737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mateusz Morawiecki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

 1. Życiorys i biografia Mateusza Morawieckiego

  Mateusz Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. Bankowiec i polityk. Od 2017 r. sprawuje urząd premiera w polskim rządzie, wcześniej wiceprezes Rady Ministrów, minister finansów i rozwoju oraz prezes Zachodniego Banku WBK. 

 2. Dzieciństwo i młodość 

  Mateusz Morawiecki jest synem Kornela Morawieckiego – polskiego polityka i działacza opozycyjnego w czasach PRL-u. Rodzina Morawieckich pochodzi z Warszawy, dopiero Kornel Morawiecki zmienił miejsce zamieszkania na Wrocław. 

  Mateusz Morawiecki ma trzy siostry, dwie starsze i jedną młodszą. W wieku pięciu miesięcy zmarła jego czwarta siostra. 

  Od młodości zaangażowany był w działalność opozycyjną, zaczynał od pracy przy drukowaniu i składaniu podziemnych czasopism, zrywaniu flag, rozdawaniu ulotek. Już od osiemnastego roku życia zaczął pisać teksty do Biuletynu Dolnośląskiego. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim w 1992 r. Był mocno zaangażowany również w Solidarność Walczącą. 

  Studiował na Politechnice Wrocławskiej i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz na zagranicznych uczelniach w Niemczech, Szwajcarii, USA. 

 3. Kariera zawodowa

  Karierę zawodową zaczynał od pracy w firmach wydawniczych i konsultingowych, był również jednym z założycieli czasopisma „Dwa dni”. W finansach zaczął pracować po odbytym stażu w Niemieckim Banku Federalnym. Podjął także pracę badawczą na frankfurckim uniwersytecie, zajmował się tam między innymi bankowością. Pracował również w radzie nadzorczej Zakładu Energetycznego Wałbrzych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Pracował także w Banku Zachodnim, początkowo jako doradca, a po trzech latach jako jego dyrektor. Kiedy doszło do konsolidacji Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego został prezesem Banku Zachodniego WBK – funkcję tę pełnił aż do 2015 roku. Nadal posiada akcje banku. 

 4. Kariera polityczna

  Swoją karierę polityczną rozpoczął od sejmiku dolnośląskiego (1998-2002). Przez dwa lata był członkiem Rady Gospodarczej przy rządzie premiera Donalda Tuska

  Wicepremierem i ministrem rozwoju został w 2015 roku. Dołączył do składu rządu Beaty Szydło. Początkowo nie należał do Prawa i Sprawiedliwości. Do partii dołączył niespełna rok później. W 2016 roku powstał tak zwany plan Morawieckiego. Tego samego roku odwołano go ze wszystkich stanowisk i jednocześnie powołano na wicepremiera i ministra rozwoju i finansów, przekazano mu również funkcję przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. 

 5. W roli premiera

  Stanowisko Prezesa Rady Ministrów objął 7 grudnia 2017 r., na stanowisku zastąpił Beatę Szydło, która zrezygnowała z tej funkcji. Czasowo objął również stanowisko ministra cyfryzacji. 

  Już w kolejnych wyborach parlamentarnych w 2019 r. został liderem Prawa i Sprawiedliwości. Czasowo objął też urząd ministra sportu. 

 6. Odznaczenia

  Odznaczony między innymi Krzyżem Wolności i Solidarności raz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kilka razy był również wybierany człowiekiem roku w plebiscytach Gazety Polskiej. W 2019 r. wybrano go człowiekiem roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. 

 7. Życie prywatne

  Mateusz Morawiecki jest żonaty z Iwoną Morawiecką. Mają dwie córki i dwóch synów.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

59 − = 49

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest dostępne w domenie publicznej. Autor zdjęcia: Kancelaria Premiera RP.