1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Janusz Kowalski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Janusz Kowalski jest polskim politykiem, posłem na Sejm IX kadencji. W latach 2014-2015 był zastępcą prezydenta Opola, swojego rodzinnego miasta. Następnie w latach 2019-2021 był związany z Ministerstwem Aktywów Państwowych, a od 2022 r. pracuje w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Janusz Kowalski – życiorys

Przyszedł na świat 11 kwietnia 1978 r. w Opolu. Żona posła Joanna Nycz-Kowalska urodziła się w 1981 r. Para poznała się w Opolu, w czasach, gdy Kowalski był wiceprezydentem miasta. Kobieta zawodowo związana jest z państwową spółką.

Janusz Kowalski - wykształcenie i kariera zawodowa

Jest z zawodu prawnikiem. Wykształcenie zdobył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, następnie ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie Warszawskim.

Janusz Kowalski – memy

Janusz Kowalski to znane nazwisko wśród internetowych twórców memów. Szczególnie dużo reakcji wywołał jego występ w programie radiowym Andrzeja Stankiewicza. W 7. Dniu Tygodnia Janusz Kowalski na antenie Radia Zet stwierdził, że prof. Andrzej Horban groził mu nożem. Z rozmowy z redaktorem prowadzącym wyniknęło, że poseł dosłownie zinterpretował słowa prof. Horbana, który miał powiedzieć, że otwiera mu się nóż, kiedy widzi zachowania niektórych członków rządu.

Bardzo szybko fraza Janusz Kowalski nóż stała się podstawą wielu internetowych żartów. Dzięki tak dosłownej interpretacji słów Horbana, Kowalski doczekał się licznych memów komentujących zaistniałą sytuację.

Poseł zasłynął z kontrowersyjnych i kategorycznych wypowiedzi. Przykładem potwierdzającym, ten fakt może być występ w programie Minęła dwudziesta, emitowanym na antenie TVP1. Janusz Kowalski opowiadał w nim o "lewackiej ideologii LGBT, która wchodzi do szkół, przedszkoli oraz w nasze umysły".

Równie dużo reakcji i negatywnych komentarzy internautów wywołuje niechęć posła do lidera opozycji. Janusz Kowalski Donalda Tuska wręcz nie znosi. Wykorzystuje niemal każdą sytuację, by krytykować i atakować jego osobę. Tuska zaczął nazywać (również w mediach) „premierem ruskiego gazu”. Wielokrotnie wspominał również, że jego zdaniem Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Internauci stworzyli teorię, według której Janusz Kowalski nie istnieje. Ma on być jedynie zbiorem cech i poglądów charakterystycznych dla polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski.

Kariera polityczna

Janusz Kowalski swoją karierę polityczną rozpoczął w Stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści. Zapisał się do niego w 1997 r. Był również członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Jego działalność polityczna szybko ewoluowała. Już w 2001 r. należał do Przymierza Prawicy. Wtedy też po raz pierwszy wystartował z list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Nie udało mu się zdobyć wystarczającej liczby głosów.

Do PiSu zapisał się w 2002 r., zaraz po rozwiązaniu Przymierza Prawicy. Zdecydował się na udział w wyborach i zdobył mandat radnego swojego rodzinnego miasta. W związku z rozwiązaniem struktur partyjnych w województwie opolskim, musiał zmienić partię. W latach 2005-2006 należał w Platformy Obywatelskiej. Z jej listy, bez powodzenia, wystartował w wyborach parlamentarnych w 2005 r. Na skutek konfliktu z Leszkiem Korzeniowskim, zrezygnował z członkostwa w PO. Cały czas pozostał jednak aktywnym politykiem. Pracował w Ministerstwie Gospodarki (2007-2008), a także w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

W latach 2009-2010 zaangażował się w działania Kancelarii Prezydenta RP. Należał tam do Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego.

Janusz Kowalski u boku Arkadiusza Wiśniewskiego pełnił funkcję wiceprezydenta Opola (2014-2015).

Następnie w 2016 r. został członkiem zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, a później w 2018 r. takie samo stanowisko pełnił w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

W 2019 r. wyborcy Janusza Kowalskiego zaczęli zadawać sobie pytanie, z jaką partią tym razem się zwiąże. Wystartował z listy PiSu jako przedstawiciel Solidarnej Polski i uzyskał mandat posła.

Rok 2019 upłynął mu na pracy w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wybrano go również na pełnomocnika ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. Szybko jednak został odwołany z tego stanowiska.

W 2022 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnika rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych. Z czasem zajął stanowisko wiceministra resortu.

Kontrowersje wokół polityka

Janusz Kowalski, zasłynął z nieprzychylnych poglądów na temat osób LGBT. Kontrowersje wywołały również jego opinie na temat przynależności Polski do Unii Europejskiej i potencjalnego Polexitu.

Komisja Etyki Poselskiej w 2021 r. ukarała posła za nieodpowiednie zachowanie.

Wszystkie wypowiedzi posła, które budzą kontrowersje, bardzo szybko wychwytują internauci. Janusz Kowalski i memy na jego temat zalewają internet, po każdej jego wpadce.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 72 = 81

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor Adrian Grycuk