1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Katarzyna Howard życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym monarchą?

Życiorys i biografia Katarzyny Howard

Katarzyna Howard przyszła na świat w 1523 lub 1524 r., zmarła 13 lutego 1542 r. w Tower of London. Była piątą żoną Henryka VIII (władcy Anglii i Irlandii). Ścięta za cudzołóstwo.  

Dzieciństwo i młodość 

Wywodziła się z angielskiej szlachty. Jej ojciec Edmund Howard, mimo że należał do angielskiej arystokracji, nie był majętny. Był synem drugiego księcia Norfolk. Matka Katarzyny Joyce Culpeper przed ślubem z Howardem miała męża oraz piętkę dzieci. Kobieta była krewną Anny Boleyn. Od 1531 r. Edmund Howard pracował jako komendant w Calais. Posadę tę otrzymał dzięki wstawiennictwu Anny Boleyn. 

Po śmierci matki, Katarzyna została odesłana do Agnieszki Howard - ciotecznej babki. Miała wtedy 10 lat. Tam miała odebrać wykształcenie. Niestety opiekunka zaniedbała ją, często wyjeżdżając na dwór i zapominając o kontroli nad Katarzyną i innymi dziećmi przebywającymi w jej posiadłościach. 

Katarzyna zamiast koncentrować się na nauce czytania i pisania wolała flirtować. Romansowała między innymi z nauczycielem muzyki Henrykiem Mannoksem czy zarządcą posiadłości Francisem Derehamem. Szczególnie poważne uczucie łączyło ją z Derehamem, którego nazywała swoim mężem. Związek zakończył się w 1539 r. pod wpływem nacisku księżnej. 

Na królewskim dworze

Dzięki protekcji wuja w 1539 r. dołączyła do grona dam dworu Anny z Kleve. Szybko zainteresował się nią sam król. 

Katarzyna poślubiła Henryka VIII 28 lipca 1540 r. Henryk był dużo starszy od Katarzyny, w czasie ich ślubu cierpiał już na otyłość. Być może dlatego jej uwaga szybko skierowała się w stronę Thomasa Culpepera. Już w 1541 r. miała nawiązać się jej znajomość z królewskim dworzaninem. Para niezbyt uważnie dbała o zachowanie swojego związku w tajemnicy. Spotykali się nawet w czasie królewskich podróży. 

Katarzyna chcąc ukryć swoje występki z przeszłości, obsadzała na państwowych stanowiskach swoich kochanków. I tak Francis Dereham został jej sekretarzem, a Henryk Mannox nadwornym muzykiem. 

Kiedy pogłoski o cudzołóstwie królowej dotarły do arcybiskupa Tomasza Cranmera, ten natychmiast udał się do króla. Początkowo Henryk nie chciał w nie uwierzyć. Rozkazał jednak sprawdzenie królowej. W tym czasie zdradę królowej traktowano jak zdradę stanu. 

Śmierć

Katarzynę uwięziono w jej komnatach i poddano wielu przesłuchaniom. W tym czasie kobieta pisała listy miłosne do Culpepera. Jeden z nich trafił w ręce króla.  Był to niezbity dowód na zdradę królowej. 

Królowa trafiła do celi w opactwie Syon Abbey Middlesex zimą 1541 r. Następnie przewieziono ją do Tower of London. Straciła tytuł królowej. Najpierw na śmierć skazano jej kochanka, ścięto go 10 grudnia 1541 r. oraz jej wcześniejszego partnera. Derham zginął przez powieszenie, następnie jego ciało zostało poćwiartowane. Większość członków rodziny królowej trafiła do więzień. 

Katarzyna została ścięta toporem 13 lutego 1542 r. Przed śmiercią prosiła o łaskę dla swoich krewnych. Była spokojna i blada. Pochowano ją w bezimiennym grobie na terenie zamku Tower of London. W tym samym miejscu spoczęła również Anna Boleyn.  

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor wizerunku: Hans Holbein (młodszy). Źródło: http://www.royalcollection.org.uk/collection/422293/portrait-of-a-lady-perhaps-katherine-howard-1520-1542