1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Josef Mengele życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Josefa Mengele

Josef Mengele, nazywany też Aniołem Śmierci, to niemiecki lekarz, SS-Hauptsturmführer oraz zbrodniarz wojenny. Skazał setki ludzi na śmierć. W obozie koncentracyjnym przeprowadzał liczne eksperymenty medyczne na więźniach. Urodził się 16 marca 1911 roku w Günzburgu.

Lata młodości

Pochodził z zamożnej rodziny. Ojciec jego miał przedsiębiorstwo produkujące maszyny rolnicze. Miał dwóch młodszych braci. Jednak to Josef był pupilkiem rodziców. Jako dziecko był chorowity i kilka razy z powodów zdrowotnych otarł się o śmierć. Był bardzo zdolnym uczniem.

Wykształcenie i praca

Po zdaniu matury rozpoczął studia medyczne w Monachium. W 1935 roku Josef Mengele otrzymał tytuł lekarza, a rok później zdał państwowy egzamin lekarski. Po studiach rozpoczął pracę w klinice dziecięcej Uniwersytetu w Lipsku. Następnie został pomocnikiem w Instytucie Dziedziczności, Biologii i Czystości Rasowej Trzeciej Rzeszy na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. W wieku 26 lat dołączył do Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników. A rok później został przyjęty do SS.

Wojna

Na początku wojny Anioł Śmierci przebywał w jednostce wojskowej w Kassel. Następnie dołączył do Waffen-SS. Na Ukrainie brał udział w bitwach. Przez pewien czas pracował w Urzędzie Genealogicznym do spraw Rasy i Osadnictwa oraz w Głównym Urzędzie Rasy i Osadnictwa SS. Josef Mengele szybko piął się po szczeblach kariery. Po jednym z awansów został przydzielony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pełnił tam funkcję lekarza.

Auschwitz

Początkowo Mengele był przypisany do obozu kobiecego w Birkenau. Brał również udział w selekcji Żydów i Romów. Jeden ruch jego ręki decydował o ich życiu lub śmierci. Osoby nienadające się do pracy były skazane na śmierć. Do komór gazowych wysyłał starców, chorych, dzieci i kobiety w ciąży. W czasie selekcji zawsze miał na sobie biały fartuch i rękawice przez co więźniowie nazywali go Aniołem Śmierci.

Josef Mengele przeprowadzał w obozach na więźniach liczne eksperymenty medyczne. Chciał zwiększyć u dzieci cechy aryjskie poprzez genetyczne warunkowanie oraz znaleźć metodę na zwiększenie ilości ciąż mnogich. Interesował się również odchyleniami biologicznymi u ludzi. Swoje eksperymenty często przeprowadzał na bliźniętach i ludziach z anomaliami genetycznymi np. na karłach. Badania były bolesne i niezwykle okrutne. Po wszystkim ofiary były zabijane w celu przeprowadzania sekcji zwłok. Dokumentacja medyczna stworzona przez Anioła Śmierci nie została odnaleziona, ponieważ lekarz kilka dni przed wkroczeniem Rosjan uciekł z nią z obozu. Prawdopodobnie eksperymenty zostały przeprowadzone na ok. 1500 bliźniętach – niecałe 100 z nich przeżyło.

Po wojnie

Po wojnie Josef Mengele ukrywał się. Udało mu się wyjechać z Europy. Przebywał w Argentynie, Paragwaju, a na końcu w Brazylii. Nigdy nie stanął przed wymiarem sprawiedliwości. Zmarł 7 lutego 1979 roku w okolicy Santosu. Pływając w oceanie, dostał udaru mózgu i utonął. Pochowano go pod innym nazwiskiem. Po latach ustalono, że to ciało Jesefa.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.