1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adam życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Historia i postać Adama

Według tradycji żydowskiej pierwszy człowiek stworzony przez Boga. Imię Adam z hebrajskiego oznacza człowieka/mężczyznę bądź też kolor czerwony – od barwy ziemi, z której został stworzony. Współcześnie upatruje się też pochodzenia tego imienia z języka sumeryjskiego, gdzie oznacza mój ojciec. Z czasem w tradycji starożytnej to imię zaczęto traktować jako nazwę własną.

Życie w Edenie

Adam został stworzony jako pierwszy, a następnie z jego żebra Bóg ulepił Ewę. Z kolei późniejszy przekaz mówi o równoczesnym stworzeniu pierwszej ludzkiej pary. Mężczyzna został wraz z żoną umieszczony w Edenie, gdzie mieli żyć i panować nad roślinnością i zwierzętami. Żydowska tradycja i apokryfy przekazują, że Adam zajmował się w Raju wszystkimi zwierzętami płci męskiej. Opiekował się też jego północną i wschodnią częścią. Po sprzeciwieniu się Bogu i zjedzeniu zakazanego owocu z drzewa poznania dobra i zła, został z Ewą wypędzony z ogrodu. Ich wina miała być od tej pory powodem cierpienia ludzkości i każdy człowiek zna ją jako grzech pierworodny. W samym ogrodzie wg apokryfów Adam zamieszkał 40 dni po jego powstaniu (Ewa po 80 dniach). Z kolei razem mieli przybywać tam 7 lat.

Wygnanie z Raju

Po wypędzeniu zamieszkali na wschód od ogrodu, pokutując za swoje grzechy. Bóg uznając żal za grzechy, które popełnili, nauczył mężczyznę uprawiać ziemię, gdyż wcześniej nie było to konieczne. Pierwszy człowiek miał trzech synów: Kaina, Abla oraz Seta, a także córki, ale w Biblii nie ma o nich wzmianki. W Księdze Rodzaju istnieje również zapis, według którego pierwszy człowiek miał żyć 930 lat. Po jego śmierci, aniołowie na Boży rozkaz przenieśli ciało do miejsca w Raju, skąd wzięty został proch do stworzenia rodzaju ludzkiego.

Tradycja chrześcijańska mówi z kolei, że miejsce jego pochówku było na tej samej górze, na której ukrzyżowano Jezusa. Chrześcijanie nazywają też Chrystusa „nowym Adamem”, który zmazuje grzech pierworodny zapoczątkowany przez ojca wszystkich ludzi

Obecność w tradycji

Postać pierwszego człowieka obecna jest nie tylko w Księdze Rodzaju, można znaleźć go również w Koranie czy w tradycji Manichejskiej. Według islamskiej tradycji aniołowie mieli sprzeciwiać się stworzeniu pierwszego człowieka przez Allaha. Argumentem przeciwko jego powstaniu miało być przyszłe zniszczenie i rozlew krwi. Sam Adam traktowany jest w tradycji muzułmańskiej jako pierwszy prorok.

Obecność w sztuce

Motyw ogrodu rajskiego i kuszenia Ewy, a także wypędzenia pierwszych ludzi z ogrodu rajskiego, istniał w już w sztuce starochrześcijańskiej. Malowidła te miały postać fresków w katakumbach. W późniejszych wiekach większe zainteresowanie tym tematem pojawiło się w epoce renesansu. Oprócz pobudek religijnych artyści mogli w tych scenach biblijnych bez skrępowania przedstawiać studium aktu kobiety i mężczyzny.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

98 − 96 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://pl.wikipedia.org, fragment obrazu Michała Anioła "Stworzenie Adama". Zdjęcie wykorzystane na podstawie licencji domeny publicznej.