1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Benedykt XVI życiorys

Życiorys i biografia Benedykta XVI

Benedykt XVI, a właściwie Joseph Aloisius Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl w Niemczech. 19 kwietnia 2005 r. został wybrany 265. papieżem. Jako drugi papież w historii (pierwszy od XV w.) zrezygnował ze sprawowanej funkcji. Był papieżem do 28 lutego 2013 r., a zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie.

Dzieciństwo i młodość

Syn Józefa (był żandarmem, zm. 25 sierpnia 1959 r.) i Marii (pracowała jako kucharka w pensjonatach, zm. 16 grudnia 1963 r.). Joseph urodził się w Marktl jako trzecie dziecko w rodzinie. Dwa lata po jego urodzeniu, rodzina przeniosła się do Tittimoning, a w 1932 r. do Aschau am Inn, pięć lat później, kiedy ojciec przeszedł na emeryturę, zamieszkali w drewnianym domu w Traunstein. Jego brat Georg również również został księdzem. Z kolei siostra Maria, aż do śmierci była gospodynią młodszego brata, nigdy nie założyła rodziny. Pochodził z wierzącej i praktykującej rodziny. Jego ojciec otwarcie sprzeciwiał się nazizmowi, między innymi to dlatego tak często zmieniali miejsce zamieszkania.

Służba wojskowa - czas II wojny światowej

Joseph od dziecka chciał zostać księdzem. W 1939 r. wstąpił do seminarium. Wojna III Rzeszy z ZSRR w 1943 r. spowodowała przerwanie jego nauki w seminarium (zamieniono je na szpital wojskowy). Joseph powrócił do nauki w gimnazjum. Kiedy miał 14 lat został przymusowo włączony do Hitlerjugend (członkostwo było obowiązkowe).

Dwa lata później wcielono go do wojska (przeszedł obowiązkowe szkolenie w zakresie obrony przeciwlotniczej), przypisano go do programu Luftwaffenhelfer. Zwolniono go z służby 10 września 1944 r., jednak szybko znowu powołano go tym razem do Służby Pracy Rzeszy (wysłano do na Węgry, brał udział w przygotowywaniu umocnień na ofensywę wojsk radzieckich). Następnie wysłano go do koszar Wehrmachtu w Traunstein (służył tam na posterunkach). W ostatnich dniach wojny zdezerterował (było to w tym czasie bardzo częste zjawisko wśród niemieckich żołnierzy), wrócił do rodzinnego domu.

Zaraz po wojnie Joseph i jego starszy brat ponownie wstąpili do seminarium, zaczęli też studia na uniwersytecie w Monachium. 

Kapłan

Został wyświęcony wraz z bratem 29 czerwca 1951 r. przez arcybiskupa Monachium Michaela von Faulhabera. Dwa lata później Joseph obronił doktorat, w 1957 r. uzyskał habilitację, rok później został profesorem kolegium we Fryzyndze (we Fryzyndze był pomocnikiem biskupa), a następnie profesorem na Uniwersytecie w Bonn. 

Wykładał między innymi na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze, Uniwersytecie w Ratyzbonie. Wziął udział w II Soborze Watykańskim, był tam doradcą biskupa Josepha Fringsa. Już wtedy był znanym i cenionym teologiem. 

Został współzałożycielem pisma „Communio” (rok 1972), które poruszało zagadnienia współczesnej myśli teologicznej. Ratzinger bardzo chętnie publikował na łamach pisma swoje teksty.

Biskup i kardynał

Papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi 25 marca 1977 r., natomiast sakrę biskupią przyjął 28 maja 1977 r. Jego dewizą były słowa Cooperatores Veritatis, czyli Współpracownicy prawdy

Również Paweł VI mianował go kardynałem – 27 czerwca 1977 r. Z kolei już Jan Paweł II 25 listopada 1981 r. mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary. W 2002 r. został dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Pełnił również wiele funkcji w Kurii Rzymskiej, między innymi: członka Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, członka Papieskiej Rady ds. Kultury. 

Sporo kontrowersji wzbudził wydany przez niego 1992 r. dokument, w którym rozróżnia dyskryminację ze względu na orientację, od tej ze względu na rasę/pochodzenie. 

Jako jeden ze 140 kardynałów koncelebrował mszę żałobną za Jana Pawła II (8 kwietnia 2005 r.), wygłosił homilię o zmarłym papieżu. 

Papież

Na konklawe, które odbyło się 19 kwietnia 2005 r., został wybrany 265. papieżem. Był pierwszym papieżem z Niemiec od czasów Wiktora II (XI w). Kilka dni po konklawe, 24 kwietnia odprawił mszę inaugurującej pontyfikat. Przyjął imię Benedykt XVI. 

Benedykt XVI jest cenionym teologiem, jego prace zawsze odbijają się w świecie szerokim echem. Często pisze na temat tajemnicy Kościoła i rozumienia wiary, pojmowania Boga jako miłości, zgłębia również osobę Jezusa, analizuje obecną sytuację chrześcijaństwa na świecie. Łącznie opublikował ponad 60 książek oraz kilkaset artykułów. 

Ogłosił 44 świętych i 289 błogosławionych. Wzorem Jana Pawła II dużo podróżował. Łącznie odbył 24 pielgrzymki zagraniczne. Trzy razy odwiedził Niemcy i Hiszpanię, odbył również pielgrzymkę do Polski (2006 r., odwiedził wtedy Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę). Spotykał się z młodzieżą w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Rezygnacja z posługi

Benedykt XVI o swojej decyzji poinformował 11 lutego 2013 r., oświadczenie odczytał w języku łacińskim przed kardynałami. Tego samego dnia udał się do Castel Gandolfo. Oficjalnie na emeryturę przeszedł 28 lutego. Był pierwszym papieżem od XV w., który zrezygnował z posługi papieskiej. 

Po kilku miesiącach spędzonych w Castel Gandolfo, Benedykt XVI przeniósł się do Watykanu, zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae, gdzie zmarł w wieku 95 lat. 

Życie prywatne

Benedykt XVI grał na fortepianie, fascynował się muzyką Mozarta. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Brazil License. Autorem zdjęcia jest: Fabio Pozzebom/ABr. Źródło: Agência Brasil.