1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Nehemiasz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Biografia i życiorys Nehemiasza

Postać biblijna, autor Księgi Nehemiasza, która opisuje powrót grupy Żydów z wygnania do Jerozolimy pod wodzą Nehemiasza.

Przekaz biblijny

Po powrocie do Jerozolimy Nehemiasz wystąpił do ludu i oznajmił, że należy wybudować mur, a nad pracą będzie czuwał sam Jehowy. Budowa i zaangażowanie stało się obiektem drwin mieszkańców okolicznych miast, co Nehemiasz uczynił to przedmiotem modlitw, a lud nie ustawał w działaniach. Gdy mur osiągnął połowę wysokości, Sanballat, Tobiasz i przedstawiciele okolicznych ludów wzmogli sprzeciw i zaczęli knuć spisek, żeby walczyć przeciw Jerozolimie. Nehemiasz wielokrotnie otrzymywał o tym informacje od Żydów mieszkających w pobliżu miasta.
Chcąc zapobiec ewentualny atak, uzbroił robotników, a innym polecił stać na straży.
Sam nie zdejmował szat nawet w nocy, najwyraźniej pragnąc być gotowym do walki w razie wszczęcia alarmu przez strażników.
Gdy mur został ukończony, Nehemiasz zajął się organizacją pracy sług świątynnych.
Nehemiasz może być brany jako przykład bogobojności oraz pracowitości. Zrezygnował on bowiem ze stanowiska podczaszego na dworze królewskim po to, by budować mur wraz z mieszkańcami. Nie tylko kierował pracami, ale również sam, czynnie, brał w nich udział.  Chociaż gorliwie wprowadzał w życie prawo Boże, nie zachowywał się władczo ani nie szukał samolubnych korzyści, lecz miał wzgląd na osoby ciemiężone. 

Treść i znaczenie księgi Nehemiasza

Księga Nehemiasza jest jedną z ksiąg Starego Testamentu. Jest podzielona na 3 części.
W pierwszej opisuje się modlitwę Nehemiasza za Jerozolimę, jego powrót do niej oraz proces odbudowywania muru wokół Jerozolimy. W części drugiej odnowionego przymierza oraz zobowiązanie ludu, iż ten będzie przestrzegał prawa.
W części trzeciej natomiast, narracja skupia się głównie na poświęcenie dopiero odbudowanych murów jerozolimskich oraz opis reform Nehemiasza.
Księga ukazuje Nehemiasza, jako osobę, która przywróciła wiarę i porządek w życiu Żydów.

Księgi zostały spisane około 400 roku przed Chr., ale najważniejszą częścią księgi wydaje się być dziennik Nehemiasza. Co najistotniejsze, Nehemiasz jest uważany nie tylko przez biblistów, ale również historyków, jako postać historyczną – jej istnienie
w czasach, gdy działy się wydarzenia opisywane w księgach, jest bardzo wiarygodne.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

11 + = 15

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Nehemiasz potajemnie ogląda ruiny murów Jerozolimy (1866), autor Gustave Doré, domena publiczna,