1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jolanta Kwaśniewska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Jolanty Kwaśniewskiej

Jolanta Kwaśniewska była pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995–2005, jest małżonką prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Urodziła się 3 czerwca 1955 roku w Gdańsku.

Wykształcenie

W 1979 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a jeszcze w tym samym roku starała się dostać na aplikację sędziowską.

Młodość

W 1979 roku wyszła za mąż za przyszłego prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego, a dwa lata później urodziła córkę, Olę. Trzy lata później rozpoczęła pracę zawodową w międzynarodowej firmie zajmującej się produkcją sztucznej biżuterii. Następnie zdecydowała się na rozpoczęcie własnej działalności i została współwłaścicielką agencji nieruchomości Royal Wilanów, którą zajmowała się z przerwą na okres, kiedy jej mąż sprawował urząd prezydenta.

Pierwsza dama

23 grudnia 1995 roku Jolanta Kwaśniewska oficjalnie została pierwszą damą Rzeczypospolitej. Jako małżonka prezydenta kraju towarzyszyła mu w oficjalnych wizytacjach, spotkaniach i przemówieniach. Aleksander mógł liczyć na wsparcie zawsze eleganckiej i elokwentnej małżonki. Jolanta uchodziła za ikonę stylu i uosobienie klasy, a swoją obecnością zawsze ocieplała wizerunek męża. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w maju 2020 roku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Kwaśniewska została uznana za najlepszą pierwszą damę, pokonując żonę aktualnego prezydenta, Agatę Kornhauser-Dudę, i zdobywając ponad dwukrotnie więcej głosów.

Działalność społeczna i charytatywna

Jolanta zawsze chętnie patronowała organizacjom i akcjom charytatywnym. Założyła fundację charytatywną Porozumienie bez barier. Jej zadaniem jest wyrównanie szans życiowych ludzi pokrzywdzonych i niepełnosprawnych. Wraz z mężem utworzyła Fundusz Pomocy Młodym Talentom. Kwaśniewska jest także członkinią rady honorowej International Centre for Missing and Exploited Children oraz członkinią rady Suzanne Mubarak Women’s International Peace Movement.

Obecność w mediach

Po zakończeniu prezydentury męża Jolanta nie zniknęła z mediów. Uznana przez Polaków za autorytet w kwestii stylu i zasad savoir vivre często wypowiadała się na tematy z tym związane w telewizji, prasie i wywiadach radiowych. W 2006 roku była ekspertką w programie Lekcja stylu, natomiast jesienią została prowadzącą. Razem z córką Aleksandrą prowadziła program Matki i córki, czyli rodzinny galimatias.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − = 17

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Platforma Obywatelska RP.