1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Theodore McCarrick życiorys

Życiorys i biografia Theodore McCarricka

Theodore McCarrick przyszedł na świat 7 lipca 1930 r. w Nowym Jorku. Do 2019 r. był katolickim księdzem. Decyzją papieża Franciszka został jednak wydalony ze stanu duchownego. Były biskup pomocniczy Nowego Jorku, biskup diecezjalny Metuchen, metropolita waszyngtoński i Newark.  

Dzieciństwo i młodość

Przyszedł na świat w rodzinie Theodore McCarricka i Margaret McLaughlin. Ma irlandzko-amerykańskie korzenie.

Wstąpił do seminarium św. Józefa w Yonkers. Tam ukończył studia magisterskie z teologii w 1958 r. Następnie kształcił się na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie. Studiował historię, a później socjologię, z której się doktoryzował. W tym czasie zarządzał Instytutem Studiów Hiszpańskich Uniwersytetu Katolickiego Portoryko. Następnie był dziekanem Katolickiego Uniwersytetu Ameryki w latach 1961-1963. 

Kapłaństwo

Wyświęcony na kapłana 31 maja 1958 r. Od 1965 r. posługiwał się tytułem papieskiego prałata domowego. Już sześć lat później w archidiecezji nowojorskiej był sekretarzem kardynała Terence’a Cooke’a. Funkcję tę pełnił przez sześć lat. Następnie został biskupem pomocniczym w nowojorskiej archidiecezji. W 1981 r. został przeniesiony do diecezji Metuchen, gdzie objął ten sam urząd. W 1986 r. ponownie przeniesiony, tym razem do archidiecezji Newark, której został metropolitą. 

Od początku 2001 r. pełnił funkcję metropolity waszyngtońskiego. W tym samym roku Jan Paweł II (ówczesny papież) mianował go kardynałem. 

Uczestniczył w Światowym Synodzie Biskupów w Watykanie. 

Kapłańska emerytura

Kiedy osiągnął wiek 75 lat, zgodnie z tradycją kościoła, oddał się w ręce papieża (Benedykta XVI) i zrezygnował z dalszej pieczy nad archidiecezją waszyngtońską. Wziął udział w jednym konklawe (po śmierci Jana Pawła II). 

Dodatkowe informacje

Zna pięć języków, w tym włoski, niemiecki, hiszpański i francuski. 

Usunięcie ze stanu duchownego

W latach 1971-1972 molestował jednego z ministrantów w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Dorosły już mężczyzna swoje oskarżenia upublicznił w 2018 r., sprawdziła je specjalnie powołana do tego celu komisja, która potwierdziła ich wiarygodność. Następnie sprawa trafiła do Watykanu. Tam zapadła decyzja o czasowym zakazie sprawowania godności kapłańskiej. Kardynał jednak nie przyznał się do winy. 

Ostatecznie dobrowolnie zrzekł się godności kardynała, kiedy światło dzienne ujrzały doniesienia o molestowaniu. Kongregacja Nauki Wiary pozbawiła go stanu duchownego 13 lutego 2019 r. (za czasu pontyfikatu papieża Franciszka). McCarrick już wcześniej bezskutecznie odwoływał się od tej decyzji.

Papież Franciszek po sprawie kardynała McCarricka zlecił przygotowanie szczegółowego raportu sprawdzającego ścieżkę jego kościelnej kariery mimo oskarżeń o molestowanie nieletnich. Raport  opublikowano 10 listopada 2020 r. Wynika z niego, że zarówno papież Jan Paweł II, jak i jego sekretarz Stanisław Dziwisz mieli słyszeć, że kardynał molestował nieletnich. McCarrick listownie miał przyrzekać, że jest niewinny, w co uwierzył ówczesny papież. 

Ponadto licznych aktów molestowania seksualnego kardynał miał dopuścić się w kupionym w 1984 r. domku na plaży w Sea Girt. Tam miał zapraszać nieletnich seminarzystów Seminarium Duchownego Niepokalanego Poczęcia w Newark. Pierwsze wiadomości dotyczące niewłaściwego zachowania kardynała wobec nieletnich już w 1994 r. nowojorski kardynał O'Connorow otrzymał od arcybiskupa Cacciavillana przedstawiciela Watykaniu w USA. W 2004 r. do diecezji Metuchen spłynęły kolejne doniesienia na kardynała. Diecezje, którymi zarządzał miały zapłacić dwie ugody, które uciszyły ofiary kardynała (najprawdopodobniej osoby dorosłe). 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 6

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic. Autorem zdjęcia jest: Copyright World Economic Forum (www.weforum.org), www.swiss-image.ch/Photo by Andy Mettler.