codziennie nowe aktualizacje
Rycheza Lotaryńska życiorys
Życiorys i biografia Rychezy Lotaryńskiej
Rycheza Lotaryńska nazywana również Ryksą przyszła na świat ok 993 r., zmarła 21 marca 1063 r. w Brauweiler. Żona Mieszka II, królowa Polski. Matka Kazimierza I Odnowiciela (króla Polski) oraz Gertrudy i drugiej córki o nieznanym imieniu.
Pochodzenie
Przyszła na świat w rodzinie palatyna reńskiego Erendieda Ezzona oraz Matyldy. Jej matka była córką cesarza rzymskiego Ottona II. Miała sześć sióstr i trzech braci. Dorastała w jednym z klasztorów - w Quedlinburgu lub w Gandersheimie. Rodzice zadbali o jej wykształcenie, znała łacinę, potrafiła pisać i czytać.
Królowa Polski
Jej małżeństwo z Mieszkiem II Lambertem miało być przypieczętowaniem pokoju. Decyzję o wydaniu Ryksy za polskiego władcę podjęto czasie zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. Z kolei w czasie zjazdu w Merseburgu w 1013 r. para wzięła ślub.
W 1025 r. otrzymała wraz z mężem polską koronę. Tym samym została pierwszą koronowaną królową Polski.
Po zaledwie sześciu latach od objęcia korony Mieszko został zmuszony do ucieczki z Polski do Czech (1031 r.). Do tej decyzji zmusił go atak brata Bezpryma, który zaatakował wschodnie tereny państwa. Mieszko, który w tym czasie walczył o Łużyce (z cesarzem Konradem) nie był w stanie odeprzeć ataku brata. Rycheza również opuściła Polskę. Wyjechała do Niemiec. Przezornie zabrała ze sobą insygnia królewskie oraz sporą część dóbr.
W Niemczech podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru. Wybrała opactwo benedyktynów w Brauweiler. Przed laty zakon ten wspierany był przez jej rodziców.
Wydała na świat troje dzieci: Kazimierza I Odnowiciela oraz dwie córki.
Była szanowaną osobą - szczególnie Niemcy uważali ją za świątobliwą kobietę. Charakteryzowała ją silna osobowość i świadomość polityczna. Za życia zasłynęła też jako wspomożycielka wielu klasztorów.
Rycheza, mimo wyjazdu z Polski i braku realnej władzy, całe życie tytułowała się królową.
Zmarła 21 marca 1063 r. w zakonie.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autorem wizerunku jest Jan Matejko.
Komentarze