1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jill Biden życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Jill Biden

Jill Biden jest amerykańską pedagog i najprawdopodobniej od stycznia 2021 roku będzie pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Urodziła się 5 czerwca 1951 roku w Hammonto.

Wykształcenie i zawód

Biden długo pracowała jako nauczycielka języka angielskiego, od 1993 do 2008 roku była wykładowcą języka angielskiego na Delaware Technical Community College. Obroniła dwa tytuły magistra, a także doktorat na Uniwersytecie Delaware. 

Młodość

W 1970 roku poślubiła Billa Stevensona. Wraz z mężem postanowili studiować na University of Delaware. Aby zarobić pieniądze na utrzymanie podczas studiów Jill zaczęła pracować jako modelka. Rozwijając swoją karierę w modelingu, była zmuszona na rok zrezygnować z nauki. Roczna przerwa nie przeszkodziła jej jednak w ukończeniu studiów w 1975 roku. W tym samym roku Jill rozwiodła się z Stevensonem. Po ukończeniu studiów dostała pracę jako nauczycielka angielskiego. W 1975 roku poznała swojego przyszłego męża, Joe Bidena. Zostali umówieni na randkę w ciemno, a Jill już wtedy wiedziała, że z tym mężczyzną chce dzielić resztę życia. Dwa lata później byli już po ślubie. Decyzja poślubienia Bidena nie była prosta dla młodej kobiety, decydując się bowiem na zostanie jego żoną przyjmowała również na siebie obowiązek wychowywania jego dwóch synów z pierwszego małżeństwa. Pierwsza żona senatora Bidena zginęła bowiem wraz z ich córeczką w wypadku samochodowym.

Kolejne studia Jill ukończyła w 1981 roku. W tym samym roku na świat przyszła córka Bidenów, Ashley. Po jej narodzinach kobieta postanowiła oddać się wychowaniu dzieci i przerwała karierę zawodową na dwa lata. Po powrocie do pracy uczyła historii dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i języka angielskiego w szpitalu psychiatrycznym. W 1993 roku została wykładowcą na Delaware Technical Community College, a pracę tę kontynuowała aż do 2008 roku.

Druga dama

Jill nie była entuzjastką pomysłu męża o zostaniu prezydentem Stanów Zjednoczonych w wyborach w 2004 roku. Głośno stało się o niej, gdy, aby zamanifestować swoje stanowisko w tej sprawie, przyszła na spotkanie dotyczące wyborów w kostiumie kąpielowym z napisem „nie”. Szybko jednak zmieniła zdanie i po przegranej Joe z George'em W. Bushem sama zachęcała męża, aby wziął udział w kolejnych wyborach. W 2008 roku zaangażowała się w pomoc w prowadzeniu kampanii wyborczej Bidena. Po wyborach prezydenckich w 2008 roku Joe Biden został wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, a Jill – drugą damą. Jill nie zrezygnowała jednak z pracy zawodowej i w latach 2009–2017 nadal pracowała na uczelni, zostając pierwszą w historii USA drugą damą, która miała płatną pracę. Była to sytuacja wyjątkowa dlatego, że w Stanach Zjednoczonych ani pierwsza, ani druga dama nie otrzymują wynagrodzenia. Rząd gwarantuje im z pieniędzy podatników służbowe podróże i ochronę osobistą, a w przypadku pierwszej damy także mieszkanie w postaci Białego Domu. Biden przez te wszystkie lata starała się pogodzić obowiązki związane z jej codzienną pracą zawodową z rolą drugiej damy i nawet podczas podróży służbowych zabierała ze sobą prace uczniów. W 2012 roku rozpoczęła swoją drugą kadencję jako druga dama Stanów Zjednoczonych, która zakończyła się w 2017 roku.

Działalność charytatywna

Żona Joe Bidena prowadzi działalność charytatywną. Jest między innymi prezeską organizacji non-profit Biden Breast Health Initiative zapewniającej bezpłatne programy dotyczące zdrowia piersi, prowadzone, między innymi, na terenie szkół. Angażuje się też w programy mające na celu wsparcie najmłodszych. W 2007 roku została współautorką programu Book Buddies, zapewniającego książki dzieciom pochodzącym z ubogich rodzin. W 2017 roku wraz z mężem założyli fundację Biden Foundation, której celem było, między innymi, zapobieganie przemocy wobec kobiet, zagwarantowanie przestrzegania praw osób LGBTQ oraz wspieranie rodzin wojskowych.

Pierwsza dama

Jill od samego początku entuzjastycznie odniosła się do możliwego startu męża w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Aby wspomóc swojego Joe'ego w kampanii prezydenckiej Jill po raz pierwszy od 1981 roku wzięła urlop na uczelni na semestr wiosenny 2020 roku. Kobieta już wtedy zapowiedziała, że jeśli jej mąż zostanie prezydentem, a ona sama pierwszą damą, nie zmieni to nic w kontynuacji jej pracy zawodowej. Gdyby rzeczywiście tak się stało, Jill Biden zostałaby pierwszą w historii pierwszą damą, którą miałaby płatną pracę poza murami Białego Domu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

69 + = 70

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: marcn.