739 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jezus Chrystus życiorys

 1. Życiorys i biografia Jezusa Chrystusa

  Jezus Chrystus urodził się około 4 roku p.n.e w Betlejem, zmarł pomiędzy rokiem 30, a 33 n.e. w Jerozolimie. Najważniejsza postać w chrześcijaństwie, w którym uznawany jest za Syna Bożego. 

 2. Fakty z życia 

  Szczegóły z życia Jezusa zapisane są w Nowym Testamencie (ponadto fakty z dzieciństwa Jezusa zapisano również w apokryfach). Jest pochodzenia żydowskiego. Jezus jest synem Marii z Nazaretu. Został on poczęty w łonie matki za pośrednictwem Ducha Świętego. Dlatego też nazywa się go niepokalanie poczętym. Na ziemi wychowywany był przez męża Marii, Józefa, który z zawodu był cieślą. Imię Jezus (z hebrajskiego Joszua) oznacza zbawienie. 

  Przyjmuje się, że Jezus przyszedł na świat w stajence lub grocie, a na świecie przywitali go ubodzy pasterze. Mateusz w swojej Ewangelii wspomina również o tym, że hołd nowo narodzonemu złożyli mędrcy ze Wschodu (Trzej Królowie). Do Jezusa doprowadziła ich gwiazda betlejemska. 

  W dzieciństwie Jezusowi udało się również uniknąć tak zwanej rzezi niewiniątek, którą Herod zarządził, aby pozbyć się potomka boskiego, który miałby zostać królem. Anioł ostrzegł Józefa i Maryję, dzięki czemu udało im się na czas uciec z małym Jezusem do Egiptu. 

  Chrztu świętego udzielił mu Jan Chrzciciel, Jezus był już wtedy dorosłym mężczyzną (miał około 30 lat). Nowy Testament w dużej mierze poświęcony jest jego nauczaniu, które rozpoczął od zebrania swoich uczniów, zwanych również apostołami. Jezus w swoim nauczaniu koncentrował się na miłosierdziu bożym, wielokrotnie podkreślał wagę przykazania o miłości, które mówi o miłości do Boga i bliźnich. 

  Jezus w czasie swojego życia dokonał wielu cudów, jak chociażby zamiana wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej (uznaje się, że był to jego pierwszy cud). Uznawał się za Syna Bożego i Mesjasza. Wiedział, że przyszedł na świat, aby zginąć śmiercią krzyżową, zapowiedział to swoim uczniom w czasie ostatniej wieczerzy. Ostatnia wieczerza uznawana jest również przez chrześcijan za czas, kiedy Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii.

  W okolicach Święta Paschy Jezus uroczyście (na osiołku) wjechał do Jerozolimy, tam też starł się w świątyni z faryzeuszami. To właśnie oni zdecydowali o jego pojmaniu (oskarżali go między innymi dlatego, że bluźnił - uznawał się za Syna Bożego, nie akceptowali jego krytyki).

  Został zdradzony przez Judasza, jednego ze swoich uczniów, który za zdradę otrzymał 30 srebrników. Poncjusz Piłat, zgodnie z wolą ludu żydowskiego, skazał go na śmierć przez ukrzyżowanie, wcześniej jednak poddano go biczowaniu. Jezus zmarł na krzyżu w towarzystwie dwóch łotrów. Po trzech dniach zmartwychwstał i przez 40 dni ukazywał się apostołom. W ten sposób spełniły się wypowiedziane przez niego słowa. Jezus wyjaśniał swoim uczniom znaczenie śmierci i zmartwychwstania.

  Szczegółowy opis drogi krzyżowej, śmierci i zmartwychwstania można znaleźć w Ewangeliach. Zdarzenie to jest podstawą istnienia chrześcijaństwa. 

 3. Postać Jezusa w innych religiach

  Wyznawcy judaizmu nie uznają boskości Jezusa, nie przeczą jednak jego istnieniu. Podobnie wyznawcy islamu, którzy za swojego proroka uznają Mahometa. W Koranie znajduje się wiele wzmianek o Jezusie, między innymi o jego pochodzeniu. Niemniej religia ta nie uznaje istnienia Trójcy Świętej (ważnej dla chrześcijan), a także śmierci krzyżowej i zmartwychwstania. Tym samym Jezus traktowany jest w Koranie jako prorok, człowiek głoszący naukę bożą. Z kolei hinduiści uznają go za jogina, mędrca, a czasami nawet jednego z bogów. 

 4. Informacje dodatkowe

  Papież Jan I podjął decyzję, że data urodzin Jezusa będzie datą, od której zaczęto liczyć naszą erę. Istnieje jednak przypuszczenie, że Dionizjusz Mały, który odpowiadał za policzenie lat (VI w n.e), pomylił się w rachubach. 

  Jezus Chrystus przez wielu historyków uważany jest za najważniejszą postać w historii świata.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

22 − = 15

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: Leiloeira São Domingos. Opis: Sacred Heart of Jesus, oil on canvas - 19th-century Portuguese school.