1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ewa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Historia Ewy

Ewa to według relacji biblijnych pierwsza kobieta na ziemi. W zależności od przekazu, stworzona z trzynastego żebra Adama (podczas, gdy ten spał) bądź równocześnie z mężem z prochu ziemskiego. Jej imię z języka hebrajskiego oznacza budząca życie/dająca życie. Pojawiało się również w tekstach sumeryjskich 2000 lat p.n.e., gdzie imię „Awa” oznacza życie.

Raj i grzech pierworodny

Według tradycyjnych żydowskich przekazów, Ewa pojawiła się w raju 40 dni po stworzeniu Adama. Istnieją również niebiblijne teksty mówiące, iż nie była pierwszą żyjącą kobietą – została stworzona po odejściu Lilith, pierwszej żony Adama. Podobnie jak mąż miała opiekować się stworzeniami żyjącymi w Edenie, zwłaszcza tymi płci żeńskiej. W Raju nie było cierpienia, zła ani śmierci, a pierwsi ludzie mogli swobodnie korzystać z jego dobrodziejstw. Jedynym wyjątkiem był zakaz zbliżania się do Drzewa Poznania Dobra i Zła, znajdującego się w centrum ogrodu. Mimo to, skuszona przez diabła pod postacią węża, Ewa zerwała rosnący na drzewie owoc. Po zjedzeniu i poczęstowaniu nim Adama, Bóg wymierzył im karę, wypędzając małżonków z ogrodu rajskiego i zabierając nieśmiertelność. Pierwsza kobieta została też ukarana bólami porodowymi.

Życie po wygnaniu

Będąc na wygnaniu Ewa, według Księgi Rodzaju, urodziła trzech synów: Kaina, Abla i Seta. Po narodzinach drugiego z nich miała mieć wizję dotyczącą przyszłego bratobójstwa, dlatego rozdzielono obydwu braci. Okazało się to jednak nieskuteczne. Niektóre źródła podają istnienie w późniejszym czasie innego potomstwa pierwszych rodziców, nie mają one jednak pokrycia m.in. w Biblii.

W żydowskich apokryfach odnaleziono zapis, według którego matka wszystkich ludzi po swojej śmierci została przeniesiona przez Aniołów do ogrodu rajskiego. Została pochowana obok Adama.

Obecność Ewy w innych kulturach

Według tradycji islamskiej, odpowiedzialność Ewy za niewierność i pierwszy grzech była taka sama jak Adama, a Allah wybaczył im przewinienie. Motyw pierwszych ludzi oraz zjedzenia przez Ewę zakazanego owocu obecny był też m.in. w kulturze i literaturze ludów Suahili. W czasach nowożytnych ta starotestamentowa historia była częstym tematem dzieł sztuki sakralnej. Współcześnie znawcy biblijni odczytują historię pierwszych ludzi jako alegorię i obrazowy przekaz. Wynika to z braku jakichkolwiek dowodów historycznych na istnienie Adama i Ewy.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − = 13

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pobrano z portalu https://commons.wikimedia.org, wykorzystane na podstawie licencji domena publiczna. Autor obrazu: Rubens