1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Książę Filip życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym monarchą?

Życiorys i biografia księcia Filipa

Filip książę Edynburga (Filip Mountbatten) przyszedł na świat 10 czerwca 1921 r. na Korfu w Grecji. Mąż królowej Elżbiety II. Nosił tytułu: książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwitch oraz Lorda Wielkiego Admirała Marynarki (tytuł ten otrzymał z okazji 90. urodzin). 

Dzieciństwo i młodość

Książe Filip miał królewskie korzenie, pochodził z rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Jego ojcem był książę Andrzej (syn króla Grecji), a matką księżna Alicja Bettenberg. Mimo że pochodził z greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, nie był traktowany jak jej członek. Jego rodzina została wygnana, kiedy był jeszcze dzieckiem. Zamieszkali w Saint-Cloud we Francji. 

Do wygnania doszło w związku z wojskowym przewrotem, który miał miejsce w Grecji 11 września 1922 r. Wojsko rozgoryczone klęską w wojnie grecko-tureckiej doprowadziło do abdykacji króla Konstantyna I. Cała jego rodzina została wygnana, wszystkim odebrano obywatelstwo greckie. 

Wykształcenie 

Filip odebrał solidne wykształcenie. Początkowo uczył się szkole w Paryżu. Następnie wysłano go do brytyjskiej Cheam School. Później ukończył ją również jego syn Karol.

Po ukończeniu szkoły wyjechał do Niemiec, gdzie kształcił się w Schule Schloss Salem. W 1934 r. rozpoczął studia z Gordonstoun w Szkocji. 

W tym czasie jego siostry wyszły za mąż za arystokratów pochodzących z Niemiec. W 1937 r. jedna z sióstr, najbliższa jego sercu Cecylia, zginęła w wypadku lotniczym razem ze swoimi synami. Szesnastoletni Filip bardzo przeżył utratę członka rodziny. 

Zdecydował, że wstąpi do Royal Navy College w Darthmount. Rozpoczął służbę wojskową. Na początku lat 40. przebywał na pokładzie HMS Ramillies na Oceanie Indyjskim, HMS Valiant, gdzie wziął udział między innymi w bitwie o Kretę. W 1942 r. awansował na porucznika. 

Został też jednym z najmłodszych oficerów służących w Royal Navy. 

W czasie wojny był również zastępcą dowódcy HMS Wallace, służył też na niszczycielu HMS Whelp

Po wojnie rozpoczął pracę w Szkole Oficerskiej w Corsham. 

Związek z Elżbietą 

Przyszła królewska para poznała się dzięki hrabiemu Mounthbattenowi, który poprosił Filipa, aby ten zajął się królewskimi córkami, kiedy te odwiedzały Akademię Marynarki w Dartmouth.

Bardzo szybko zbliżyli się do siebie z Elżbietą. Mimo że jej rodzice nie zaakceptowali tego związku, para doprowadziła do zaręczyn (1946 r.). Decyzją króla Jerzego VI para musiała czekać ze ślubem, aż Elżbieta osiągnie wiek 21 lat.

Pobrali się 20 listopada 1947 r. w opactwie westminsterskim. Filip otrzymał tytuły księcia Edynburga, hrabiego Marioneth, barona Greenwich. 

Młode małżeństwo zamieszkało w Clarence House w Londynie. 

Po ślubie Filip wrócił do pracy w marynarce na Malcie. 

W czasie kiedy król Jerzy VI podupadał na zdrowiu, coraz więcej obowiązków powierzano jego córce Elżbiecie. W związku z tym młode małżeństwo dużo podróżowało. Odwiedzili między innymi Kanadę (1951 r.), kraje Wspólnoty Narodów (1952 r.). Kiedy przebywali w Kenii, dotarła do nich wiadomość o śmierci króla Jerzego VI (6 lutego 1952 r.).

Ojciec

Ojciec czworga dzieci: Karola, Anny. Andrzeja i Edwarda. Jego najstarszy syn, książę Karol, przyszedł na świat 14 listopada 1948 r. 

Małżonek królowej

Obowiązkiem księcia Filipa było wspieranie i towarzyszenie królowej w czasie jej oficjalnych wystąpień w kraju i w podróżach zagranicznych. 

Przerwaną podróż po krajach Wspólnoty królewska para powtórzyła na przełomie 1953-1954 r. 

Z kolei w 1956 i 1957 r. książę Filip wyruszył w podróż dookoła świata. Pływał jachtem HMY Britannia

31 sierpnia 1997 r., kiedy zmarła księżna Diana, Filip i Elżbieta wraz z wnukami przebywali na wakacjach. 

Książę wspierał działalność dobroczynną. Patronował ponad 800 organizacjom. 

Książę zdecydował się wycofać z życia publicznego 4 maja 2017 r. Decyzja ta była motywowana pogarszającym się stanem zdrowia i coraz częstszymi wizytami w szpitalach. 

Kilka miesięcy później, bo 20 listopada 2017 r., królewska para obchodziła 70. lecie ślubu. 

Z księciem Filipem jest związanych kilka skandali. W tym między innymi ten dotyczący małżeństwa jego syna. Miał naciskać na księcia Karola, aby ten poślubił lady Dianę (rok 1981). A w późniejszych latach razem z królową mieli przekonywać ich do trwania w małżeństwie. 

Pasje

W młodości z zamiłowaniem uczył się żeglować, jeździć na nartach wodnych i latać helikopterem (spędził w powietrzu prawie sześć tysięcy godzin). Chętnie grał również w polo. 

Zbierał kreskówki. Sam również próbował swoich artystycznych sił i malował obrazy. 

Śmierć

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 w zamku Windsor roku w wieku 99 lat. Książę w czerwcu obchodziłby 100 lat.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 67 = 71

Komentarze

  1. Książę Filip nie zmuszał Karola, by ożenił się z Dianą. On tylko kazał mu ZDECYDOWAĆ SIĘ na coś- albo na ślub, albo na rozstanie.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor zdjęcia: Paliano.