codziennie nowe aktualizacje
Lech Kaczyński życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Lecha Kaczyńskiego
Lech Kaczyński przyszedł na świat 18 czerwca 1949 roku w Warszawie na Żoliborzu, zginął 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie lotniczej samolotu rządowego Tu-154. Polski polityk i prezydent w latach 2005-2010. Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość.
Dzieciństwo i młodość
Lech Kaczyński był synem Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Wojska Polskiego, który walczył w powstaniu warszawskim oraz Jadwigi Jasiewicz, która zawodowo związana była z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Brat bliźniak Jarosława Kaczyńskiego. W 1962 r. razem z bratem wystąpił w ekranizacji kultowej książki Kornela Makuszyńskiego pt.: O dwóch takich, co ukradli księżyc. Byli odtwórcami głównych ról: Jacka i Placka.
Maturę napisał w XXXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Ludowego Lotnictwa Polskiego. Z dobrym wynikiem dostał się na studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował w latach 1967–1971. W 1980 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Gdańskim. Jego praca nosiła tytuł: Zakres swobody stron w zakresie kształtowania treści stosunku pracy. Dziesięć lat później zrobił habilitację. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Trójmiasta, gdzie pracował na Uniwersytecie Gdańskim. Dopiero w 1999 r. wrócił do Warszawy, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Działalność opozycyjna
Od młodości zaangażowany był we współpracę z KORem, tam prowadził szkolenia dla robotników. Głównie poświęcał je tematyce prawa pracy i historii.
Sporo pisał. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Robotniku ” i „Biuletynie Informacyjnym KSS KOR”.
W 1981 r. został wybrany członkiem komisji programowej na I Zjeździe Delegatury związku w Gdańsku. Był przedstawicielem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W związku ze swoją działalnością opozycyjną był internowany, kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny. Internowano go do Strzebielinek (wieś na kaszubach), gdzie przebywał od 13 grudnia 1981 r. do 15 października 1982 roku.
Bliski współpracownik Lecha Wałęsy, był między innymi członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Lech Kaczyński brał udział w spotkaniu w Magdalence oraz w obradach Okrągłego Stołu.
Kariera polityczna
W latach 1989-1991 był senatorem, a później w latach 1991-1993 posłem. Bardzo krótko, bo od marca do października 1991 r. w kancelarii Lecha Wałęsy (wtedy prezydenta) był ministrem stanu do spraw bezpieczeństwa. Na skutek konfliktu z prezydentem zrezygnował ze sprawowanej funkcji. Następnie wybrany został na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jednak i tutaj nie udało mu się skończyć kadencji. Został odwołany z tego stanowiska.
Początkowo rozważał udział w wyborach prezydenckich w 1995 r., jednak wycofał się ze startu jeszcze przed pierwszą turą wyborów. Przez nieco ponad rok (od 14 czerwca 2000 roku do 5 lipca 2001 roku) był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka.
Rok 2001 jest kluczowy w jego karierze politycznej. To czas, kiedy z bratem Jarosławem założył partię Prawo i Sprawiedliwość i został jej pierwszym prezesem. W wyborach, z listy PiSu, został wybrany posłem IV kadencji. Był prezesem partii aż do roku 2003, potem po zostaniu prezydentem RP, wystąpił z partii.
W latach 2002-2005 był prezydentem Warszawy. W czasie jego kadencji powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, a także postanowiono o budowie Muzeum Historii Żydów Polskich.
W 2005 roku wystartował w wyborach prezydenckich, które wygrał. Jego głównym konkurentem był przedstawiciel PO – Donald Tusk.
Śmierć
Zginął wraz z żoną Marią w katastrofie lotniczej rządowego samolotu, 10 kwietnia 2010 roku. Leciał na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób.
Po śmierci prezydenta w Polsce ogłoszono żałobę narodową (w dniach 10-18 kwietnia). Obowiązki prezydenta przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Lech Kaczyński wraz z żoną pochowany jest w bazylice archidiecezjalnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org .Autorem zdjęcia jest Chancellery of the President of the Republic of Poland. Zdjęcie udostępniono na podstawie licencji GNU Free Documentation License.
Komentarze