1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Waldemar Pawlak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Waldemara Pawlaka 

Waldemar Pawlak urodził się 5 września 1959 r. w Modelu, niewielkiej wiosce w województwie mazowieckim. Polski polityk, wieloletni członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Były premier i ośmiokrotny poseł. Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Sprawował również funkcję ministra gospodarki. Bez skutku dwukrotnie startował w wyborach prezydenckich. 

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach:1991-1997 roku oraz 2005-2012.

Dzieciństwo i młodość 

Jego rodzicami byli Józef i Marianna Pawlak. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych (1984 r.). Jako student aktywnie uczestniczył w strajkach przeciwko władzy komunistycznej. Rozpoczął przewód doktorski na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, nie udało mu się jednak go zamknąć. Po ukończeniu studiów przeniósł się do miejscowości Kamionka (niedaleko swojej rodzinnej wioski) i tam założył kilkunastohektarowe gospodarstwo, które nadal prowadzi. 

Kariera polityczna

Już rok po ukończeniu studiów zaangażował się w działalność polityczną, wstąpił wtedy do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Kilka lat później, w wyborach parlamentarnych w 1989 r. wybrano go na posła. Kiedy w listopadzie 1989 r. ogłoszono rozwiązanie partii i powołanie do życia Polskiego Stronnictwa Ludowego „Odrodzenie”, Waldemar Pawlak przeniósł się do nowo powstałej frakcji.

Kolejna zmiana nastąpiła w 1990 r., kiedy to PSL „Odrodzenie” połączyło się ze PSL wilanowskim i powstała jedna partia - Polskie Stronnictwo Ludowe. W wieku 33 lat Waldemar Pawlak objął funkcję prezesa partii (1991 r.)

Nieco później (1992 r.) przejął stery Związku Ochotniczej Straży Pożarnej PR.

Startował kolejno w siedmiu wyborach parlamentarnych i we wszystkich zdobywał zaufanie wyborców, a tym samym mandat poselski. Wolne wybory z udziałem Pawlaka odbywały się kolejno w latach: 1991, 1993, 1997, 2001, 2005, 2007 i 2011. 

W roli premiera

Waldemar Pawlak został najmłodszym premierem w historii Polski, Lech Wałęsa (ówczesny prezydent) desygnował go 5 czerwca 1992 r. Pierwsze próby stworzenia koalicji niestety były nieudane. 

Konieczne były nowe wybory w 1993 r., które wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej, ludowcy zajęli drugie miejsce, a Waldemar Pawlak ponownie został premierem. Tym razem udało się zawiązać koalicję. 

Ponownie jednak Waldemarowi Pawlakowi nie udało się utrzymać rządu przez całą kadencję, już w marcu 1995 r. Sejm zgłosił tak zwane konstruktywne wotum nieufności dla Rady Ministrów. Na stanowisko premiera zaproponowano Józefa Oleksego. 

Z okresem rządów PSL (w tym Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza) wiąże się największa afera III Rzeczypospolitej, tak zwany trójkąt Buchacza. W czasie rządów PSL Skarb Państwa utracił kontrolę nad majątkiem wartym szacunkowo od 500 do 800 milionów zł. 

Wybory prezydenckie

Waldemar Pawlak startował w wyborach prezydenckich w 1995 r., jako kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. W pierwszej turze wyborów zdobył on nieco ponad 4% głosów wyborców i ostatecznie zajął 5 miejsce. 

Ponownie w wyborach prezydenckich wystartował w 2010 r. (przedterminowe wybory spowodowane śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego), start zakończył ponownie na 5 miejscu, tym razem zdobywając niespełna 2% głosów. 

Działalność polityczna po 2000 r.

W rządzie PO-PSL pełnił funkcję ministra gospodarki i wiceprezesa Rady Ministrów (premierem był Donald Tusk). Po katastrofie smoleńskiej dołączył do międzyresortowego zespołu, który miał koordynować działania dotyczące katastrofy. W drugim rządzie Tuska (po wyborach parlamentarnych w 2011) pozostał na wcześniej sprawowanych stanowiskach. W związku z brakiem poparcia członków PSL, którzy na nowego prezesa partii wybrali Janusza Piechocińskiego, podał się do dymisji. 

Później w latach 2015 i 2019 startował w wyborach do Senatu, już bez powodzenia.  

Życie prywatne

Ma troje dzieci. Uczestniczył w zakładaniu Fundacji Rozwoju Samorządowych Funduszy Pożyczkowych. W latach 2016-2018 zasiadał w radzie nadzorczej Portu Lotniczego Lublin. Słynie z zainteresowania nową technologią, czystą energią i obecnością w mediach społecznościowych.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 88 = 89

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. Autor: Komitet Wyborczy Waldemara Pawlaka 2010.