codziennie nowe aktualizacje
Donald Tusk życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Donalda Tuska
Donald Tusk przyszedł na świat 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. Polski polityk, premier w latach 2007-2014. Od 2014 do 2019 roku był przewodniczącym Rady Europejskiej. Obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.
Dzieciństwo i młodość
Syn Donalda i Ewy Tusk. Jego ojciec był stolarzem, zmarł kiedy Donald Tusk był jeszcze w szkole podstawowej. Matka pracowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Studia ukończył w 1980 r., jeszcze w ich trakcie zaangażował się w działalność opozycyjną. Tworzył między innymi Studencki Komitet Solidarności na Uniwersytecie Gdańskim, organizował ludzi, którzy zajmowali się kolportażem niecenzurowanych wydawnictw.
Aktywny był również w czasie strajku w sierpniu 1980 roku. Współtworzył kilka zgromadzeń studenckich, w tym Niezależne Zrzeszenie Studentów Polskich, później został wybrany na przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w jednym z pomorskich wydawnictw. Działał również jako dziennikarz, był autorem tekstu do książki Pojezierze Kaszubskie. Utrzymywał się z pracy fizycznej.
Początki kariery politycznej
W roku 1990 r. razem z Janem Krzysztofem Bieleckim, Januszem Lewandowskim i Jackiem Merklą założył partię – Kongres Liberalno-Demokratyczny. Rok później został wybrany na przewodniczącego i w wyborach został wybrany do Sejmu (jako jeden z 37 przedstawicieli tej partii). Wraz z Unią Demokratyczną stworzyli opozycję dla rządu Jana Olszewskiego. Kiedy już opozycja doprowadziła do odwołania rządu Olszewskiego, Kongres zainicjował koalicję aż siedmiu ugrupowań – w ten sposób powstał rząd Hanny Suchockiej.
Mimo starań, partia Tuska w kolejnych wyborach (1993 r.) nie zdobyła wystarczającej liczby głosów i nie trafiła do Sejmu. Kongres połączył się z Unią Demokratyczną – powstała Unia Wolności, której Tusk był wiceprzewodniczącym (1994 r.). Z list tej partii w kolejnych wyborach (1997 r.) dostał się do Senatu i został jego wicemarszałkiem. W partii pozostał do 2001 r., kiedy to przegrał walkę o fotel prezesa z Bronisławem Geremkiem.
Sytuacja ta była impulsem do zaangażowania się w działalność właśnie powstającej Platformy Obywatelskiej. Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk 24 stycznia 2001 r. powołali do życia istniejącą do dzisiaj partię. Założenie nowego ugrupowania okazało się dobrym ruchem, już w kolejnych wyborach zdobyli aż 65 mandatów, a Donald Tusk, po kilkuletniej przerwie, trafił znowu do Sejmu.
Wybory prezydenckie
Donald Tusk w 2005 r. wystartował w wyborach prezydenckich. Jego głównym rywalem był Lech Kaczyński. W czasie kampanii wyborczej, wielką kontrowersję wywołał Jacek Kurski (z PiS), który w wypowiedzi dla Agory, stwierdził, że dziadek Tuska dobrowolnie przystąpił do Wehrmachtu. Z czasem okazało się, że został on tam wcielony przymusowo – mieszkał wtedy w Gdańsku, który był już po aneksji.
Tusk w drugiej turze wyborów zmierzył się z Lechem Kaczyńskim. Przegrał wybory, otrzymując 45,96 % głosów.
Platforma przegrała również wybory parlamentarne i znów znalazła się w opozycji. Tym razem kolejno dla rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Tusk ponownie został wybrany na posła do Sejmu.
W roli premiera
W ponownych wyborach parlamentarnych w 2007 r. Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem, jako przewodniczącym zdobyła 209 mandatów do Sejmu i 60 do Senatu – tym samym wygrała wybory. Tusk zdobył poselski mandat, a jego wynik wyborczy okazał się być najlepszym w historii wyborów do Sejmu II RP.
Donald Tusk został mianowany premierem – 16 listopada jego rząd został zaprzysiężony, a 24 listopada zyskał wotum zaufania.
W kolejnych wyborach parlamentarnych PO (dalej pod kierownictwem Tuska) uzyskało najlepszy wynik (207 mandatów do Sejmu i 63 do Senatu). Tusk pozostał na stanowisku prezesa Rady Ministrów, powołał nowy rząd. Do dymisji podał się 9 września 2014 r. Decyzja ta była spowodowana wyborem na przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk pozostał na stanowisku premiera do 22 września, kiedy to zastąpiła go Ewa Kopacz, objęła ona również funkcję przewodniczącego partii PO. Tusk pozostał jednak jej honorowym przewodniczącym.
Przewodniczący Rady Europejskiej
Stanowisko przewodniczącego w Radzie Europejskiej zaczął sprawować 1 grudnia 2014 r., jego I kadencja trwała dwa i pół roku. Na drugą kadencję wybrano go 9 marca 2017 r. – podczas wyborów poparli go przedstawiciele wszystkich państw członkowskich poza Polską, którą reprezentowała Beata Szydło.
Oficjalnie obowiązki przewodniczącego Rady przekazał 29 listopada 2019 roku (zastąpił go Charles Michel). Był już wtedy mianowany do pełnienie nowych obowiązków. W Zagrzebiu 20 listopada 2019 r. powołano go na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.
Życie prywatne
Donald Tusk żonaty jest z Małgorzatą Sochacką. Mają dwójkę dzieci: syna Michała i córkę Katarzynę.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.
Komentarze