1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Karina Bosak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Karina Bosak z domu Walczak jest polską prawniczką i posłanką na Sejm X kadencji. Prywatnie żona Krzysztofa Bosaka, jednego z liderów partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Kim jest Karina Bosak?

Przyszła na świat w 1988 r. w Szczecinie. Jest związana z Centrum Wolności Religijnej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Karina Bosak i Krzysztof Bosak, czołowy działacz Konfederacji, wzięli ślub w lutym 2020 r.

Karina Bosak - młodość i wykształcenie

Uczyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w Centrum Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu we Florydzie oraz European Advocacy Academy w Brukseli. Doświadczenie zdobywała też na Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe w Wiedniu.

Działalność w Ordo Iuris

Karina z Ordo Iuris jest związana zawodowo. Pracuje jako analityk Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, z czasem została też Dyrektorem Centrum Wolności Religijnej.

Pracowała również w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Parlamencie Europejskim (jako stażystka) i w warszawskich sądach okręgowych. Swoją karierę rozwijała w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W 2013 r. została koordynatorką prawną, a później asystentką sędziego.

Karina Bosak - działalność polityczna

Konfederacja wynik wyborów parlamentarnych 2023 r. komentowała jednoznacznie. Politycy liczyli na więcej. Konfederacja mandaty sejmowe zdobyła w liczbie 18, osiągając 7,16% poparcia. Wielkim zaskoczeniem wyborów był też fakt, że Janusz Korwin Mikke po raz pierwszy od lat nie zdobył mandatu do Sejmu.

Wybory 2023, które zmieniły rozkład sił politycznych w Polsce, dla Kariny również przyniosły wielką zmianę. Tegoroczna kampania była jej debiutem.

Karina Konfederację reprezentowała w podwarszawskim obwarzanku, czyli okręgu wyborczym numer 20. Była dwójką na liście i w ostatecznych wynikach pokonała Janusza Korwin-Mikkego zdobywając ponad dwa razy więcej głosów.

Karina Bosak - życie prywatne

Krzysztof Bosak, żona i dzieci mieszkają obecnie w Warszawie.

Karina i Krzysztof Bosak są rodzicami Artura Maksymiliana (ur. 2020) i Daniela Ksawerego (ur. 2022). Para spodziewa się też trzeciego potomka. Karina Bosak dziecko urodzi pod koniec 2023 r. Karina Bosak wiek swoich dzieci podaje do wiadomości publicznej.

Krzysztof Bosak i jego żona są przeciwnikami liberalizacji prawa w zakresie przerywania ciąży.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 − = 28

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła