1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Danuta Wałęsa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Danuty Wałęsy

Danuta Wałęsa była pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995, jest małżonką prezydenta RP Lecha Wałęsy. Urodziła się 25 lutego 1949 roku w Kolonii Krypy.

Młodość i małżeństwo

W 1968 przeniosła się do Gdańska, gdzie początkowo mieszkała u rodziny i pracowała w kwiaciarni. Tam poznała swojego przyszłego męża, Lecha Wałęsę, za którego wyszła rok później. Para doczekała się ośmiorga dzieci, które podczas licznych wyjazdów związanych z działalnością polityczną męża, wychowywała głównie Danuta. Podział ról w małżeństwie Wałęsów był tak mocny, że podobno były prezydent nigdy nie zmienił pieluchy żadnemu ze swoich dzieci. Działalność opozycyjna w latach 80-tych odcisnęła wielkie piętno na małżeństwie i relacjach rodzicielskich. Danuta od początku działalności męża stroniła od pokazywania się publicznie. Przez wiele lat pozostawała w cieniu Lecha. 10 grudnia 1983 roku w Oslo odebrała w imieniu męża Pokojową Nagrodę Nobla, któremu ówczesne władze odmówiły wydania paszportu. Danuta zawsze broniła imienia męża zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i oficjalnych i państwowych.

Pierwsza dama Rzeczypospolitej

W grudniu 1990 roku Danuta Wałęsa została pierwszą damą po wyborze jej męża na prezydenta III Rzeczypospolitej Polskiej. Przez wiele lat kobieta pozostawała w cieniu słynnego małżonka. Nawet jako pierwsza dama Wałęsa rzadko pojawiała się publicznie.Towarzyszyła mężowi w oficjalnych wizytach, poznając najważniejsze międzynarodowe osobistości. Podczas kadencji Lecha Wałęsy patronowała honorowo Fundacji Sprawni Inaczej. Obejmowała również funkcję honorowego prezesa gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury. Gdy Lech przegrał wybory na prezydenta w 1995 roku Danuta wróciła do Gdańska.

Autobiografia i wyznania

W 2011 roku ukazała się jej książka Danuty Wałęsy zatytułowana Marzenia i tajemnice. Publikacja okazała się wielkim sukcesem medialnym i wywołała wiele kontrowersji. Książka opisuje życie autorki i zawiera dotąd niepublikowane wspomnienia, fakty i kulisy jej małżeństwa. Sprzedaż książki w ciągu kilku miesięcy przekroczyła 300 tys. egzemplarzy. W 2012 roku autorka otrzymała za nią wyróżnienie Supergwarancja Kultury Wydarzenie Roku przyznane przez redakcję TVP Kultura. Gdy została laureatką Wiktora w kategorii odkrycie telewizyjne roku przyznała, że książka sprawiła, że wreszcie wyszła z cienia męża i jest szczęśliwa, że została zauważona. Publikacja nie spodobała się jednak mężowi autorki, który na jej łamach wielokrotnie był krytykowany.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

51 − 47 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sławek.