1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Karol III życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym monarchą?

Życiorys i biografia Karola III

Karol III, a właściwie Karol Filip Artur Jerzy (Karol Windsor; Książe Walii) przyszedł na świat 14 listopada 1948 r. w Londynie. Jest księciem Zjednoczonego Królestwa. Syn królowej Elżbiety II i księcia Edynburga Filipa, następca tronu. Mąż Diany Spencer, ojciec Wilhelma i Henryka. Po rozwodzie z lady Dianą ponownie wziął ślub – z Kamilą Parker Bowles. 

Założyciel fundacji The Prince’s Trust. Fundacja zajmuje się wspieraniem młodzieży.

Dzieciństwo i wykształcenie

Przyszedł na świat w rodzinie Filipa, księcia Edynburga i Elżbiety, w tym czasie księżnej Edynburga. Jego matka została koronowana 4 lata po jego urodzeniu – w 1952 r. 

W pierwszych miesiącach życia jego opiekunką była Helen Rowe. 

Karol odebrał solidne wykształcenie. Najpierw uczył się w londyńskiej Hill House School. Następnie, decyzją rodziców, rozpoczął edukację w szkole, którą ukończył książe Filip (Cheam i Gordonstoun). Szkoła Cheam Preparatory School wymagała od chłopca wiele poświęceń. Edukację kontynuował w szkockiej szkole Gordonstoun. 

Studiował na Uniwersytecie Walijskim w Aberystwyth oraz Trinity College Uniwersytetu w Cambridge. Uczęszczał na zajęcia z kilku kierunków, ostatecznie ukończył archeologię. 

Po zakończeniu edukacji w Cambridge rozpoczął służbę w Królewskich Siłach Powietrznych i Królewskiej Marynarce. Służył przez 6 lat. 

Tytuły i obowiązki

W 1952 r. nadano mu tytuł księcia Korwalii i Rothesay. Dodatkowo od 1958 r. jest tytułowany księciem Walii i hrabią Chester. Tytuły nadała mu matka królowa Elżbieta II. Oficjalnie księstwo Walii przyjął w 1969 r. Na Zamku w Caernarfon wygłosił przemówienie w języku walijskim i angielskim. 

Do najważniejszych obowiązków księcia Karola należy reprezentowanie monarchii w podróżach zagranicznych. 

Jedną z najbardziej medialnych podróży księcia była wyprawa do Australii w 1983 r. Książę wybrał się w nią wraz z żoną Dianą i kilkumiesięcznym synem. Księżna odmówiła pozostawienia dziecka pod opieką niań. 

Książęca para odwiedziła między innymi Stany Zjednoczone w 1985 r. 

Książe w Polsce gościł cztery razy, odwiedził między innymi Warszawę, Gdańsk i Kraków. W czasie swojej ostatniej wizyty spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim

Jest zaangażowany w działalność wielu organizacji charytatywnych. Patronuje ponad 400, w tym British Council, Marie Curie, Royal Academy of Culinary Art, The British Film Institute.

Był mocno związany ze swoim stryjem Ludwikiem Mountbatten, 1. hrabim Mountbatten z Burmy. Traktował go jak ojca. Często pytał o radę. 

Małżeństwo z Dianą Spencer

Życie intymne i uczuciowe księcia Karola od zawsze elektryzowało opinie publiczną. 

W młodości poznał Kamilę Shand (1971 r.). Para zaprzyjaźniłą się i z czasem połączyło ich gorące uczucie. Rodzina księcia nie akceptowała jego związku, dlatego mimo gorącego uczucia nie zdecydował się na zaręczyny. Rozstali się w grudniu 1972 r. Już w lipcu 1973 r. Kamila poślubiła Andrzeja Parker-Bowles. 

W 1979 r. książę Karol ponownie rozpoczął romans z Kamilą Parker-Bowl. Tym razem trwał on do 1981 r. 

Swoją przyszłą żoną Dianę Spencer poznał za pośrednictwem jej siostry. W latach 70. spotykał się z Sarą Spencer. 

Lady Diana przyjęła jego oświadczyny 3 lutego 1981 r. Widzieli się jedynie kilkanaście razy. Kobieta była o trzynaście lat młodsza od księcia. 

Królewski ślub odbył się 29 lipca 1981 r. w Katedrze Świętego Pawła w Londynie. Wydarzenie to okrzyknięto ślubem stulecia. 

W podróż poślubną udali się w rejs po Morzu Śródziemnym. 

Związek ten wzbudzał olbrzymie zainteresowanie mediów, szczególnie paparazzi, którzy marzyli o zdjęciu lady Diany. 

Karol z trudem radził sobie z jej popularnością i szczególną sympatią, którą wzbudzała na całym świecie. 

Pierwszy syn pary przyszedł na świat 21 czerwca 1982 r. w St. Mary’s Hospital w Londynie. Diana zdecydowała, że będzie rodzić w szpitalu, a nie w domu. Chłopcu nadano imiona Wilhelm Artur Filip Ludwik. Drugi syn urodził się 15 września 1984 r. w tym samym szpitalu. Chłopca nazwano Henryk Karol Albert Dawid. 

Małżeństwo Karola i Diany nie należało do udanych. Księżna od czasów narzeczeństwa zmagała się z bulimią, którą nasilała się w chwilach stresu. Cierpiała również na depresję poporodową. Świadoma była miłości swojego męża do Kamilli Parker-Bowles. Z czasem sama również wdała się w kilkuletni romans z Jamesem Hewittem. 

Prawdziwa kumulacja napięcia w małżeństwie nastąpiła, kiedy opublikowano książkę biograficzną Diana, Her True Story, napisał ją Andrew Morton. Po czasie wyszło na jaw, że księżna była zaangażowana w powstawanie książki. Publikacja opowiadała o problemach z bulimią i kilku próbach samobójczych Diany, a także o romansie Karola. 

Para zdecydowała się na separację. Ogłoszono ją 9 grudnia 1992 r. Rozwiedli się 28 sierpnia 1996 r. 

Rok wcześnie rozwód wzięli Kamila i Andrzej Parker-Bowles. 

Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 r. w Paryżu. W wypadku zginął również Dodi Fayed, jej ówczesny partner. Książę Karol razem z synami wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych 6 września. 

Małżeństwo z Kamilą Parker-Bowles

Para spotykała się cały czas, jednak publicznie pokazali się dopiero w 1999 r. Z czasem zaczęli wspólnie podróżować i występować na oficjalnych przyjęciach. Swoje zaręczyny ogłosili w 2005 r. Nie mogli wziąć ślubu kościelnego, ponieważ Kamila była po rozwodzie. Dlatego podjęli decyzję o ślubie cywilnym. 

Pierwszą datę ustaloną na 8 kwietnia, jednak w Watykanie odbywał się wtedy pogrzeb papieża Jana Pawła II. Karol reprezentował na nim Wielką Brytanię. Ostatecznie pobrali się 9 kwietnia 2005 r. w ratuszu Windsor Guildhall.

Kamila zyskała prawo do posługiwania się tytułem księżnej Walii. Zdecydowała się jednak używać tytułu księżnej Kornwalii. Chciała w ten sposób uniknąć skojarzeń z lady Dianą. 

Informacje dodatkowe 

Książe Karol interesuje się medycyną alternatywną oraz ekologią. W swoich wystąpieniach często nawiązuje do zmian klimatycznych i potrzeby ograniczenia emisji spalin oraz gazów cieplarnianych. Ma troje rodzeństwa: Annę, Andrzeja i Edwarda. 

Księże jest jednocześnie najdłużej oczekującą na sukcesję następcą tronu i najstarszym następcą w historii Wielkiej Brytanii. 

Jeśli książę Karol obejmie tron po śmierci królowej Elżbiety, to jego żona Kamila nie otrzyma tytułu królowej, ponieważ jest rozwódką. Będzie nazywana księżną małżonką. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

79 + = 82

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution 2.0 Generic license. Autor zdjęcia: Palácio do Planalto. Źródło: https://www.flickr.com/photos/51178866@N04/48948389972/.