1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tamar życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Rys biograficzny Tamar

Postać biblijna występująca w Księdze Rodzaju. Synowa Judy, jednego z synów Lei i patriarchy Jakuba.

Pochodzenie

Imię Tamar z hebrajskiego oznacza „palma”, a nosząca je osoba miała być stanowcza, nieugięta i potrafiąca rozwijać się nawet w trudnych warunkach. Palma w kulturze nomadów pustynnych była też symbolem płodności.

Tamar była z pochodzenia Kananejką, nie wiadomo nic o jej dzieciństwie ani rodzinie, gdyż na kartach Biblii pojawia się w momencie wydania jej za najstarszego syna Judy, Era.

Małżeństwo z synami Judy

Nie cieszyła się jednak długo z tego związku, gdyż Er przedwcześnie zmarł, a jego zgon tłumaczony był jako kara za grzechy. Kolejnym mężem kobiety został zgodnie z prawem lewiratu, Onan, drugi z synów Judy. Ten jednak unikał spłodzenia potomstwa współżyjąc z żoną, gdyż nie chciał, aby jego dziecko stało się zgodnie z prawem dzieckiem nieżyjącego brata.

Podwójna wdowa

W niedługim czasie zmarł również drugi mąż Tamar, a młoda kobieta ponownie została wdową. W kulturze Kananejczyków i Hebrajczyków posiadanie potomstwa było znakiem błogosławieństwa, dlatego odrzucona i bezdzietna Tamar była w bardzo trudnym położeniu.

Jej ostatnią szansą na urodzenie dzieci było wyjście za mąż za trzeciego z synów Judy, Szelę, gdy ten dorośnie. Jednak teść, w obawie o życie swojego najmłodszego dziecka, odsyła Tamar do rodzinnego domu i odmawia przysługującego jej prawa.

Podstęp

Załamana kobieta nie poddała się w walce o dzieci i tym samym Boże błogosławieństwo. Gdy dowiedziała się, że jej teść podróżuje do Timny, aby strzyc swoje stada owiec, postanowiła użyć podstępu, ponieważ wiedziała, że trzeci syn Judy nie będzie jej mężem, mimo że jest już wystarczająco dojrzały. Przebrała się, zasłoniła twarz i usiadła w bramie miasta Enaim leżącego na drodze do Timny. Przechodzący tamtędy Juda zauważył ją, a myśląc, że jest nierządnicą sakralną odbył z nią stosunek, obiecując w zamian koźlątko.

Tamar zgodziła się, biorąc ponadto w zastaw laskę, sznur i sygnet z pieczęcią – znaki przynależności rodowej. Kiedy jednak Juda wysłał posłańca z obiecanym koźlęciem, nikt w Enaim nie widział, ani nie słyszał o wspomnianej nierządnicy.

Ciąża i dzieci

Trzy miesiące później dowiedział się, że jego synowa jest w ciąży z powodu nierządu. Wybuchł gniewem i zażądał, aby ukarano ją śmiercią przez spalenie. Jednak przed wykonaniem wyroku Tamar posłała po swojego byłego teścia i pokazała sygnet, sznur i laskę. Mówiła, że przedmioty te dostała od mężczyzny, z którym zaszła w ciążę. Juda rozpoznał swoją własność, zawstydził się i wyznał przed ludźmi swoje zachowanie. Usprawiedliwił również Tamar mówiąc, że jej czyn był bardziej sprawiedliwy ponieważ kobieta dochodziła swojego słusznego prawa do potomstwa. Urodziła dwóch chłopców bliźniaków, którzy otrzymali imiona Peres i Zerach.

Znaczenie historii

Badacze Biblii podkreślają, że czyn kobiety umożliwił przedłużenie nie tylko jej rodu, ale też pokolenia Judy. Z niego pochodził wiele lat później Jezus, a Tamar jest jedną z czterech kobiet wymienionych w jego rodowodzie na kartach Ewangelii wg. Mateusza.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

41 + = 47

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; autor obrazu Horace Vernet