1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Stanisław Dziwisz życiorys

Życiorys i biografia Stanisława Dziwisza

Stanisław Dziwisz przyszedł na świat 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej. Kardynał, Arcybiskup Metropolita Krakowski w latach 2005-2016 i doktor teologii. W latach 1978-2005 był sekretarzem papieża Jana Pawła II.

Wykształcenie

Syn Stanisława Dziwisza i Zofii Bielarczyk. Szkołę średnią kończył w Nowym Targu. W 1957 r. zdał maturę. Jeszcze w tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studiował tam przez 6 lat do 1963 r. 

Święcenia diakonatu odebrał 25 maja 1963 r., święcenia prezbitera 23 czerwca tego samego roku.

Stdiowała na Kataolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, gdzie w 1981 r. zdobył tytuł doktora teologii. 

Początki kapłaństwa

Zaraz po święceniach rozpoczął posługę kapłańską w parafii Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim. Spędził tam dwa lata w roli wikarego. Następnie był proboszczem parafii św. Marcina w Krempachach. 

Już w 1966 r. rozpoczął pracę z Karolem Wojtyłą, który był wtedy Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim. Stanisław Dziwisz w tym czasie udzielał się jako wykładowca oraz redaktor pisma kurii. Brał też udział w Duszpasterskim Synodzie Archidiecezji Krakowskiej. 

Sekretarz papieża

Od początku pontyfikatu Jana Pawła II został jego sekretarzem. Funkcję tę pełnił aż do śmierci papieża. To Stanisław Dziwisz w czasie zamachu na Jana Pawła II w 1981 r., podejmował decyzje związane z leczeniem papieża. 

Papież nadał mu tytuł biskupa tytularnego San Leone. Wyświęcił go też na biskupa 19 marca 1998 r. W górę serca – ta maksyma została jego biskupim zawołaniem. Kilka lat później, bo 29 września 2003 r. został arcybiskupem, a później kardynałem. Do godności kardynała podniósł go papież Benedykt XVI w 2006 r. 

Stanisław Dziwisz był wykonawca testamentu Jana Pawła II. 

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Od 2005 r. Arcybiskup Metropolita Krakowski. Oficjalnie urząd objął 27 sierpnia 2005 r. Dzięki jego staraniom Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie przekształciła się w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. 

W 2005 r. był przewodniczącym Komisji Duchowieństwa przy Episkopacie Polskim. Następnie od 2007 r. Członek Rady Stałej Episkopatu, a od 2008 r. członek Papieskiej Rady do Spraw Świeckich. 

Pomysłodawca Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się, które powstało w Krakowie. 

W 2014 r. osiągnął wiek emerytalny. Zgodnie z tradycją poprosił o radę ówczesnego papieża Franciszka, ten nie odwołał go ze stanowiska metropolity krakowskiego. 

Rezygnację ze sprawowanego stanowiska złożył w 2016 r. Tym razem została ona przyjęta przez papieża Franciszka. W 2017 r. na stanowisku metropolity zastąpił go Marek Jędraszewski. 

Wziął udział w jednym konklawe, podczas którego wybrano papieża Franciszka. 

Stanisław Dziwisz był zaangażowany w proces kanonizacyjny papieża Polaka. Był inicjatorem 31 Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 

Książki

Autor kilku książek, z których najpopularniejsza to Świadectwo. Książka jest poświęcona życiu Karola Wojtyły. Pozostałe jego tytuły to między innymi: Pielgrzym miłości, Bo wezwał Cię Chrystus, Ale dali szkołę.

Afery

Z osobą Stanisława Dziwisza związanych jest kilka kontrowersji. Od 2007 r. oskarżany jest o ukrywanie przed papieżem afer seksualnych, w które uwikłani byli kapłani. 

Jest krytykowany za przyzwolenie na pochowanie na Wawelu pary prezydenckiej zmarłej w czasie katastrofy smoleńskiej. 

Po materiale reportażowym Marcina Gutowskiego, który pokazała stacja TVN24 w listopadzie 2020 r. ponownie rozpoczęła się dyskusja na temat uwikłania Stanisława Dziwisza w liczne seksualne afery. Kardynał oskarżany jest między innymi o tuszowanie skandali pedofilskich czy przyjmowanie łapówek za audiencje papieskie. 

Odznaczenia

Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę

Ponadto oznaczony kilkunastoma innymi nagrodami, honorowy obywatel wielu polskich miast i gmin, doktor honoris causa przeszło 10 uczelni na całym świecie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

60 + = 65

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor: Joanna Adamik. Źródło: https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/45680216581/.