1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Izydor z Sewilli życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Izydora z Sewilli

Św. Izydor z Sewilli zwany także Izydorem Sywilskim przyszedł na świat około roku 560, zmarł 4 kwietnia 636 r. w Sewilli. Święty kościoła katolickiego. Za życia biskup, naukowiec i autor licznych tekstów.

Patron

Św. Izydor jest patronem użytkowników Internetu, informatyków, programistów oraz Internetu. Patronuje także Hiszpanii, Sewilli oraz chorwackiemu miastu Cres. 

Fakty z życia 

Święty urodził się w Murcji, nadmorskiej prowincji Hiszpanii. Rodzina Izydora miała rzymsko-hiszpańskie korzenie. Jego ojciec Sewerian w 554 r. razem z rodziną uciekł do Sewilli. Był to czas najazdów rzymian na Hiszpanię. 

Zachowała się legenda, która głosi, że w dniu jego urodzin cały rój pszczół miał wlecieć do jego ust i zostawić w nich miód. Była to zapowiedź boskiego daru porozumiewania się. 

Kiedy był jeszcze dzieckiem, zmarli jego rodzice. Opiekę nad nim i młodszym rodzeństwem przejął najstarszy brat Leander (późniejszy święty). To on przekazał Izydorowi całą swoją wiedzę. Mężczyzna już wtedy był arcybiskupem Sewilli. W 584 r. Leander został wygnany z miasta przez ariańskiego króla Wizygotów. 

Po śmierci brata Izydor objął stanowisko po nim (około roku 599). Sprawdził się jako zarządca archidiecezji. Metropolitą był przez 37 lat. W tym czasie uczynił wiele dobra dla wiernych i samego kościoła. Chętnie organizował synody i wspierał edukację młodych oraz duchownych. Cieszył się dużym autorytetem i uznaniem. 

Za jego kadencji odbyły się między innymi synody w Sewilli i Toledo, na którym ustalono jednolita liturgię kościelną. 

Św. Izydor za życia był cenionym kapłanem. Często porównywano go do św. Grzegorza Wielkiego. Jego uczniem był św. Braulion. 

Jest autorem około 20 tekstów o szerokim zakresie tematycznym, w tym Dwadzieścia ksiąg pochodzeń czyli Etymologia (była to encyklopedia, jedna z pierwszych jakie powstały, Codex etimologiarum to jego największe dzieło), Wstępy do ksiąg Starego Testamentu i Nowego Testamentu oraz Chronica Maiora. Pisał w nich o prawie i moralności, spisywał również historię Gotów i Wandalów. Jest też autorem kazań oraz historii literatury starochrześcijańskiej O sławnych mężach

Śmierć

Na 4 dni przed śmiercią udał się do katedry. Tam swój biskupi strój zamienił na szaty pokutne. Publicznie wyznał swoje grzechy i przystąpił do Komunii Świętej. Zmarł 4 kwietnia 636 r. W chwili śmierci miał 82 lata. Obecnie jego grób znajduje się w Lyonie. 

Kult

To właśnie jemu przypisuje się zjednoczenie kościoła w Hiszpanii w VII w. Do dzisiaj święty uznawany jest za jednego z najwybitniejszych biskupów Hiszpanii.

Kanonizowany w 1598 r. przez papieża Klemensa VIII. Od 1722 r. decyzją papieża Innocentego XIII jest Doktorem Kościoła.  

Od 1997 r. jest patronem Internetu. Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu wskazując go na patrona nowego medium, uznała jego rozległy dorobek naukowy.

W kościele jest wspominany 4 kwietnia. Dodatkowo Hiszpanie wspominają go 26 kwietnia. 

Św. Izydor jest przedstawiany w stroju biskupim. Często u jego stóp leży książę, w ręce trzyma pióro. W jego pobliżu maluje się również ul, pszczoły i krzyż. Ukazuje się go również w czasie jazdy konnej. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 + = 20

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Fragment dzieła: Meister des Codex.