1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lot życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Rys biograficzny Lota

Postać biblijna występująca w Księdze Rodzaju Starego Testamentu, bratanek patriarchy Abrahama. Wraz ze swoją rodziną zdołał uciec z Sodomy przed jej zagładą.

Pochodzenie

Imię Lot, z hebrajskiego oznacza całun, welon, zasłona. Należał do koczowniczego plemienia Aramejczyków, jego ojcem był Haran – brat Abrahama. Pochodził z położonego na terenie Mezopotamii Ur Chaldejsiego. Jego ojciec wcześnie zmarł, dlatego wraz z dziadkiem, wujem i jego żoną udał się w podróż do Charanu, a później dalej do Egiptu.

Wędrówka do Kanaan

Wędrówka do Negew i dalej do doliny Nilu była prawdopodobnie podyktowana koniecznością znalezienia miejsca z dobrym dostępem do żywności. Po pewnym czasie zarówno Lot jak i jego wuj Abram powrócili do Kanaanu, do Betel. Miało to związek z obietnicą daną przez Boga mówiącą o podarowaniu Abrahamowi tamtych terytoriów.

Po przybyciu do miejsca przeznaczenia między pasterzami Abrama i Lota wybuchły konflikty o lepsze terytoria do wypasania owiec i bydła. Z tego też powodu postanowili się rozdzielić, a Lot dostał pierwszeństwo wyboru terenu. Wskazał ziemie doliny Jordanu i Morza Martwego.

Osiedlając się w dolinie rzeki, Lot zszedł aż do Sodomy, gdzie zamieszkał z żoną i dwiema córkami.

Sodoma i Gomora były miastami, w których według przekazu biblijnego ludzie byli szczególnie zepsuci i zdegenerowani. Jako karę za popełnione grzechy Bóg postanowił zniszczyć te miasta wraz z ludźmi. Namówiony przez Abrahama, zgodził się je jednak oszczędzić, gdyby znalazł się w nich chociaż jeden sprawiedliwy.

Sodoma i Gomora

Aniołowie pod ludzką postacią przyszli do domu Lota, aby zapowiedzieć mu zagładę Sodomy i pomóc mu uratować siebie i rodzinę. Lot zaproponował ucieczkę z miasta swoim przyszłym zięciom, ci jednak odmówili. Następnego dnia o świcie, aniołowie wyprowadzili z miasta całą rodzinę Lota. Nakazali im ucieczkę w góry bez oglądania się za siebie, aby nie widzieli zagłady miasta. Jego żona nie wytrzymała jednak i gdy odwróciła się, aby popatrzeć na Sodomę, natychmiast zamieniła się w słup soli.

Lot wraz z córkami po ucieczce osiedlili się w pobliskim mieście Soar. Z powodu wrogości jego mieszkańców odeszli stamtąd i zamieszkali w górskiej jaskini z dala od innych ludzi. Córki Lota, obydwie niezamężne, chcąc zapewnić sobie potomstwo, upiły dwukrotnie starego ojca i zbliżyły się do niego. W wyniku kazirodztwa urodziły chłopców: Moaba i Bena-Ammi, którzy stali się później protoplastami dwóch ludów starożytnych – Moabitów i Ammonitów.

Postać Lota w kulturze

Tragiczna historia Lota i jego rodziny była tematem zarówno obrazów jak i filmów. Najczęściej przedstawiana jest scena ucieczki z Sodomy i zamiana żony Lota w słup soli, a także sam Lot w towarzystwie córek, które mają zamiar go wykorzystać.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

80 + = 87

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; autor: Providence Lithograph Company