1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Łukasz Litewka życiorys

Spis treści

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Łukasz Litewka jest polskim politykiem, samorządowcem i socjologiem. W 2023 r. został wybrany na posła na Sejm X kadencji.

Kim jest Łukasz Litewka?

Poseł Lewicy przyszedł na świat 9 maja 1989 r. w Sosnowcu. Zanim trafił do polskiej polityki, uczył się na Uniwersytecie Śląskim. Po ukończeniu studiów socjologicznych zatrudnił się w Zakładzie Oczyszczania Miasta Mysłowice, gdzie pracował jako specjalista do spraw komunikacji.

Działalność charytatywna Łukasza Litewki

Litewka zbiórki charytatywne organizuje bardzo często. Wspiera zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i potrzebujące pomocy zwierzęta. Jego profile w social mediach, bywają nazywane pogotowiem ratunkowym, bo właśnie tam najczęściej opowiada o osobach potrzebujących, dzieli się inicjatywami oraz podsumowuje zrealizowane już działania.

Team Litewka

Początkowo Team Litewka działał jako nieoficjalna grupa charytatywna. Polityk wykorzystywał do promowania akcji charytatywnych swoje social media. Z czasem zdecydował się powołać do życia bardziej formalne struktury. Fundacja Team Litewka często określana jest w mediach, jako fenomen społeczny. Polityk gromadzi wokół siebie ponad 200 tys. osób, które podobnie, jak on są zaangażowani społecznie i otwarci, by nieść pomoc.

Grupa działa prężnie na wielu płaszczyznach: wspiera zbiórki organizowane na siepomaga, odwiedza domy dziecka i dostarcza im różne niezbędne przedmioty, pomaga potrzebującym np. poprzez zakup wózka inwalidzkiego, aparatów słuchowych, czy wyposażenia mieszkań.

Kariera polityczna Łukasza Litewki

Karierę polityczną rozpoczął w 2014 r., kiedy to wystartował w wyborach samorządowych. Startował z list koalicji SLD i Lewicy Razem. Jego kandydatura spotkała się z uznaniem wyborców i Litewka został radnym Sosnowca. Jego działalność samorządowca trwała aż dwie kadencje. W momencie, gdy zaczynał pracę w radzie miasta, polityczni rywale zadawali sobie pytanie: Łukasz Litewka ile ma lat? Było one jak najbardziej zasadne, Litewka został najmłodszym radnym w historii miasta.

Kolejnym wyzwaniem na jego politycznej ścieżce były wybory parlamentarne w 2019 r. Z list SLD bez powodzenia ubiegał się o mandat posła. Kiedy SLD przekształciło się w ugrupowanie Nowa Lewica Litewka, zdecydował się do niego dołączyć. Z ramienia NL startował w wyborach parlamentarnych w 2023 r. z okręgu obejmującego jego rodzinny Sosnowiec. Jedynką na tej samej liście był Włodzimierz Czarzasty, lider ugrupowania Lewica. Litewka choć ostatni na liście zdobył przeważającą część głosów wyborców Lewicy. Nowa Lewica może być dumna z tak zaangażowanego i nietypowego przekazu, jaki zaproponował Litewka. Ostatecznie zarówno Łukasz, jak i Włodzimierz, uzyskali poselski mandat. Dzięki temu wynikowi i znaczącemu wyprzedzeniu Czarzastego Litewka zyskał jednak rozgłos medialny.

Równie często w mediach tradycyjnych oraz w social mediach pojawiało się hasło: Litewka psy do adopcji. Wszystko dlatego, że polityk wykorzystał swoją kampanię wyborczą do promocji działań charytatywnych. Na wyborczych plakatach można było zobaczyć nie tylko jego uśmiechniętą twarz, ale też zdjęcia psów do adopcji. Łukasz Litewka Instagram, gdzie obserwuje go kilkadziesiąt tysięcy osób oraz Facebooku od zasięgu niemal 300 tys. osób, wykorzystał do nagłośnienia akcji. Co więcej, po wyborach plakaty wyborcze zostały przerobione na portfele, torby i nerki. Tak powstałe przedmioty trafiły na licytację, a cały dochód z niej wesprze potrzebujące pomocy zwierzęta. Litewka: zbiórka, prospołeczna polityka, niekonwencjonalne podejście, wszystko to wykorzystuje do popularyzacji działań charytatywnych.

Łukasz Litewka życie prywatne

Wyjątkowo charyzmatyczny polityk całą swoją przestrzeń w social mediach poświęca na dzielenie się dobrem i informacjami o potrzebujących. Hasła takie jak Łukasz Litewka żona, czy Łukasz Litewka rodzina, na razie pozostają bez odpowiedzi.

Prywatnie chętnie ćwiczy na siłowni i aktywnie spędza czas .

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 49 = 50

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi ze strony https://commons.wikimedia.org/, autorem jest Adrian Grycuk, użyte na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland