1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Franciszek życiorys

Życiorys i biografia Franciszka

Franciszek, a właściwie Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 r. w Argentynie w Buenos Aires. Od 13 marca 2013 r. jest papieżem, wcześniej był metropolitą Buenos Aires. Jezuita. Pierwszy w historii kościoła papież, który pochodzi z Południowej Ameryki. 

Dzieciństwo i młodość

Jego matka Regina i ojciec Mario byli włoskimi imigrantami. Ojciec pracował na kolei. Pochodzi z wielodzietnej rodziny, ma czworo rodzeństwa. 

W wieku kilkunastu lat poważnie zachorował, musiał przejść operację usunięcia jednego płata płuc. Uczył się w technikum. Kiedy miał 21 lat wstąpił do seminarium, gdzie kontynuował naukę, rok później wstąpił do zakonu jezuitów. Nadal studiował, między innymi filozofię i teologię. 

W Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, a następnie w Colegio del Salvador w Buenos Aires pracował jako nauczyciel literatury i psychologii. Później (dwukrotnie) był również profesorem Wydziału Teologii w Colegio Máximo San José w San Miguel. 

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 r.

W latach 1973-1979 był prowincjałem jezuitów w Argentynie. Był już wtedy postacią znaną w Argentynie i kojarzoną z kościołem. Później odbył podróż do Niemiec, gdzie kontynuował swoją edukację. 

Biskup i kardynał

Jako dewizę życiową wybrał słowa: Miserando atque eligendo, czyli Spojrzał z miłosierdziem i wybrał. Biskupem pomocniczym Buenos Aires był od 20 maja 1992 r., następnie wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny (od 2005 do 2011). Metropolitą Buenos Aires był do 2011 r., kiedy to złożył rezygnację ze stanowiska. Rezygnacja była umotywowana wiekiem 75 lat. Przyjęto ją dopiero w 2013 r.

Ówczesny papież Jan Paweł II mianował go kardynałem w 2001 r., nadał mu również tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. Po śmierci Jana Pawła II, Bergoglio był często wymieniany, jako faworyt. Jego największym kontrkandydatem był Joseph Ratzinger (ostatecznie to on został wybrany na następcę Jana Pawła II). 

Jako biskup i kardynał wiódł skromne i oszczędne życie. Zasłynął między innymi z faktu, że często podróżował komunikacją miejską. Prowadził też religijny program telewizyjny: Biblia, diálogo vigente.

Papież 

Został wybrany na papieża 13 marca 2013 r., na konklawe, które zwołano po rezygnacji Benedykta XVI. Imię Franciszek wybrał jako odwołanie do św. Franciszka z Asyżu. Jego sekretarzem został ks. prałat Alfred Xuereb. Uroczysta msza święta, która zainaugurowała pontyfikat Franciszka miała miejsce 19 marca 2013 r.

Pierwsza encyklika Franciszka ukazała się 5 lipca 2013 r., miała tytuł Lumen Fidei. Również w 2013 r. ukazała się jego pierwsza adhortacja Evangelii gaudium. 

Papież Franciszek kanonizował Jana Pawła II i Jana Pawła I, uroczystości kanonizacyjne odbyły się 27 kwietnia 2014 r. – byli to pierwsi wyniesieni na ołtarze przez papieża Franciszka święci. 

Papież Franciszek bardzo chętnie podróżuje i spotyka się z przedstawicielami różnych kościołów. 12 lutego 2016 r. doszło do spotkania papieża z patriarchą moskiewskim i całej Rusi. Franciszek i Cyryl I podpisali katolicko-prawosławną deklarację, spotkanie to było precedensem. 

Papież Franciszek słynie z ubóstwa i wielu wyrzeczeń, Mieszka, inaczej niż jego poprzednicy, w Domu św. Marty, nie chodzi w tradycyjnych papieskich butach, zrezygnował z przemieszczania się luksusowymi, drogimi samochodami. 

Poglądy

Papież Franciszek swój pontyfikat rozpoczął od powołania ośmioosobowej grupy kardynałów. Grupa ta ma na celu pomoc papieżowi w opracowaniu zmian i zarządzaniu Kościołem. 

Papież Franciszek jest zagorzałym wyznawcą otwartości Kościoła. Walczy o wsparcie ubogich, wiele kontrowersji wywołała jego decyzja, aby księża spowiednicy rozgrzeszali kobiety, które zdecydowały się na aborcję. W swoich wystąpieniach często porusza temat wzajemnego szacunku, również w kontekście tolerancji wobec osób homoseksualnych. 

5 grudnia 2013 r. papież zgodził się na powołanie do życia komisji ds. przypadków pedofilii w Kościele. 

Życie prywatne

Franciszek zna prawie dziesięć języków, w tym: hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, łacinę. Jest zagorzałym kibicem piłki nożnej.

Jego biografia została przedstawiono w kilku filmach, w tym nominowanym do Oscara za najlepsze role męskie filmie Dwóch papieży (2019 r.), Beyond the Sun (2017 r.), w którym wystąpił sam papież – na koniec filmu wygłosił on przesłanie do ludzi młodych.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

22 − 21 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic. Attribution: Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation). Autorem zdjęcia jest Casa Rosada.