1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Juda życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Biografia i życiorys Judy

Postać biblijna z Księgi Rodzaju Starego Testamentu. Czwarty syn Jakuba i Lei.

Charakterystyka

Według Starego Testamentu Juda urodził się w 1566 r. p.n.e., a zmarł w 1448 lub 1447 r. p.n.e. Co istotne, Juda nie należy do świętych Kościoła rzymskiego. Zgodnie z narracją w Genesis, Juda z Tamar jest przodkiem linii rodziny Dawida.
Z hebrajskiego, imię Judy, oznacza dosłownie „dziękczynienie” lub „chwała”.

Życiorys

Juda ożenił się z Kananejką i miał z nią trzech synów. Najstarszy z nich poślubił kobietę imieniem Tamar, ale zmarł bezpotomnie. Zgodnie z prawem Izraela poślubił Tamar drugi syn Judy, jednak i on zmarł nie mając dzieci. Następnie miał ją poślubić trzeci brat, ale czekano aż dorośnie do odpowiedniego wieku. W tym czasie Tamar mieszkała w domu ojca. Wiedząc jednak, że Juda nie chce jej ożenić ze swym najmłodszym synem, postarała się o zbliżenie z teściem.
Kiedy okazało się, że Tamar, chociaż bez męża, jest w ciąży, Juda chciał ją zabić. Ona jednak udowodniła mu, że to on jest ojcem spodziewanego potomka.

Rodzina

Był prawnukiem Abrahama; jego dziadkiem był Izaak, ojcem Jakub, a biblijny Józef młodszym bratem. Matką Judy była Lea, pierwsza żona Jakuba; był jej czwartym synem. Miał pięciu synów.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Obraz: Juda, Jacques de Gheyn II, domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/