwójną platyną i został nominowany do dwóch Fryderyków. Kolejne solowe płyty Beaty: Teraz płynę oraz B3 zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez krytyków muzycznych, jak i fanów artystki. Mimo długiego stażu na scenie Kozidrak nie planuje przejścia na emeryturę. Ciągle pracuje nad nowymi utworami, bierze udział w różnych projektach artystycznych i bardzo aktywnie i często koncertuje wraz z zespołem. Była trenerką chóru w programie rozrywkowym Bitwa na głosy i kapitanką jury w programie Śpiewajmy razem. All Together Now. W listopadzie 2020 wydała singiel Bliżej, który natychmiast opanował wysokie pozycje na listach przebojów największych rozgłośni radiowych w Polsce. Beata Kozidrak pozostaje jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, a jej piosenki można już nazywać mianem kultowych. O wielkości gwiazdy i jej niezaprzeczalnym wpływie na polską popkulturę może świadczyć fakt, iż w 2019 roku na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie powstał spektakl Być jak Beata, opierający się na twórczości i życiu Beaty Kozidrak.

Życie prywatne

W 1979 roku Kozidrak wzięła ślub z z kolegą z zespołu, Andrzejem Pietrasem. Para ma wspólnie dwie córki: Katarzynę i Agatę. Małżeństwo trwało 37 lat i zakończyło się głośnym rozwodem mocno komentowanym w mediach i portalach plotkarskich. Rozwód sfinalizowano w 2016 roku, a byli małżonkowie pozostali w dobrych relacjach i odnaleźli sposób na dalszą współpracę zawodową. Pietras jest bowiem nadal menedżerem gwiazdy. Niedługo po rozwodzie pojawiły się informacje, że Kozidrak odnalazła nową miłość. Spekulowano, że wybrankiem jej serca jest kolega z zespołu Artur Daniewski. Plotki te okazały się jednak nieprawdziwe, a status związkowy Beaty nadal pozostaje nieznany. Wokalistka bowiem niechętnie udziela informacji na temat swojego życia uczuciowego, skupiając się na życiu i planach zawodowych.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Serecki