1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Michelle Obama życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Michelle Obamy

Michelle Obama jest amerykańską prawniczką i pierwszą damą Stanów Zjednoczonych w latach 2009–2017. Urodziła się 17 stycznia 1964 roku w Chicago.

Wykształcenie

W 1985 roku ukończyła naukę w Princeton z tytułem Bachelor of Arts i rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda.

Kariera

Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w kancelarii prawniczej, gdzie poznała Baracka Obamę - swojego przyszłego męża. W 1993 roku założyła chicagowski oddział Public Allies – programu szkoleniowego dla młodzieży, gdzie do 1996 roku pełniła funkcję dyrektora wykonawczego. W 1995 roku, gdy Barack rozpoczął swoją pierwszą kampanię polityczną o stanowisko senatora stanowego Michelle początkowo była przeciwna, ale ostatecznie aktywnie włączyła się w jego działania. Wówczas pracowała jako asystentka burmistrza Chicago. W 2002 roku była dyrektorem wykonawczym ds. Społeczności i spraw zewnętrznych na University of Chicago. Kolejna kampania, tym razem o miejsce w Senacie, odbyła się w 2004 roku i po zdobyciu mandatu, Barack przeniósł się do Waszyngtonu, a Michelle została w Chicago. W 2005 roku została wiceprezesem ds. Społeczności i spraw zewnętrznych na University Medical Center w Chicago. Ze stanowiska na uniwersytecie zrezygnowała w 2007 roku, kiedy jej mąż ogłosił swoją kandydaturę na nominację prezydencką. Decyzja ta spowodowana była chęcią aktywnego udziału w kampanii prezydenckiej.

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych

4 listopada 2008 roku Barack Obama został wybrany 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych, a Michelle stała się tym samym pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Tytuł ten nosiła do 2017 roku. Przez ten okres kobieta prowadziła wiele aktywności społecznych, angażując się, między innymi kampanię propagującą powszechny dostęp do opieki zdrowotnej. Przez lata swojego urzędowania promowała zdrowy styl życia i walkę z otyłością. Prowadziła też kampanie o równe prawa dla wszystkich obywateli - walczyła o prawa kobiet, prawa osób czarnoskórych i osób ze środowiska LGBT. Michelle bardzo szybko stała się jedną z najbardziej lubianych pierwszych dam w historii. Otwartość i szczerość przyniosły jej niezwykłą popularność i sympatię obywateli. Chętnie pojawiała się w programach telewizyjnych i udzielała wywiadów. Wyróżniała się także swoim nienagannym gustem w kwestii ubioru, często dyktując trendy w amerykańskiej modzie. Przez końcem kadencji Baracka, Michelle pojawiła się na okładce amerykańskiego wydania magazynu Vogue.

Życie prywatne

W 1992 roku wyszła za mąż za Baracka Obamę. Znane małżeństwo uchodzi za jedno z najbardziej zgodnych i sympatycznych w Ameryce. Wspólnie mają dwie córki: Malię i Sashę. W 2018 roku Michelle poinformowała, że obie dziewczynki zostały poczęte dzięki procedurze in vitro.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 69 = 70

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Gage Skidmore.