1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Diana życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym monarchą?

Życiorys i biografia Diany

Diana Frances Mountbatten-Windsor przyszła na świat 1 lipca 1961 r. w Sandringham, zmarła 31 sierpnia 1997 r. w Paryżu. Przed ślubem z księciem Karolem Windsorem nosiła nazwisko Spencer. Księżna Walii. Matka Wilhelma (księcia Cambridge) i Henryka (księcia Sussexu). W 1996 r. jej małżeństwo rozpadło się. Była znaną i medianą osobą. 

Diana nazywana jest Królową ludzkich serc, Księżną ludu

Dzieciństwo i młodość 

Córka Edwarda Johna Spencera (wicehrabia Althorp) i Frances Shand Kydd. Urodziła się jako czwarte dziecko w rodzinie. 

Jej matką była Frances (1936–2004), ówczesna hrabina Althorp, córka 4. barona Fermoy i Ruth, baronowej Fermoy.

Została ochrzczona 30 sierpnia 1961 r. Trzy lata po jej narodzinach na świat przyszedł długo wyczekiwany męski potomek Charles Edward Maurice Spencer. 

Dorastała w posiadłości Park House. W dzieciństwie była świadkiem wielu sprzeczek pomiędzy rodzicami. Ostatecznie Frances zdecydowała się na rozwód. W 1969 r. opiekę nad dziećmi przejął ojciec. Dianą i młodszym bratem zajmowały się nianie, jedną z nich była Mary Clarke. To ją dzieci polubiły najbardziej. 

Uczyła się w Riddlesworth Hall Preparatory School. Następnie rozpoczęła edukację w szkole dla dziewcząt West Heath School. Z powodu niezdania egzaminów nie udało jej się ukończyć szkoły. Miała kiepskie wyniki w nauce. 

W tym czasie jej ojciec ponownie wziął ślub – z Raine Spencer. Diana nie chciała mieszkać z macochą, dlatego ojciec wysłał ją do Londynu, gdzie objęła stanowisko opiekunki w rodzinie Whitakerów. Spędziła tam zaledwie trzy miesiące, następnie przeniosła się do matki. 

Kiedy w 1979 r. otrzymała spadek po prababce, mogła pozwolić sobie na kupno apartamentu. Zamieszkała w nim z kilkoma przyjaciółkami. Znalazła pracę w przedszkolu. 

Znajomość z Karolem, księciem Walii

Karol spotykał się z siostrą Diany, Sarą. To dzięki niej w 1977 r. zostali sobie przedstawieni. Z czasem ich relację się ochłodziły, a książę Karol zaczął okazywać większe zainteresowanie Dianie. Zaprosił ją na przyjęcie z okazji swoich 30. urodzin. 

Książę Karol po ukończeniu 30 lat i śmierci bliskiego mu wuja Ludwika Mounthbattena rozpoczął poszukiwania żony. Oświadczył się Lady Dianie 6 lutego 1981 r. 

Ich ślub odbył się 29 lipca 1981 r. w Katedrze św. Pawła w Londynie. Był on transmitowany w telewizji na całym świecie. 

Już w czasie narzeczeństwa Diana zachorowała na bulimię. 

Małżeństwo

W podróż poślubną udali się w rejs po Morzu Śródziemnym. Diana zaszła w ciążę. Zamieszkała w posiadłości Highgrove. 

Wilhelm (William) przyszedł na świat 21 czerwca 1982 w Szpitalu Św. Marii. Poród trwał szesnaście godzin. Decyzją księżnej Diany dziecko towarzyszyło jej i mężowi w czasie oficjalnej podróży do Australii i Nowej Zelandii w 1983 r. Kilka miesięcy później udali się również do Kanady. 

Ich drugi syn Harry przyszedł na świat 15 września 1984 r. 

Księżna Diana już od czasów narzeczeństwa walczyła z ogromnym zainteresowaniem mediów i rosnącą natarczywością paparazzi. 

Swoją pierwszą samodzielną podróż odbyła w 1984 r. do Norwegii. Rok później razem z księciem Karolem udali się do USA, aby spotkać się z prezydentem Reganem. W latach 1982-1992 r. odbyli jeszcze wiele oficjalnych podróży, w tym do Indii. 

Ich małżeństwo naznaczone było obecnością Kamili Parker-Bowles, która była pierwszą i największą miłością Karola. Para miała w młodości romans, który zakończył ślub Kamili z Andrew Parker-Bowlesem. 

W czasie małżeństwa Diana wielokrotnie zmagała się z miłością Karola do Kamili, ten nosił jej zdjęcia w notatniku, chętnie zakładał podarowane przez nią spinki do mankietów. Para deklarowała, że łączą je jedynie więzi przyjacielskie. 

W 1985 r. kryzys w ich małżeństwie nasilił się. Karol ponownie rozpoczął romans z Kamilą. 

W tym czasie Diana również wdała się w liczne romanse. Najprawdopodobniej jej pierwszym kochankiem był James Hewitt. 

O bulimii, próbach samobójczych i romansie Karola opinia publiczna dowiedziała się z pierwszej biografii Lady Diany. Ukazała się ona 16 czerwca 1992 r. Jej autorem jest Andrew Morton. Według nieoficjalnych źródeł Diana brała udział w powstawaniu książki.  

W sierpniu 1992 r. prasa ujawniła nagranie rozmów Diany z jej kochankiem Jamesem Gilbeyem. 

W związku z tymi skandalami Karol i Diana zdecydowali się na oficjalną separację. Ogłoszono ją 9 grudnia 1992 r. Rozwiedli się po czterech latach. Diana zachowała tytuł księżnej Walii. 

Działalność po rozwodzie

Po rozwodzie Diana nadal odbywała oficjalne podróże. Odwiedziła między innymi Grecję, Francję, czy RPA. Była zaangażowana w działalność wielu organizacji dobroczynnych. Zasłynęła ze swoich częstych wizyt w szpitalach i czułych gestów, które kierowała w stronę pacjentów. Odwiedziła także pacjentów chorych na AIDS w szpitalu w Notting Hill. 

Była zaangażowana w kampanię przeciwko minom, którą prowadził Brytyjski Czerwony Krzyż. W Angoli przeszła przez trasę wyznaczoną na zaminowanym polu. Dzięki zainteresowaniu prasy jej udziałem w kampanii, nagłośniono sprawę. 

W 1997 r. Diana spotkała się z Matką Teresą z Kalkuty. 

Media na bieżąco śledziły nie tylko jej działalność charytatywną, ale przede wszystkim życie prywatne. Na bieżąco donoszono o nowych partnerach księżnej. 

Śmierć

W lipcu wyjechała na wakacje do posiadłości Mohameda Al-Fayed, która mieściła się we Francji. Tam dołączył do niej Dodi Al-Fayed. Prasa zaczęła spekulować na temat ich romansu. 31 sierpnia 1997 r. Diana i Dodi uciekali przed paparazzi. Samochód, którym jechali razem z kierowcą i ochroniarzem, uderzył w jeden z filarów tunelu Alma. 

Diana zmarła na skutek powypadkowych obrażeń w szpitalu La Pitié-Salpêtriére w Paryżu. 

Po śmierci

Żałoba po śmierci księżnej Diany objęła cały świat. Pod Pałacem Buckingham i Kensington składano tysiące kwiatów, laurek, maskotek. Do rezydencji, z którymi była związana przesłano ponad pół miliona listów kondolencyjnych. 

Pod naciskiem opinii publicznej zdecydowano się odstąpić od tradycji i uhonorowano ją poprzez opuszczenie flagi na maszcie Pałacu Buckingham. 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w opactwie westminsterskim 6 września 1997 r.  Transmitowano je w telewizji. 

W prywatnych uroczystościach wzięło udział jedynie 10 osób. Dianę pochowano w Althorp. 

Upamiętnienie 

Księżna doczekała się wielu pomników. Za miejsce jej pamięci uznaje się również pomnik nazwany Płomieniem wolności, który znajduje się nad tunelem Alma. 

Jej pamięć uczczono w 2007 r. poprzez organizację w 10 rocznicę jej śmierci Koncertu dla Diany na Stadionie Wembley. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 5

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie reative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license. Autorem zdjęcia jest: John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com from Laurel Maryland, USA. Źródło: BEST ALL-TIME DIANA!