codziennie nowe aktualizacje
Paweł VI życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Pawła VI
Paweł VI, a właściwie Giovanni Battista Montini (pełne imię Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini) przyszedł na świat 26 września 1897 r. w Concesio, niewielkim włoskim miasteczku w regionie Lombardia, zmarł 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo. Wybrany na papieża 21 czerwca 1963 r. Jest świętym kościoła katolickiego.
Dzieciństwo i młodość
Jego rodzicami byli Giudetta Alghisi i Giorgio Montini (adwokat i polityk, aktywny dziennikarz). Miał dwójkę rodzeństwa, młodszego i starszego brata, ten starszy Ludovico Montini poszedł w ślady ojca i również został politykiem i parlamentarzystą. Giovanni mimo problemów zdrowotnych odebrał pełne wykształcenie, udało mu się podejść i zdać maturę w 1916 r. Od razu rozpoczął naukę w seminarium w Brescii, tam też 29 maja 1920 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
Kapłaństwo
Rozpoczął naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, tam studiował filozofię i prawo kanoniczne. Dodatkowo uczęszczał do Katolickiej Akademii Szlacheckiej i na Uniwersytet Rzymski La Sapienza. Poza obowiązkowymi przedmiotami, przyszły papież w czasie studiów chętnie poznawał języki, znał angielski, francuski, grekę, hiszpański i niemiecki.
Po studiach przez kilka miesięcy piastował funkcję sekretarza nuncjusza apostolskiego w Polsce, później był prałatem, substytutem Sekretariatu Stanu.
Biskup i kardynał
Dopiero w 1954 r. został arcybiskupem Mediolanu.Był bardzo blisko ludu, wizytował parafię, walczył o budowę kościołów. Kardynałem został 15 grudnia 1958 r. Brał czynny udział w przygotowaniu Soboru Watykańskiego II, którego inicjatorem był papież Jan XXIII.
Papież
Papieżem został wybrany podczas konklawe, które odbyło się 21 czerwca 1963 r., wybrał imię Paweł VI. Na papieża został koronowany 30 czerwca – wtedy był to tradycyjny sposób inauguracji papiestwa.
Za jego pontyfikatu kontynuowane były prace Soboru Watykańskiego II. Papież otworzył drugą sesję soborową (łącznie było ich cztery), owocem jednej z nich była Konstytucja Dogmatyczna o Kościele.
Papież miał duszę reformatora, zwołał synod biskupów (w czasie jego pontyfikatu odbyło się pięć sesji), ogłosił Matkę Boską, Matką Kościoła, zlikwidował indeks ksiąg zakazanych, przeorganizował działanie Kurii Rzymskiej, zdecydował o poszerzeniu liczby kardynałów (sam mianował 144, w tym Josepha Ratzingera i Karola Wojtyłę – późniejszych papieży).
Krytycznie wypowiadał się na temat homoseksualistów, zniesienia celibatu, antykoncepcji i aborcji. Jest autorem siedmiu encyklik (Ecclesiam suam, Mense maio, Mysterium fidei, Christi Matri Rosari, Populorum progressio, Sacerdotalis caelibatus, Humanae vitae).
Był pierwszym papieżem, który po ponad 160 latach, zdecydował się na pielgrzymkę zagraniczną, w 1964 r. odwiedził Ziemię Świętą. Później podróżował jeszcze do Mumbaju, Nowego Jorku (wystąpił na zgromadzeniu ONZ), Fatimy, a także Turcji, Kolumbii, Genewy i Ugandy. Chciał przyjechać do Częstochowy, nie otrzymał jednak pozwolenia od władz komunistycznych PRL.
Śmierć
Podczas pobytu w Castel Gandolfo poważnie pogorszył się stan jego zdrowia. Zmarł 6 sierpnia 1978 r. z powodu zawału serca i obrzęku płuc. Pochowano go w Bazylice św. Piotra.
Beatyfikował go papież Franciszek 19 października 2014 r. (proces otworzył Jan Paweł II). Kanonizowany został 14 października 2014 r. (po uznaniu cudu uzdrowienia nienarodzonego dziecka). W kościele Pawła VI wspomina się 29 maja.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication. Autorem zdjęcia jest: BastienM.
Komentarze