codziennie nowe aktualizacje
Bronisław Malinowski życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Bronisława Malinowskiego
Był polskim antropologiem, podróżnikiem i odkrywcą. Zajmował się także filozofią, religią i socjologią. Uznaje się go za twórcę tzw. brytyjskiej antropologii społecznej.
Dzieciństwo i młodość
Bronisław Malinowski był synem Lucjana Malinowskiego herbu Pobóg. Urodził się 7 kwietnia 1884 roku w Krakowie. Był absolwentem CK III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego, a od 1902 roku studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1908 roku obronił tam pracę doktorską pod tytułem O zasadzie ekonomii myślenia. Następnie w 1910 roku wyjechał do Londynu, by studiować na London School of Economics.
Życie prywatne
W latach 1914-1920 mieszkał w Australii, gdzie prowadził badania terenowe. W podróżach na wschód towarzyszył mu Stanisław Ignacy Witkiewicz. Doktorat na uniwersytecie w Londynie uzyskał w 1916 roku.
W 1919 roku poślubił Elisię Rosalinę Masson – córkę uniwersyteckiego profesora chemii. Polak miał z nią trzy córki. W latach 20. i 30. Malinowski mieszkał w Bolzano we Włoszech.
W 1927 został profesorem i objął kierownictwo katedry Antropologii na Uniwersytecie Londyńskim. W 1934 roku podróżował do Afryki, a rok później zmarła jego żona. W 1936 roku Bronisław Malinowski otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Harvarda, a następnie otrzymał propozycję pracy na Yale. Po raz drugi ożenił się w 1940 roku z malarką Anną Valettą Hayman-Joyce. Odkrywca zmarł na zawał serca 16 maja 1942 roku w Stanach Zjednoczonych.
Koncepcja
Bronisław Malinowski stworzył założenia teorii funkcjonalistycznej i uznaje się go za twórcę brytyjskiej antropologii społecznej. Chodziło o szczególny sposób prowadzenia prac terenowych, w którym istotne było długotrwałe zetknięcie się, nawiązanie kontaktu z badaną społecznością. Liczne prace teoretyczne podróżnika były owocem jego badań prowadzonych na Wyspach Trobriandzkich w okolicach Nowej Gwinei.
Obserwacja uczestnicząca
Głównym stylem badań antropologicznych panującym do czasów Malinowskiego była lektura i analiza tekstów. Nie prowadzono raczej prac w terenie. Postulaty zmiany propagował nasz polski odkrywca. Wskazywał przede wszystkim na dwa cele, które powinny zajmować dobrego antropologa:
- poznanie perspektywy postrzegania świata przez tubylca, co miało pomóc zrozumieć jego sposób myślenia, być może otworzyć nowe perspektywy myślenia antropologicznego,
- poznanie norm i zwyczajów obowiązujących w badanej społeczności
Bronisław Malinowski pochwalał także postawę aktywnego „łowcy”, który wchodzi między tubylców, poznaje ich sposób na życie i codzienność o każdej porze dnia i nocy. Ważne jest, aby na bieżąco zapisywać swoje spostrzeżenia i wnioski. Proponował prowadzenia tzw. „dzienniczka etnograficznego”, w którym mogłyby znajdować się wszystkie najważniejsze zapiski potrzebne do badań. Uważał przy tym, że podróżnik nie powinien zbytnio polegać na swojej pamięci, gdyż ta z natury okazuje się być zawodna.
Publikacje
Cała seria dzieł Bronisława Malinowskiego została wydana w Polsce w latach 1980-2004. W jej skład weszły następujące tomy:
- T. 1 – Wierzenia pierwotne i formy ustroju społecznego; O zasadzie ekonomii myślenia, 1980
- T. 2 – Zwyczaj i zbrodnia w społeczności dzikich; Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji, 1980, 1984
- T. 3 – Argonauci zachodniego Pacyfiku 1986-1987, 2005
- T. 4 – Ogrody koralowe i ich magia (1) Opis ogrodnictwa
- T. 5 – Ogrody koralowe i ich magia (2) Język magii i ogrodnictwa, 1987
- T. 6 – Seks i stłumienie w społeczności dzikich oraz inne studia o płci, rodzinie i stosunkach pokrewieństwa, 1987
- T. 7 – Mit, magia i religia, 1990
- T. 8 – Jednostka, społeczność, kultura, 2000
- T. 9 – Kultura i jej przemiany, 2000
- T. 10 – Wolność i cywilizacja, oraz studia z pogranicza antropologii społecznej, ideologii i polityki, 2001
- T. 11 – Aborygeni australijscy. Socjologiczne studium rodziny i inne prace przedterenowe, 2003
- T. 12 – Tubylcy Mailu oraz inne szkice o kulturze Australii i wysp Pacyfiku, 2003
- T. 13 – Ekonomia meksykańskiego systemu targowego (razem z Julio de La Fuente), 2004
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor: Billy Hanock
Komentarze