1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Szymon z Cyreny życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Życiorys i biografia Szymona z Cyreny

Postać biblijna, osoba która przypadkowo znalazła się na drodze krzyżowej Chrystusa, zmuszona przez Rzymian do pomocy w niesieniu krzyża.

Przekaz biblijny

Pomoc przy niesieniu krzyża Jezusowi jest piątą stacją drogi krzyżowej. Szymon był krzepkim mężczyzną w wieku około 40 lat. Miał na sobie krótki, obcisły kaftan, uda owinięte szmatami, na nogach sandały przymocowane rzemykami do nóg.
Gdy Jezus dźwigał swój krzyż, Szymon stał w tłumie i został przymuszony przez rzymskich strażników do pomocy niesienia krzyża. Był on jednym z niewielu, którzy wytrwali z Jezusem aż go jego zgonu. Również on, jego żona oraz synowie zostali pierwszymi chrześcijanami. 
Z pewnością był znany Matce Przenajświętszej, która była mu bardzo wdzięczna za pomoc, którą okazał. Szymon, zachęcany przez nią, pozostał wierny temu, któremu przez przypadek pomógł.

Symbolika

Szymon Cyrenejczyk pozostanie na zawsze przykładem dla wszystkich, którzy w pierwszej chwili wzdrygają się przed podjęciem krzyża Chrystusowego, ale którzy wnet spostrzegają, że takie wezwanie dla ulżenia Zbawicielowi jest największym zaszczytem i szczęściem i od tej chwili wierni Mu towarzyszą aż na Golgotę.

Postać Szymona w sztuce

• Sztuka „Szymon Cyrienianin”, aut., Ridgely Torrence. W roli głównej Paul Robinson, reżyserii Dory Cole, 1920 rok;
• Najwspanialsza historia, jaką kiedykolwiek opowiedziano, reż., George Stevens.
W roli głównej Sidney Poitier, rok 1965;
• Film komediowy „Życie Briana” Monty Pythona zawiera nawiązanie do postaci Szymona z Cyreny; W tym przypadku człowiek pozornie pobożny i hojny ofiarowuje jednemu ze skazanych niosącym krzyż: „Bracie, pozwól mi wziąć na siebie Twój ciężar. Uczyniwszy to, skazany ucieka, pozostawiając hojnego mężczyznę utkwionego z krzyżem i przyszłym ukrzyżowaniem;

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 82 = 89

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Obraz - Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi, autor Sebastiano del Piombo, domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/.