1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Marek Grechuta życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Marka Grechuty

Marek Grechuta był polskim piosenkarzem, poetą, kompozytorem i malarzem. Urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu, a zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie.

Wykształcenie

Marek od najmłodszych lat przejawiał talent i pasję do muzyki. Już jako mały chłopiec uczył się gry na fortepianie, a pierwszych lekcji udzielał mu kościelny organista. Młodość spędził w Zamościu i tam też ukończył liceum. Po maturze przeniósł się do Krakowa, by tam rozpocząć studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. W 1966 roku założył kabaret Anawa, który przekształcił się następnie w zespół muzyczny.

Kariera

Rok później Grechuta po raz pierwszy wystąpił na żywo na Studenckim Festiwalu Piosenki i za wykonanie piosenki Tango Anawa zdobył drugie miejsce wśród wokalistów. W 1968 roku na VI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej wraz z zespołem Anawa zdobył nagrodę dziennikarzy za wykonanie utworu Serce. Po tych sukcesach kontynuował współpracę z Anawą, w rezultacie nagrywając wspólnie dwie płyty (Marek Grechuta & Anawa i Korowód).

W 1971 roku artysta zakończył współpracę z Anawą i założył nowy zespół o nazwie WIEM, z którym nagrał kolejne dwie płyty (Droga za widnokres oraz Magia obłoków). W kolejnych latach muzyk jeszcze kilka razy współpracował z Anawą, jednak prawdziwą kooperację, trwającą dziesięć lat, nawiązał z Piwnicą pod Baranami, z której stylem i środowiskiem kojarzony był już do końca życia. Współpracował też z krakowskimi teatrami, pisząc muzykę do spektakli i musicali.

W 1984 roku piosenkarz wraz z Krystyną Jandą nagrał płytę W malinowym chruśniaku, która zawierała aranżacje tekstów Bolesława Leśmiana. Prawdziwą sławę przyniósł mu jednak wydany dwa lata później solowy album Wiosna – ach to ty. W 1994 roku wydał płytę Dziesięć ważnych słów, w której artysta wyraźnie nawiązywał do Dekalogu.

Współpracował z wieloma artystami, między innymi z zespołem Myslovitz, z którym nagrał cover utworu Kraków. W 2000 roku ukazało się zestawienie wszystkich 13 albumów Grechuty pt. Świecie nasz, które rok później zdobyło Fryderyka w kategorii Najlepsza Reedycja.

Życie prywatne

W 1970 roku artysta poślubił Danutę. absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych. Małżeństwo miało jednego syna, Łukasza, który odziedziczył talent artystyczny po rodzicach. Grechuta chorował na zaburzenie afektywne dwubiegunowe objawiające się skrajnymi wahaniami nastrojów. Był uzdolniony plastycznie malował, rysował i tworzył grafiki, a jego prace doczekały się kilku wystaw i wernisaży.

Śmierć

Zmarł w wyniku niewydolności krążenia w nocy 9 października 2006 roku. Artystę pochowano w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a w jego pogrzebie uczestniczyli znani przyjaciele, rodzina oraz ważne osobistości.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 61 = 71

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest Staszek Szybki Jest. Zdjęcie wykorzystano na podstawie GNU Free Documentation License.