1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Charles Dickens życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Charlesa Dickensa

Charles Dickens to angielski pisarz uznawany za jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy epoki wiktoriańskiej. Urodził się 7 lutego 1812 roku w Landport. Tworzył również pod pseudonimem Boz. Autor Olivera Twista oraz Opowieści wigilijnej.

Lata młodości

Pochodził z wielodzietnej rodziny. Ojciec jego był urzędnikiem admiralicji, który został aresztowany za niespłacanie długów. Charles zmuszony był rzucić szkołę i rozpocząć pracę w fabryce, aby pomóc w utrzymaniu rodziny. W wieku 20 lat pracował jako sprawozdawca parlamentarny oraz redaktor w czasopismach. Redaktorem różnych gazet był jeszcze przez 20 lat.

Życie prywatne

Pisarz był w związku małżeńskim z Catherine Hogarth. Para miała dziesięcioro dzieci. Przez wiele lat jego małżeństwo było nieudane. W końcu ogłosił, że jest z żoną w separacji. Kobieta została potraktowana przez męża okrutnie – wyrzucił ją z domu i odebrał jej dzieci. Jeszcze przed separacją wdał się w romans z 18-letnią aktorką, Ellen Ternan. Ich romans trwał 13 lat.

Jego pasją były podróże. Dwukrotnie odwiedził Stany Zjednoczone. Relacje z podróży zapisywał w notatniku, który wykorzystał w swojej twórczości.

Twórczość

Debiutował powieścią Klub Pickwicka, która ukazała się w odcinkach w latach 1836–1837. Kolejno spod jego pióra wyszła powieść Oliver Twist, która osiągnęła olbrzymią popularność i cieszy się zainteresowaniem do dziś. Głównym bohaterem jest tytułowy Oliver Twist, który przebywa w sierocińcu wraz z innymi dziećmi. Pisarz ukazuje sierociniec jako okrutne miejsce, w którym panuje głód, a dzieci są nieludzko traktowane. Nawet najmniejsze nieposłuszeństwo grozi wyrzuceniem na ulice. Taki los spotyka chłopca, który od tej pory musi radzić sobie sam. Wpada przez to w liczne tarapaty i przeżywa niezapomniane przygody. Książka doczekała się kilku ekranizacji filmowych.

W twórczość Charlesa Dickensa ważną rolę odgrywa Opowieść Wigilijna. Pisarz pokazuje czytelnikom przemianę Ebenezera Scrooge’a, który nie lubi Świąt Bożego Narodzenie i ludzi. Jest skąpy i obojętny na krzywdy innych. Bohater zmienia się dzięki nawiedzeniu przez duchy, które pokazują mu jaki czeka go los, jeśli nie zmieni swojego zachowania.

Charles Dickens jest również autorem utworów, takich jak: Nicholas Nickleby, David Copperfield, Opowieść o dwóch miastach, Wielkie nadzieje czy Notatki z podróży do Ameryki.

Śmierć

Zmarł 9 czerwca 1870 roku w Gadshill na udar mózgu. Został pochowany na Poets' Corner w Opactwie Westminsterskim.

Wybrane utwory

 • Klub Pickwicka (1836–1837)
 • Oliver Twist (1837–1838)
 • Nicholas Nickleby (1838–1839)
 • Opowieść wigilijna (1843)
 • Dzwony (1844)
 • Bitwa o życie (1846)
 • Dombey i syn (1846-1848)
 • Samotnia (1852–1853)
 • Ciężkie czasy (1854)
 • Mała Dorrit (1855–1857)
 • Opowieść o dwóch miastach (1859)
 • Nasz wspólny przyjaciel (1864–1865)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 43 = 44

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://commons.wikimedia.org/. Należy do domeny publicznej.