codziennie nowe aktualizacje
Krystyna Rokiczanka życiorys
Życiorys i biografia Krystyny Rokiczanki
Krystyna Rokiczanka przyszła na świat przed rokiem 1330 w Pradze, zmarła po 1365 r. Żona Kazimierza Wielkiego króla Polski. Była niższego stanu niż władca Polski, wywodziła się z mieszczaństwa.
Fakty z życia
Informacje o życiu Krystyny Rokiczanki zawarto m.in. w Spominkach o Ciołkach źródle z XV w.
Jej wuj pełnił funkcję wójta Pragi. Pierwszym mężem Krystyny był mieszczanin Mikulasz z Rokuczan (syn wpływowego w Pradze Menharta). Zmarł on w 1346 r. Wdowie pozostawił spory majątek oraz wysoką pozycję na praskim dworze. Krystyna poznała władcę Polski 10 lat po śmierci swojego pierwszego męża. Spotkali się w Pradze. Bogata i wykształcona Krystyna szybko oczarowała Kazimierza.
Możliwe, że pomysłodawcą małżeństwa polskiego króla z czeską mieszczanką był cesarz Karol IV. Krystyna miała z nim korespondować w 1357 r. Małżeństwo to miało przynieść sporo korzyści Andegawenom i tym samym skomplikować sytuację króla Polski.
Po zaręczynach Krystyna wyjechała do Krakowa by tam poślubić Kazimierza.
W tym czasie Kazimierz musiał oddalić swoją prawowitą małżonkę Adelajdę Heską. Kobieta świadoma bigamicznego charakteru postępowań Kazimierza Wielkiego zgłosiła sprawę do kurii papieskiej oraz zainteresowała nią władców europejskich.
Związek Rokiczanki z Kazimierzem nie należał do udanych. Według kronik Jana Długosza kobietę odsunięto od władcy już kilka miesięcy po ślubie. Powodem miało być odkrycie, że ta cierpi na świerzb i łysieje.
Krystyna Rokiczanka przebywała w Polsce do 1365 r. Jeszcze przed jej odesłaniem władca Polski poślubił Jadwigę Żagańską.
Dodatkowe informacje
Jej postać stała się jedną z bohaterek powieści Król chłopów autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Nigdy nie została koronowana, mimo to w listach do cesarza Karola IV nazywała siebie królową.
Komentarze