1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krystyna Rokiczanka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym monarchą?

Życiorys i biografia Krystyny Rokiczanki

Krystyna Rokiczanka przyszła na świat przed rokiem 1330 w Pradze, zmarła po 1365 r. Żona Kazimierza Wielkiego króla Polski. Była niższego stanu niż władca Polski, wywodziła się z mieszczaństwa. 

Fakty z życia 

Informacje o życiu Krystyny Rokiczanki zawarto m.in. w Spominkach o Ciołkach źródle z XV w. 

Jej wuj pełnił funkcję wójta Pragi. Pierwszym mężem Krystyny był mieszczanin Mikulasz z Rokuczan (syn wpływowego w Pradze Menharta).  Zmarł on w 1346 r. Wdowie pozostawił spory majątek oraz wysoką pozycję na praskim dworze. Krystyna poznała władcę Polski 10 lat po śmierci swojego pierwszego męża. Spotkali się w Pradze. Bogata i wykształcona Krystyna szybko oczarowała Kazimierza. 

Możliwe, że pomysłodawcą małżeństwa polskiego króla z czeską mieszczanką był cesarz Karol IV. Krystyna miała z nim korespondować w 1357 r. Małżeństwo to miało przynieść sporo korzyści Andegawenom i tym samym skomplikować sytuację króla Polski.

Po zaręczynach Krystyna wyjechała do Krakowa by tam poślubić Kazimierza. 

W tym czasie Kazimierz musiał oddalić swoją prawowitą małżonkę Adelajdę Heską. Kobieta świadoma bigamicznego charakteru postępowań Kazimierza Wielkiego zgłosiła sprawę do kurii papieskiej oraz zainteresowała nią władców europejskich. 

Związek Rokiczanki z Kazimierzem nie należał do udanych. Według kronik Jana Długosza kobietę odsunięto od władcy już kilka miesięcy po ślubie. Powodem miało być odkrycie, że ta cierpi na świerzb i łysieje. 

Krystyna Rokiczanka przebywała w Polsce do 1365 r. Jeszcze przed jej odesłaniem władca Polski poślubił Jadwigę Żagańską. 

Dodatkowe informacje 

Jej postać stała się jedną z bohaterek powieści Król chłopów autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego. 

Nigdy nie została koronowana, mimo to w listach do cesarza Karola IV nazywała siebie królową. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 89 = 91

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła