1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sara życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Rys biograficzny Sary

Sara to postać biblijna, występująca w Księdze Rodzaju. Żona patriarchy Abrahama, pochodząca z ludów żyjących koczowniczo, matka Izaaka.

Pochodzenie

Podobnie jak Abram, jego żona Saraj (imię wymieniane na początku historii biblijnej), należała do tego samego ludu nomadów aramejskich. Według Biblii była także przyrodnią siostrą Abrama, a późniejsze źródła mówią, że mogła być nie tyle siostrą, co bratanicą swojego męża, a siostrą Lota.

Razem z mężem, jego ojcem, a także Lotem oraz całym dobytkiem wyruszyła do Kanaanu, a później dalej aż do Egiptu. Z powodu swojej urody Abram dwukrotnie okłamywał innych, iż Saraj nie jest jego żoną, a siostrą. Robił tak, gdyż obawiał się o własne życie i miał nadzieję na lepsze traktowanie. Działo się to m.in. na dworze faraona, ale też na dworze Abimeleka, króla Geraru.

Boża obietnica

Saraj i Abram bardzo długo nie mogli mieć dzieci, co w czasach starożytnych uchodziło za brak bożego błogosławieństwa. Będąc już w podeszłym wieku Abram dostał obietnicę od Boga, że będzie miał tak liczne potomstwo, że nie będzie go można policzyć. Aby mogła spełnić się ta obietnica, Saraj dała mężowi swoją niewolnicę Hagar, by ta mogła urodzić mu syna. Mimo narodzenia Izmaela, Bóg jeszcze raz wyraził swoją obietnicę, wysyłając do Abrama swoich aniołów, którzy odpoczywając pod dębami Mamre powiedzieli, że za rok o tej samej porze Sara urodzi potomstwo. W momencie wypowiadania tych słów, miała ona 90 lat, a jej mąż 99.

Narodziny Izaaka

Sara będąc w swoim namiocie podsłuchała rozmowę męża z boskimi posłańcami. Podobnie jak Abraham, roześmiała się, nie dowierzając w słowa obietnicy. Mówiła, że to niemożliwe, aby kobieta w jej wieku, mająca w dodatku męża starca mogła jeszcze zostać matką. Bóg usłyszał jej śmiech i jeszcze mocniej podkreślił, że nawet taka przeszkoda nie jest dla Niego niemożliwa do pokonania. Zgodnie z obietnicą, rok później Sara urodziła swojego jedynego syna, Izaaka.

Po narodzinach syna, Sara w dalszym ciągu nie mogła uwierzyć w to co jej się stało, dlatego też mówiła, że stała się powodem do śmiechu dla każdego, kto na nią patrzy.

Była też zazdrosna o syna swojej niewolnicy, Izmaela i kazała Abrahamowi, aby go wypędził. Bóg pozwolił aby pierworodny syn odszedł wraz ze swoją matką Hagar. Jednak na prośbę Abrahama, błogosławił także Izmaelowi, ze względu na bycie jego synem.

Śmierć

Sara zmarła mając 127 lat. Niektóre tradycje przekazują, że zabiła ją wieść o próbie złożenia jedynego syna w ofierze, nie ma jednak jasnych przesłanek co do tego. Według źródeł biblijnych Abraham kupił za 400 srebrnych sykli jaskinię w Hebronie, aby móc tam pochować swoją żonę, a także być pogrzebanym obok niej po swojej śmieci.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25 − 18 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; pochodzenie - Biblia dla najmłodszych, the Providence Lithograph Company