1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Abigail życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Biografia i życiorys Abigail

Postać biblijna ze Starego Testamentu Pisma Świętego. Jedna z żon Dawida, króla Izraela.

Przekaz biblijny

W Księdze Samuela demonstrowana jest niewdzięczność wobec Dawida. Abigail próbuje udobruchać Dawida, aby powstrzymać przyszłego króla przed zemstą.
Daje mu jedzenie i przemawia do niego, zachęcając go, aby „nie miał na sumieniu oszałamiającego ciężaru niepotrzebnego rozlewu krwi” i przypominając mu, że Bóg uczyni go „trwałą dynastią”. Tradycja Talmudowska uważa ją za jedną z siedmiu kobiet proroków Tanachu.
Po wyjawieniu Nabalowi, co zrobiła, Bóg zesłał na ziemię pioruny, zabijając Nabala, po czym Dawid poślubił Abigail. Abigail jest opisywana jako inteligentna i piękna. Talmud wzmacnia tę teorię, wymieniając ją, jako jedną z „czterech kobiet o niezrównanej urodzie na świecie”. Nie jest jasne, czy Dawid ożenił się z nią, ponieważ go pociągała, czy jako sprytny ruch polityczny, czy też jedno i drugie.

Gdy Dawid i jego ludzie w przerwie od działań wojennych obozowali w pobliżu Jizreel, Abigail została schwytana przez Amalekitów, którzy najechali miasto Ziklag i uprowadzili kobiety i dzieci. Dawid poprowadził pościg i uratował żonę. Osiedlili się później w Hebronie.

Abigail jest również wymieniona jako jedna z siedmiu proroków żydowskich kobiet. Często historię Abigail zestawia się z historią Batszeby. W pierwszym przypadku żona uniemożliwia Dawidowi zamordowanie jej głupiego i chciwego męża. W drugim
z kolei Dawid nakazuje zamordować dobrego człowieka, ponieważ pragnie on swojej żony. W historii Abigail Dawid, potencjalny król, jest postrzegany jako coraz silniejszy i cnotliwy, podczas gdy w historii Batszeby panujący monarcha coraz bardziej otwarcie pokazuje swoje wady i zaczyna tracić kontrolę nad swoją rodziną

Rodzina

Jej pierwszym mężem był Nabal. Później była żoną Dawida, króla Izraela, a synem ich był z bożej łaski - Kileab.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 17 = 18

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Obraz Dawid i Abigail, Antonio Molinari, https://commons.wikimedia.org/, domena publiczna