1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Józef życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Józefa

Św. Józef pochodził z Nazaretu. Był mężem Marii z Nazaretu. Razem tworzyli Świętą Rodzinę. Święty kościoła katolickiego i postać biblijna (Nowy Testament). Pojawia się również w tekstach apokryficznych. 

Patron

Św. Józef jest patronem chrześcijan, Kościoła Powszechnego, cieśli, rzemieślników, rodzin, ludzi pracy i spokojnej śmierci. Modlą się do niego rodzice, ojcowie, matki, kobiety w ciąży, osoby ubogie oraz ekonomiści. Św. Józef patronuje licznym państwom, miastom, regionom, diecezjom i parafiom - m.in. Austrii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Portugalii, Peru.

Pochodzenie

Informacje o życiu św. Józefa zawarte są m.in. w Ewangeliach św. Mateusza i Łukasza oraz Protoewangelii Jakuba, Ewangelii Tomasza, Historii Józefa Cieśli, Ewangelii Narodzenia Maryi, Ewangelii Tomasza. W Ewangeliach jego imię jest wymieniane 14 razy. 

Józef miał wywodzić się z królewskiego rodu Dawida. Należał do pokolenia Judy. 

Część tekstów apokryficzny podaje, że Józef był dwukrotnie żonaty. Zanim wyszedł za Marię był mężem Salmy lub Esche. Możliwe, że miał też dzieci z pierwszego małżeństwa: Jakuba i Judę Tadeusza oraz Lizję i Lidię. 

Święta Rodzina

Drugi raz za mąż miał wyjść po śmierci żony. Wtedy miał poślubić Marię, która była już wtedy brzemienna. Kiedy Józef się o tym dowiedział, postanowił zrezygnować ze ślubu. Wtedy w czasie snu nawiedził go anioł, który przekazał mu informację o Niepokalanym Poczęciu Jezusa oraz o misji, do której Bóg wybrał Marię. 

Józef uwierzył aniołowi i spełnił jego nakaz - poślubił Marię. Zamieszkali razem w Nazarecie w Galilei. 

Przed narodzinami Jezusa, cesarz August zarządził powszechni spis ludności. Józef wraz ze swoją ciężarną żoną udali się do Betlejem, by tam się spisać. Tam Maria urodziła syna, któremu nadali imię Jezus. 

Po raz kolejny Józef miał zobaczyć we śnie anioła, który nakazał mu ucieczkę do Egiptu, aby obronić Jezusa przez tak zwaną rzezią niewiniątek nakazaną przez Heroda. 

Tradycja katolicka utożsamia Józefa ze wzorem wszelkich cnót, podaje go za przykład pracowitego i sprawiedliwego człowieka, który swoją ufność pokładał w Bogu.  Józef pracował jako cieśla. 

Kult

Jest wspominany w styczniu w niedzielę po Narodzeniu Chrystusa (w kościele prawosławnym) oraz 19 marca (w kościołach anglikańskim, ewangelickim, katolickim).

Święty jest przedstawiany najczęściej w towarzystwie Marii i Jezusa lub wyłącznie z Dzieciątkiem Jezus. Powszechnie znane są również odtworzenia scen biblijnych z jego udziałem m.in.: w szopce, w czasie pokłonu Trzech Mędrców. Samotnie bywa malowany z narzędziami cieśli oraz lilią. Jego atrybuty to: piła, siekiera, warsztat stolarski, bukłak na wodę, kij wędrowca, kwitnąca różdżka (Jessego), miska z kaszą, lampa, winorośl.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + = 17

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor obrazu: Guido Reni. Tytuł: Święty Józef i Dzieciątko Jezus. Źródło: https://www.mfah.org/art/detail/36092.