1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Agata Kornhauser-Duda życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Agaty Kornhauser-Dudy

Agata Kornhauser-Duda od 2015 roku jest pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej. Urodziła się 2 kwietnia 1972 roku w Krakowie.

Rodzina

Agata Kornhauser-Duda jest córką znanego poety, prozaika i krytyka literackiego, Juliana Kornhausera oraz Alicji Kornhauser, nauczycielki języka polskiego. To właśnie po matce pierwsza dama zyskała pasję do nauczania. Agata ma młodszego brata, Jakuba Kornhausera, który jest literaturoznawcą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczem i poetą.

W 1994 roku wyszła za mąż za Andrzeja Dudę, a już rok po ślubie parze urodziła się córka, Kinga.

Wykształcenie

Pierwsza dama ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 1998 roku uczyła języka niemieckiego w jednej z najbardziej prestiżowych szkół średnich w Krakowie. W związku z wygraną męża w wyborach prezydenckich w 2015 roku zrezygnowała z pracy nauczycielki, by poświęcić się obowiązkom pierwszej damy.

Pierwsza dama

Agata Duda została oficjalnie pierwszą damą Polski 6 sierpnia 2015 roku, ale już podczas kampanii prezydenckiej towarzyszyła mężowi w spotkaniach i przemówieniach. Przyszły prezydent Polski mógł liczyć na wsparcie zawsze eleganckiej i elokwentnej małżonki, a jej obecność bardzo ocieplała jego wizerunek. Agata Duda słynie ze znakomitego stylu, a jej stylizacje bardzo często doceniane są przez największych znawców mody. Pierwsza dama wspiera rodzimych projektantów i nie boi się eksperymentować z odważnymi kolorami i krojami. Niedawno nawet amerykański magazyn „Independent” docenił inspirujący i kobiecy styl żony polskiego prezydenta. Na co dzień pierwsza dama uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, na których często wygłasza przemówienia. Małżonka prezydenta bardzo chętnie odwiedza szkoły w całym kraju, biorąc udział w uroczystościach, projektach edukacyjnych i warsztatach. Uświadamia młodych ludzi o konieczności zaangażowania społecznego. Bardzo często bierze również udział w akcjach charytatywnych. Agata wspiera męża podczas oficjalnych spotkań i wizyt, godnie reprezentując nasz kraj.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

82 + = 91

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Autor to Michał Józefaciuk.