codziennie nowe aktualizacje
Beata Szydło życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Beaty Szydło
Beata Szydło (panieńskie nazwisko Kusińska) urodziła się 15 kwietnia 1963 r. w Oświęcimiu. Samorządowiec i premier Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2015-2017. Wieloletnia posłanka (4 kadencje), obecnie reprezentuje Polskę w Parlamencie Europejskim.
Dzieciństwo i młodość
Córka Zygmunta (z zawodu był górnikiem) i Wiktorii (pracownica opieki społecznej) Szydło.
Beata Szydło studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim etnografię. W 1987 r. obroniła tytuł magistra i dwa lata później otworzyła swój przewód doktorski na wydziale filozoficzno-historycznym. Na tym nie zakończyła się jej edukacja. Dokształcała się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademii Ekonomicznej w Krakowie, odpowiednio ukończyła tam studia podyplomowe z zarządzania kulturą i samorządem terytorialnym (zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej).
Zaraz po studiach magisterskich rozpoczęła pracę w Libiąskim Centrum Kultury, gdzie zarządzała działem metodycznym. Pracowała tam w latach 1987–1995. Następnie po dwuletniej przerwie przeniosła się do ośrodka kultury w Brzeszczach, gdzie przez rok pełniła funkcję dyrektora. Stanowisko to zamieniła na fotel burmistrza Brzeszcz (1998-2005).
Początki działalności politycznej
Wystartowała w wyborach samorządowych w 1998 r. z listy Akcji Wyborczej Solidarność, została wybrana na radną powiatu oświęcimskiego. Funkcję tę sprawowała całą kadencję aż do roku 2002. W kolejnych wyborach wystartowała już z listy Wspólnoty Małopolskiej. Ubiegała się o miejsce w sejmiku małopolskim. Ostatecznie nie przyjęła jednak uzyskanego mandatu, wybrała pozostanie na stanowisku burmistrza.
W 2005 r. dołączyła do partii Prawo i Sprawiedliwość. W zbliżających się wyborach parlamentarnych wystartowała już z list PiS. Uzyskała mandat do Sejmu.
W 2007 r., kiedy to odbyły się kolejne wybory parlamentarne, Beata Szydło ponownie zdobyła mandat poselski. Już trzy lata później w partii awansowała na stanowisko wiceprezesa.
Reelekcję zyskała również w wyborach w 2011 r. (co ciekawe, zdobyła wtedy prawie dwukrotnie więcej głosów niż we wcześniejszych wyborach). Przez 2 lata (2014-2016) była skarbnikiem Prawa i Sprawiedliwości.
Szerszej opinii publicznej stała się znana dzięki szefowaniu sztabem wyborczym Andrzeja Dudy, który ubiegał się o fotel prezydenta w 2015 r. (jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości).
W roli Prezesa Rady Ministrów
W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Beata Szydło ponownie uzyskała reelekcję. Zagłosowało na nią blisko 100 000 osób. Przez członków komitetu politycznego PiS ostała wskazana jako oficjalna kandydatka na premiera. 18 listopada 2015 r. po wygłoszonym exposé jej rząd zyskał wotum zaufania.
Głównym działaniem rządku pod kierownictwem Beaty Szydło było wprowadzenie tak zwanego 500+, czyli zapomogi, która przysługiwała drugiemu i każdemu kolejnemu dziecku w rodzinie bez względu na zarobki rodziców (próg dochodowy obowiązywał jedynie w przypadku świadczenia na pierwsze dziecko). Ustawa wprowadzająca 500+ została przygotowana w ekspresowym tempie i już 16 listopada 2016 r. podpisał ją prezydent. Od 2019 r. świadczenie to rozszerzono i przysługuje ono również na pierwsze dziecko.
Rząd Beaty Szydło kojarzony jest również z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego. Już w 2015 r. w grudniu premier wstrzymała publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował zgodność z Konstytucją niektórych zapisów zawartych w ustawie z czerwca 2015 r. (ustawa ta dotyczyła działań TK). Odmowa publikacji w Dzienniku Ustaw zdarzyła się po raz pierwszy w historii istnienia TK. Sytuacja ta powtórzyła się jeszcze raz w marcu 2016 r. Sprawą zagrożonej w Polsce demokracji i paraliżu TK zainteresował się Parlament Europejski.
Niedługo później, bo 7 grudnia 2017 r. Beata Szydło zadeklarowała przed komitetem politycznym PiS gotowość do złożenia dymisji. Ostatecznie złożyła ją 8 grudnia, na stanowisku pozostała do 11 grudnia 2017 r., kiedy to zastąpił ją Mateusz Morawiecki. Szydło została wiceprezesem Rady Ministrów oraz przewodniczącą Komitetu Społecznego Rady Ministrów.
Działalność polityczna po 2017 r.
Beata Szydło wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. (z listy PiS), mandat deputowanej zdobyła bez najmniejszego problemu, otrzymała najwyższą liczbę głosów spośród wszystkich startujących w wyborach. Przyjęcie przez nią obowiązków deputowanej, było jednoznaczne z rezygnacją ze stanowisk rządowych. W Parlamencie Europejskim ubiegała się o stanowisko przewodniczącej Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, ale przegrała głosowania.
Życie prywatne
Beata Szydło wyszła za mąż w 1987 r. za Edwarda Szydło. Jej mąż jest dyrektorem Społecznej Szkoły Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu. Mają dwóch synów: Tymoteusza (zrezygnował z kapłaństwa, jak twierdzi na skutek nagonki medialnej związanej z zajmowaną przez jego matkę pozycją) i Błażeja.
W 2004 r. wybrano ją na wiceprezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w jej rodzinnej gminie Brzeszcze.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Autor: Elekes Andor
Komentarze